PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Science Café v Jindřichově Hradci přiblíží 60. výročí cesty do vesmíru

Science Café v Jindřichově Hradci přiblíží 60. výročí cesty do vesmíru

Pondělí, 16.10.2017 / článek

 

Takřka každý měsíc přináší nějaká významná jubilea a výročí, oblast vědy nevýjimaje. Na některá z těch výročí reagují i v programu Science Café v Caffé De La Cittá v Jindřichově Hradci. Beseda a vyprávění Cesta vede do vesmíru se koná ve středu 18. října od 18 hodin. 

Říjen je mimo jiné významný tím, že si v něm připomínáme 60. výročí vypuštění první umělé družice Země, k němuž došlo 4. 10. 1957 v tehdejším Sovětském Svazu. Ten dokázal, jak intezivně je schopen mobilizovat veškerý svůj ekonomický a lidský potenciál, navíc relativně krátce po vyčerpávající válce. Tato mobilizace měla i spoustu stinných stránek.

Jak to všechno začalo? Kdo byli muži v pozadí rozvoje kosmonautiky? Jaká byla role nacistického Německa a Peenemünde? Je kosmonautika vedlejším produktem tzv. Studené války? Jak a proč se zrodil Sputnik? Proč byla kosmonautika prestižní záležitostí? Proč Sověti neletěli na Měsíc?

Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět Stanislav Kužel, nezávislý publicista, odborník na kosmonautiku, jíž se věnuje více než čtyřicet let. Pro ČRo reportoval např. l. sovětsko-americký společný let Sojuz-Apollo (1975) či start Vladimíra Remka (1978). Dnes publikuje především na portálu pro piloty www.aeroweb.cz.

Je autorem knih „Kosmonautika za oponou“ a v blízké budoucnost vycházející „Kosmonauti Nula“ (obě nakladatelství Radioservis). První z knih bude prodávána v rámci přednášky prodávat za zvýhodněnou cenu.

Vstupné na besedu je 30 korun. Více informací na 1url.cz/DtIM0


Fotografie


Autor: - i, jp - , foto: Luděk Čertík

Smutný pátek. Zemřel textař Pavel Šrut i Avicii

V pátek 20. dubna přešly na druhý břeh dve rozličné osobnosti. V pouhých 28 letech opustil hudební scénu švédský Dj Avicii, jehož skladby jako Levels, The Nights, Wake Me Up nebo Hey Brother zná z doslechu asi každý. Zubatá si v pátek večer vzala také básníka, autora knížek pro děti, textaře a překladatele Pavla Šruta. Literátovi, který byl nositelem Ceny Jaroslava Seiferta, Státní ceny za literaturu i Magnesia Litera, bylo 78 let. Kromě známých Lichožroutů psal i pro časopisy Čtyřlístek i Mateřídoušku, mnozí také znají jeho textařskou tvorbu. Psal pro Petra Skoumala, Luboše Pospíšila, Michala Prokopa či Vladimíra Mišíka. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


(pod)vodnická pohádka

Pro děti / pohádková klauniáda pro děti a jejich rodiče
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
22.04.2018 od 15:00 hod.

 

Cecilia ensemble

Hudba / koncert
Kostel Povýšení sv. Kříže Veselí nad Lužnicí
22.04.2018 od 18:00 hod.

 

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotronikou

Ostatní / Přednáška, beseda
Clarion Congress Hotel České Budějovice, Pražská tř. 2306/14
22.04.2018 od 15:00 hod.

 

Hrajeme si s Kamarády

Pro děti
Městské divadlo Český Krumlov
22.04.2018 od 15:00 hod.