PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Science Café v Jindřichově Hradci přiblíží 60. výročí cesty do vesmíru

Science Café v Jindřichově Hradci přiblíží 60. výročí cesty do vesmíru

Pondělí, 16.10.2017 / článek

 

Takřka každý měsíc přináší nějaká významná jubilea a výročí, oblast vědy nevýjimaje. Na některá z těch výročí reagují i v programu Science Café v Caffé De La Cittá v Jindřichově Hradci. Beseda a vyprávění Cesta vede do vesmíru se koná ve středu 18. října od 18 hodin. 

Říjen je mimo jiné významný tím, že si v něm připomínáme 60. výročí vypuštění první umělé družice Země, k němuž došlo 4. 10. 1957 v tehdejším Sovětském Svazu. Ten dokázal, jak intezivně je schopen mobilizovat veškerý svůj ekonomický a lidský potenciál, navíc relativně krátce po vyčerpávající válce. Tato mobilizace měla i spoustu stinných stránek.

Jak to všechno začalo? Kdo byli muži v pozadí rozvoje kosmonautiky? Jaká byla role nacistického Německa a Peenemünde? Je kosmonautika vedlejším produktem tzv. Studené války? Jak a proč se zrodil Sputnik? Proč byla kosmonautika prestižní záležitostí? Proč Sověti neletěli na Měsíc?

Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět Stanislav Kužel, nezávislý publicista, odborník na kosmonautiku, jíž se věnuje více než čtyřicet let. Pro ČRo reportoval např. l. sovětsko-americký společný let Sojuz-Apollo (1975) či start Vladimíra Remka (1978). Dnes publikuje především na portálu pro piloty www.aeroweb.cz.

Je autorem knih „Kosmonautika za oponou“ a v blízké budoucnost vycházející „Kosmonauti Nula“ (obě nakladatelství Radioservis). První z knih bude prodávána v rámci přednášky prodávat za zvýhodněnou cenu.

Vstupné na besedu je 30 korun. Více informací na 1url.cz/DtIM0


Fotografie


Autor: - i, jp - , foto: Luděk Čertík

Zemřela Aretha Franklin, královna soulu

 Ve věku 76 let zemřela po boji s rakovinou břišní slinivky královna soulu, zpěvačka Aretha Franklin. Americká legenda zemřela doma obklopena nejbližšími. Loučili se s ní v posledních dnech Bill Clinton a osobně Stevie Wonder. Její kariéru zdobí 18 cen Grammy, včetně té za celoživotní dílo, byla uvedena do Rock&rollová síně slávy a byla zařazena mezi nejlepší zpěváky všech dob ap. Nesmrtelné jsou hity jako Respect, I say a little prayer, You make me feel... a mnoho dalších.(dap)

Ten Volt Shock, syrový post punk v Táboře

V neděli 19. srpna od 20 hodin se v táborské pivnici U Lva koná koncert německé party Ten Volt Shock (X-Mist Records, Gunner Records). Kapela je na německé nezávislé hudební scéně aktivní už od roku 2000. Za tu dobu objelo post punkové trio nejen Evropu, ale i USA, Australii a Japonsko, kde hrálo po boku kapel jako například Obits, Chinese Stars, Melt Banana, A-Frames nebo Vaz. Dva členy Ten Volt Shock mohli letos v Táboře vidět návštěvníci FreeDimFestu s jejich tanečnějším a rockovejšim projektem Yass. Společně s baskytarou zní víc punkově a syrověji. Vstupné na koncert je dobrovolné. (pk)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Dobývání Tábora Švédy

Pro děti
Housův mlýn, Pod Holečkovými sady 383, 390 01 TÁBOR
18.08.2018

 

Veselská ozvěna 2018 - Siempre Nuevo a Barbora Polášková

Hudba / koncert
Kostel sv. Štěpána Horní Bukovsko
18.08.2018 od 19:00 hod.

 

Justin Lavash (UK)

Hudba / koncert / folk - rock - soul - blues - jazz
Veselské pískovny
18.08.2018 od 20:00 hod.

 

Houpačka 2O18

Festival / charitativní-multižánrový festival
fotbalové hřiště
18.08.2018 - 19.08.2018 od 13:00 hod.
vícedenní akce