PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Myslíme globálně, jíme lokálně aneb jak jsme férově posvačili na Cestě

Myslíme globálně, jíme lokálně aneb jak jsme férově posvačili na Cestě

Sobota, 16.05.2015 / článek

 

 Myšlenka fairtrade je vcelku prostá – je to dobrý, spravedlivý, lokální a férový. Obecně tenhle koncept napomáhá udržitelnému rozvoji obchodu v třetích zemích a dává tak lidem rovné a spravedlivé příležitosti pro obživu. Protože fairtraide je jako rozvojový bráška lokalismu, můžeme ho podpořit tak, že očešeme skleníky, navštívíme místní farmáře či obchůdek u Tetky a společně posvačíme na louce v Táboře.

Téměř celodenní svačinka probíhala ve sváteční pátek 9. května na Cestě (Tismenické údolí), v rámci projektu Férové snídaně (oficiálně v druhou květnovou sobotu - www.ferovasnidane.cz ), kdy všechna zúčastněná města piknikují na veřejných prostranstvích a netradičně tak oslavují mezinárodní den pro fairtrade. Celý den na Cestě se konala akce Klinika na Cestě (reportáž zde), a proto bylo všude plno dětí, psů, pankáčů, oslav narozenin, jídla, vína, žen a zpěvu.

Všichni svačináři (i všichni, co šli náhodou kolem) obdrželi celozrnný žitný kvásek na tradiční domácí pečení chleba, jako symbol lokalismu a návratu ke kořenům v konzumaci chleba, který chutná jako chleba.

Posvačili jsme domácí pórkový koláč a jablečný štrůdl, čerstvý špenát, domácí vejce, sýry a bylinky od Tetky, grilovanou (jak jinak než domácí) jehněčí lopatku s marinádou ze špendlíků a kytičkové muffiny z lokálních sýrů a domácí marmelády. To vše jsme spláchli chotovinským ležákem a fairtraidovou kávou či kakaem.

Pokud jste svačinku nestihli, nevadí – není poslední a vy mezitím můžete doma trénovat v pečení chleba.

Celozrnný kváskový chleba

Suroviny:

1. den

50g žitného kvásku
150g celozrnné žitné mouky
150g vody

2. den

500g celozrnné pšeničné mouky
200 - 300g vody
2 lžičky soli
2 lžičky drceného kmínu

Recept:
První den smíchejte kvásek s moukou a vodou – vznikne poměrně řídké těsto, které nechte nejlépe 12 - 24 hodin kvasit v přikryté, velké míse – těsto hodně nabyde.
Následující den nezapomeňte kus rozkvašeného kvásku odebrat do skleničky na příští pečení. Můžete ho skladovat i několik týdnů, stačí, když ho jednou za 3 dny “nakrmíte“ lžící vody a stejného množství mouky a zamícháte. Uchovávejte v lednici.


Do hotového kvásku přidejte zbylé ingredience – mouku, vodu, sůl a kmín a důkladně propracujte. Máte dvě možnosti – udělat těsto hutnější a chleba vyválet v bochník, nebo o něco řidší těsto nalít do vymazané chlebové vaničky a upéct chleba v ní.

Já nejraději peču ve vaničce, což je do začátku o něco snadnější. Těsto by měli mít tekutější konzistenci, ale mělo by být natolik hutné, aby v něm zůstávaly trvalé stopy po míchání, které zmizí až při kynutí. Těsto přesuňte do vaničky a uhlaďte do roviny. Nechte přikryté kynout asi 2 hodiny, dokud se nevyšplhá alespoň o polovinu nenakynutého objemu. Nenechte chleba překynout přes okraj, nebo se při pečení vylije do trouby.

Troubu rozehřejte na 230-250 stupňů a pečte alespoň 15 minut, poté troubu stáhněte na 200 stupňů a pečte alespoň 45 minut. Spolu s troubou rozpalte i pekáč ve spodní částí trouby, do kterého v průběhu pečení vylijte skleničku vody – ta se vypaří a chleba díky ní získá křupavou kůrku.

Každá trouba je jiná a je třeba hlídat, aby se horní část chleba nespálila hned zezačátku. Z toho důvodu platí pravidlo suché špejle, kterou je potřeba kontrolovat chleba už po půl hodině pečení.

Hotový chleba po upečení vyklopte na mřížku, či místo, na kterém bude větrat ze všech stran, aby se nezapařil. Nechte vychladnout alespoň dvě hodiny, než do něj poprvé zakrojíte.

Nemáte kvásek?
Zkuste kváskovou mapu ZDE nebo pište na madapetit@gmail.com k předání.


Fotografie


Autor: Magdaléna Simonová


SMUTÉNKA: Zemřel frontman The Pogues

 Ve věku 65 let zemřel po vleklé nemoci zpěvák a frontman irské celtic punkové kapely The Pogues, Shane MacGowan. Rok bojoval se zákeřnou encefalitidou. The Pogues, založení 1982, ve své hudbě snoubí irský folk, rock a punk. Byli a jsou tak inspirací pro mnoho dnešních skupin, například Dropkick Murphys, Flogging Molly, ale mnoho dalších, včetně českých. The Pogues mimo jiné nejvíce proslavila skladba Fairytale of New York, bez níž si mnozí, nejen Britové, ani Vánoce nedovedou představit. (dap) 

Související články

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Michal Horák - Ideální čas na turné

Hudba / koncert
Divadelní klub Ántré Horní Brána, ulice Horní 2
01.12.2023 od 20:00 hod.

 

 

SVĚTLOMAT

Hudba / koncert / rock - blues - funk - punk
Kamenáč music art pub
01.12.2023

 

Nasvícení města Sezimovo Ústí - Janek Ledecký!

Ostatní / setkání
náměstí Tomáše Bati
01.12.2023 od 15:00 hod.