PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Ida Kelarová pokřtí novou desku s rodinou

Ida Kelarová pokřtí novou desku s rodinou

Čtvrtek, 03.05.2012 / pozvánka

 

Závěrečný večer mezinárodního jazzového festivalu Mladí Ladí Jazz přinese vrchol svého programu! Ve čtvrtek 3. května v pražském Lucerna Music Baru pokřtí dlouho připravované album Šunen Savore uznávaná česká zpěvačka a jazzmanka IDA KELAROVÁ v doprovodu její JAZZ FAMELÍJI. Tří hodinový hudební program, nejlepší současný akordeonista Lelo Nika, hudba, která posluchače dojme i roztančí – to je jen ochutnávka toho, co čeká návštěvníky závěrečného večera Mladí Ladí Jazz. Úvod zajistí vítěz festivalové soutěže Jazz Fruit, skupina KIKINA B.

Projekt Mladí Ladí Jazz je mezinárodní jazzový festival zaměřený mimo jiné na podporu a propagaci jazzu zejména mezi mladými lidmi. Festival začal 13. dubna svým třetím ročníkem. V rámci programu vystoupily taková jména jako britští Portico Quartet, maďarský saxofonista Tony Lakatosh či německý trumpetista Axel Schlosser. K těmto známý hudebníkům organizátoři každý večer zařazují mladé uskupení, hudební talenty, které mají možnost si zahrát po jejich boku a představit se širšímu publiku. Na posledním večeru uvede tuto mladou scénu kapela KIKINA B, vítěz soutěže Jazz Fruit, pestrý mix groove, elektra a jazzu, jenž každého jistě zaujme a tanečně rozhoupe.

Vrcholem je Kelarová

Hlavním bodem programu bude křest nového alba Idy Kelarové a její Jazzové Rodiny. Tvorba této formace se vyznačuje propojováním romských a jazzových prvků, romských harmonií a latinsko-amerických rytmů se zvukem jazzové kapely.
Ida Kelarová přizvala ke spolupráci ty nejlepší české a slovenské hudebníky, v nichž se spojuje tradice romského muzikantství s otevřeností a novátorstvím mladých jazzmanů. Aktuální složení projektu mimo hostů je: Ida Kelarová - zpěv / Desiderius „Dežo“ Dužda - zpěv, kytara / Ondrej Krajňák - klavír / Tomáš „Kaštan“ Baroš - kontrabas / Marián Ševčík - bicí / Roman Jánoška – housle / Yonatan Bar Rashi – perkuse.

V duchu názvu alba Šunen Savore (v překladu Slyšte všichni) se ponese celý čtvrteční koncert. Ida Kelarová na nové nahrávce, spolu s Desideriusem Duždou, znovu rozezněli vzájemné porozumění s kapelou Jazz Famelija. Tentokrát se snaží posluchači přiblížit krásu hudby ve vztahu s neklidným, spontánním temperamentem romského srdce. Patnáct skladeb představuje Idu Kelarovou a její spoluhráče v tom nejlepším světle na muzikantské cestě, kterou společně představili již dříve na albu Aven Bachtale. Oproti jazzovější nahrávce Aven Bachtale je aktuální album více soustředěné právě na romskou píseň.

Speciálním hostem, jehož umění na Šunen Savore zazní, je Lelo Nika. Srbský harmonikář, fenomenální zjev současného hudebního světa. Hraje směs hudební produkce balkánu, jazzu a zejména rumunské hudby.

Moment překvapení

Natáčení alba probíhalo ve studiích Sono Records a vznikalo přímo na místě. Ida Kelarová o vzniku alba říká:
“Písně se neustále tvoří a my je nestíháme natáčet, což by byla škoda. Takže jsem cítila impuls a šlo se do toho. Jsme seskupení, kdy všichni hrajeme a máme své další aktivity, takže když se sejdeme, tak to je opravdu jen na koncertech. Tentokrát jsme se všichni sešli na šest dní a ve studiu jsme tvořili. Předložila jsem naše nové písně kapele přímo na místě. Nikdo jsme pořádně nevěděli, co z toho vznikne.”

Výsledná nahrávka jen potvrzuje, že tito muzikanti jsou naladěni na stejnou vlnu. Nikdo z nich nezastírá, že má rád jazz a že je jazzový hráč, ale celkově je pozornost soustředěna na píseň a melodii, i proto na CD vynikají jak vokál Idy Kelarové, tak dalších hostů. Konkrétně na nahrávce můžete slyšet další tři sólisty - Marii Duždovou, Jana Duždu a Oto Bundu, kteří společně s Idou Kelarovou ukazují krásu romského zpěvu.

Nechybí ani další hosté (Ondřej Čtveráček – saxofon, Július Baroš – trumpeta, Štěpán Janoušek – trombon), které doplňuje již zmíněný Lelo Nika. S Idou Kelarovou ho pojí letité přátelství. „Třešničkou na dortu se stal můj dlouhodobý kamarád a velký umělec Lelo Nika. V podstatě jsem měla dávný sen, pozvat Lela ke spolupráci, tak se to tentokrát podařilo. Navíc miluji akordeon jako hudební nástroj, neboť u nás, v naší hudební rodině, tento nástroj zastával důležité místo.”

Předchozí alba Idy Kelarové byly koncepční, ať jazzové, nebo baladické. Tentokrát album přináší čistou radost z hudby a písní, což je asi nejvěrnější charakteristika Šunen Savore.

PROGRAM VEČERA

- 21:00 Kikina B
- 22:00 Ida Kelarová a Jazz Famelíja, křest alba Šunen Savore

Vstupné do 26 let 100Kč, pro ostatní 300Kč. Předprodej bez poplatku na www.mladiladijazz.cz či přes Paysec, dále pak v síti TicketPro.

UKÁZKY z nové desky Idy Kelarové:
http://www.indies.eu/music-player/?ida=1195 


Autor: i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Ondřel Macl: spisovatel & performer

Ostatní / setkání / autorské čtení
Jednota
07.12.2023 od 18:00 hod.

 

Vánoční koncert: Pavla Ambrožová

Hudba / koncert / koncert
Spektrum Sezimovo Ústí
07.12.2023 od 18:00 hod.

 

listování - rakovinu nevyléčíš - denis leary

Divadlo / scénické čtení
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
07.12.2023 od 18:30 hod.

 

Žalman & spol.

Hudba / koncert / folk
Městské divadlo, Horní 2, 381 01 Český Krumlov
07.12.2023 od 19:30 hod.