PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Přes den puťka, v noci ďábel. Johannu si zamilujete a budete se s ní dobře bavit

Přes den puťka, v noci ďábel. Johannu si zamilujete a budete se s ní dobře bavit

Úterý, 06.09.2016 / recenze

 

Je mladá, sarkastická, sebevědomá, trochu oprsklá a neuvěřitelně vtipná. Nejraději má dobré pití, kvalitní sex a muziku, ve které kytary řinčí, bubny hlasitě duní a zpěváci se zahalují do oblaků umělého kouře. Obléká se do černého a z domu nevyleze bez svého cylindru alá Slash z Guns a´ Roses. Seznamte se s Dolly Wildeovou – hudební recenzentkou a sexuální bohyní v jedné osobě.

A pak tu máme její lepší půlku. Ne moc sebevědomou, potrhlou a starostlivou dívenku, která miluje Bee Gees a se svými myšlenkami se schovává pod postel. Bydlí s bláznivými rodiči, bratry a dvěma miminky, bezejmennými dvojčaty, která se v téhle domácnosti vyskytla z ničeho nic. Jmenuje se Johanna Morriganová.

Tyhle dvě spolu mají společného jen velice málo. Až na to, že tyhle dvě jsou jedna a tatáž osoba. A netrpí schizofrenií. Johanna si zkrátka a dobře jednoho dne řekne, že se svojí osobností a s životem, který vede, není až zas tak spokojená a stvoří dívku podle svého gusta. Stvoří Dolly Wildovou. A je s ní velice spokojená. Společně obráží koncerty, afterparty, večírky, kluby a bary všude kde se dá. Hodně pijí, hodně kouří a užívají si nezávazného života dospívající dívky.

Jejich dosavadní, poněkud nudný život dívek z poměrně chudé rodiny přežívající jen na sociálních dávkách a přídavcích na děti, jejichž veškerý volný čas se točí kolem školy a hlídání mladších sourozenců, se ze dne na den stane nekonečným mejdanem posetým třpytivými flitry, který má být jejich vstupem do lepšího života. Teď jde jen o to, najít v tomhle životě samu sebe a dát mu ten správný směr a řád. A to je na šestnáctiletou holku docela velký oříšek.

Musím říct, že na knihu Jak svořit dívku jsem se těšila už v okamžiku, kdy se objevila v edičním plánu nakladatelství Host. No, prostě jsem ji musela mít. A víte co? Je to vážně moc dobrá, vtipná, lehce sarkastická knížka, která se ideálně hodí pro letní období. Její čtení je nenáročné, ale přesto se jedná o výtečnou literaturu, která vás za žádných okolní nebude nudit a užijete si s ní spoustu zábavy. Já jsem se v mnoha okamžicích hodně nasmála, i když šlo kolikrát o situace poměrně vážného charakteru. I tyt ookamžiky jsou totiž v knížce podány velmi vtipnou a odlehčenou formou, takže se jim nelze nesmát.

Jak stvořit dívku je zkrátka a dobře knížka, již prostě chcete číst. Ne! Chcete, není to pravé slovo. Tu prostě musíte číst. A věřte mi, že ať se vám zalíbí jakékoli tvář Johanny Morriganové, budete ji milovat a budete chtít být jako ona. Se vším dobrým i špatným, co k té dívce patří. Minimálně si budete přát, aby to byla vaše nejlepší kamarádka, se kterou to všechno budete moci prožít.

Hodnocení: 100%

Knihu o 360 stránkách napsala Caitlin Moranová, přeložila Petra Jelínková a vydalo ji nakladatelství Host. Stojí 254 korun. Odkaz na knihu ZDE
 


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Související články

 

 
Kultura dnes


O Palečkovi

Pro děti / Dobrodružné vyprávění
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
29.03.2020 od 14:30 hod.

 

Velikonoční výstava 2020

Výstava / velikonoční výstava
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
29.03.2020 - 31.03.2020 od 14:00 hod.
vícedenní akce