PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Utajené životy slavných Češek

Utajené životy slavných Češek

Úterý, 03.06.2014 / recenze

 

Malé a poměrně nové nakladatelství Pan nakladatel přináší další výbornou knihu, která by rozhodně neměla chybět v knihovničce. Její autorkou je česká spisovatelka Martina Bittnerová, která nám tentokrát ve své knize „Utajené životy slavných Češek“ poodhalí životy pěti žen, které se nesmazatelně zapsaly do české historie (s dcerou Boženy Němcové Theodorou, spisovatelkou Bertou Mühlsteinovou, nebo básnířkou a experimentátorkou s narkotiky Simonettou Buonaccini).

Ani jedna z těchto žen neměla život vůbec jednoduchý, a to ať už zapříčiněním osudu nebo vlastním přičiněním. Otázkou zůstává, zda by, pokud by život měly lehký jako peříčko, dokázaly to, co dokázaly a zda by se vůbec kdy prosadily. Osobně si myslím, že ne, protože šťastný a spokojený člověk, kterému je dána láska, a možnost ukázat co v něm vězí, nemá přílišnou potřebu se ještě více prosazovat – pokud to není úplný kariérista. Pokud se k němu však život nechoval dvakrát hezky, je důležité ukázat světu, co v něm dřímá a dokázat lidem i sama sobě, že mohu něco dokázat. A ženám z knížky Martiny Bittnerové se to bez debat podařilo.

Co je na této knížce skvělé, je fakt, že není napsána takovým tím nudným a nezáživným stylem, jak tomu většinou u životopisných knížek bývá. Autorka své čtenáře zbytečně nezahrnuje fakty, daty a nudnými detaily, ale snaží se o lehký způsob vyprávění několika (ne)obyčejných životů. A to tak, aby pobavila čtenáře všech věkových skupin a zároveň jim přinesla důležité informace o životech již zmiňovaných slavných Češek a o dobách, v nichž žily. Něco podobného nemá na českém trhu obdobu, to je pro knihu rozhodně veliké plus.

Utajené životy slavných Češek je knihou, která se hodí pro každou věkovou skupinu. Můžete jí darovat své babičce, jež si libuje v historii a životopisných knihách, ale i jakémukoli středoškolákovi, jemuž může pomoci při studiu. Nebo si jí přečtěte jen tak, pro zábavu. Zaručuji, že se nudit nebudete. Navíc není nijak tlustá a tudíž těžká, takže je ideálním čtením pro jedno odpoledne strávené někde u vody nebo na zahradě.

Nepočítejte však s tím, že zde najdete poetické a romantické příběhy se šťastným koncem a závěrečnou větou „A žili spolu šťastně až do smrti“. Jde o zcela opačné příběhy, které končí předčasným úmrtím, tragické životní události a duševní rozpolcenost. I přesto je kniha výborným čtením, které by mělo spočinout v rukách každého milovníka historie. A především té české.


Hodnocení 80%


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Související články

 

 
Kultura dnes


zvěřinec pana ezopa - divadlo navětvi

Divadlo / pro děti
Park za Kulturním domem Veselí nad Lužnicí
11.08.2022 od 16:30 hod.

 

Cihelna a spol.

Hudba / koncert / folk rock
Park za Kulturním domem Veselí nad Lužnicí
11.08.2022 od 19:00 hod.

 

Milevské léto - Láska & VO106

Hudba / koncert
Amfiteátr Dům kultury Milevsko
11.08.2022 od 18:00 hod.

 

Jam session

Hudba / koncert
Univerzita
11.08.2022 od 19:30 hod.