PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Nové Listování přiváží dojemný příběh a tančící pandy


Neděle, 03.04.2022 / fotoreport + článek

 

Když se váš život během jedné jediné chvilky dostane z naprosté idylky obrovským sešupem do naprosté beznaděje, nezbude vám nic jiného, než být panda. Respektive, tančící panda. Hlavní protagonista knihy Když panda tančí se přesně v takové situaci ocitne. Poté, co jeho žena tragicky zemře při autonehodě, u níž je přítomen i jejich syn, se Danny Malooney hrabe v tom nejhlubším životním bordelu, kam se jen člověk může dostat. Jeho syn od nehody nepromluvil, milovaná žena je mrtvá, její rodiče by byly nejradši, kdyby zemřel on sám, bytný mu vyhrožuje zlámáním nohou, pokud nezaplatí dluh za nájem a aby toho nebylo málo, vyhodí ho z práce.

V bezvýchodné situaci se Danny rozhodne pro to nejzoufalejší, co se mu v tu chvíli nabízí. V pochybném obchodě s kostýmy zakoupí tu nejlevnější masku – pandu – a začne tančit pro pobavení lidí v místním parku ve snaze vydělat nějaké peníze a zajistit tak sebe a především malého Willa.

Když panda tančí je smutným a dojemným příběhem o vztahu otce a syna, o hledání nového životního rytmu, o hledání cesty k člověku, který se vám vzdaluje… I přes svou tragičnost je však pojímán s vtipem, humorem a nadsázkou a stává se tak velmi jedinečným a neopakovatelným.

Právě takový příběh si dle svých slov Lukáš Hejlík pro svůj projekt Listování celé ty roky přál. A tak ho spolu s hereckým kolegou Pavlem Oubramem vytvořili jedno z nejlepších, nejkomičtějších a zároveň nejtragičtějších scénických čtení vůbec. V pandích overalech a s knihami v rukách se rozhodli v táborském Divadle Oskara Nedbala vyprávět příběh Dannyho a Willa. Příběh o lásce, smutku, důvěře a touze vrátit svůj život zpět do snesitelného rytmu, ve kterém by se dalo žít. I bez milované osoby, která chybí a nikdy chybět nepřestane. A fakt, že i přes nelehkou dobu vyprodávají divadelní i kulturní sály je jedinečným důkazem toho, že lidé se i v těžké době potřebují zasmát. Vlastně… i o tom je příběh knihy Když panda tančí a potažmo i nejnovějšího Listování.


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

SMUTÉNKA: Na cestu za manželkou Libuší Šafránkovou se vydal herec Josef Abrahám

Za svou životní Popelkou, herečkou Libuší Šafránkovou, se vydal přední český filmový i divadelní herec Josef Abrahám. Bylo mu 82 let. Uplynulé měsíce ho trápily obtíže se srdcem a další neduhy. Držitel divadelní Ceny Thálie za celoživotní mistrovství ztvárnil kromě nespočtu divadelních rolí také kolem 200 filmových a seriálových. Kromě toho, že se objevil ve Formanově Černém Petrovi, exceloval ve snímcích jako Vrchní, prchni!, Marečku, podejte mi pero!, Kulový blesk, Šakalí léta, Městem chodí Mikuláš, Obsluhoval jsem anglického krále, Anděl Páně 2 a dalších, nezapomenutelná role je samozřejmě doktor Blažej v Dietlově seriálu Nemocnice na kraji města. Jeho mottem bylo: „Když už to není sranda, ať je to alespoň pravda.“ (dap)

Související články

 

 
Kultura dnes


promlčeno

Kino / film / český krimi thriller
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
17.05.2022 od 19:00 hod.