PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Science Café v Jindřichově Hradci přiblíží 60. výročí cesty do vesmíru

Science Café v Jindřichově Hradci přiblíží 60. výročí cesty do vesmíru

Pondělí, 16.10.2017 / článek

 

Takřka každý měsíc přináší nějaká významná jubilea a výročí, oblast vědy nevýjimaje. Na některá z těch výročí reagují i v programu Science Café v Caffé De La Cittá v Jindřichově Hradci. Beseda a vyprávění Cesta vede do vesmíru se koná ve středu 18. října od 18 hodin. 

Říjen je mimo jiné významný tím, že si v něm připomínáme 60. výročí vypuštění první umělé družice Země, k němuž došlo 4. 10. 1957 v tehdejším Sovětském Svazu. Ten dokázal, jak intezivně je schopen mobilizovat veškerý svůj ekonomický a lidský potenciál, navíc relativně krátce po vyčerpávající válce. Tato mobilizace měla i spoustu stinných stránek.

Jak to všechno začalo? Kdo byli muži v pozadí rozvoje kosmonautiky? Jaká byla role nacistického Německa a Peenemünde? Je kosmonautika vedlejším produktem tzv. Studené války? Jak a proč se zrodil Sputnik? Proč byla kosmonautika prestižní záležitostí? Proč Sověti neletěli na Měsíc?

Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět Stanislav Kužel, nezávislý publicista, odborník na kosmonautiku, jíž se věnuje více než čtyřicet let. Pro ČRo reportoval např. l. sovětsko-americký společný let Sojuz-Apollo (1975) či start Vladimíra Remka (1978). Dnes publikuje především na portálu pro piloty www.aeroweb.cz.

Je autorem knih „Kosmonautika za oponou“ a v blízké budoucnost vycházející „Kosmonauti Nula“ (obě nakladatelství Radioservis). První z knih bude prodávána v rámci přednášky prodávat za zvýhodněnou cenu.

Vstupné na besedu je 30 korun. Více informací na 1url.cz/DtIM0


Fotografie


Autor: - i, jp - , foto: Luděk Čertík

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Festival Na dvanácti strunách

Festival / Kytarová hudba - vážná, folk, jazz
křížové chodby Dominikánského Kláštera, Piaristické náměstí
06.06.2023 - 27.06.2023 od 20:15 hod.
vícedenní akce

 

S láskou Mary - Paul Elliott

Divadlo / komedie
Městské divadlo, o.p.s., Horní Brána, ulice Horní čp. 2, Český Krumlov, 381 01
06.06.2023 od 19:30 hod.