PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


KB5 boří tradici: silný muž, slabá žena (VIDEO)

KB5 boří tradici: silný muž, slabá žena (VIDEO)

Čtvrtek, 01.10.2015 / článek

 

No dobře, já jsem muž. Hledal jsem nějaké cvičení, které by mi zlepšilo kondičku a sílu. To zkrátka nikoho nepřekvapí. Otázka zní, zda je cvičení v gymu KB5 vhodné také pro ženy? Mají v silovém tréninku s kettlebells co dělat? A pokud ano, splní to jejich očekávání? A nestanou se z nich „babochlapy“ s velkými svaly?


Ženy prý nelezou chlapům do zelí


Před cvičením v KB5 jsem měl prostě utkvělou představu, že chlapi si chodí do posilky makat na svalech nebo si zahrát fotbálek, a ženy chodí skákat na nejnovější rytmy, aby dosáhly zjevů topmodelek z módních časopisů. Ženy patří na Zumbu, Aerobic, Fitness Dancing, Trampolínky, Pilates, Bosu atd. Mám pocit, že nás obecně ovládají nějaké škatulky – ty choď sem, a ty choď tam…


Proč cvičíš?


Odpověď na otázku, proč se řadíme do výše uvedených škatulek, se nabízí:

Proč chodí žena cvičit? Aby dobře vypadala.
Proč chodí muž cvičit? Aby byl silný.

Jasně, a teď začnete všichni řešit, že je to úplně jinak... OK, každopádně pro tento článek jsem si detailně prošel články na webu kb5.cz a na jeho partnerském webu funkcnitrenink.cz. S Vlastou jsme zde sepsali pár mýtů, které ženy při výběru cvičení často řeší.Mýtus 1: Kardio pro štíhlounké ženy


Aerobní cvičení u žen jede. Mají plno. Je to trendy, je to snadné a na plakátech na vás koukají samé hezké slečny. Aby vám ale aerobik a jiné podobné aktivity prospívaly, měly byste mít čas tak 5x týdně dvě tři hodinky denně.
Důvod? Během aerobní aktivity totiž spalujete kalorie jen během cvičení – řekněme plus mínus 200 kalorií za 45 minut. Půlka bagetky a veškeré úsilí je pryč, za půl minuty. Nedivme se tedy, že na aerobiku je štíhlá pouze instruktorka, která vede lekce 3 hodiny denně, 5 dní v týdnu.
Tak jak tedy efektivně získat přirozené tělo? Správnou stravu teď necháme stranou (té se budeme věnovat v dalším článku). Recept, co se týče efektivního cvičení, je jednoznačný – získat více metabolicky náročné svalové hmoty a tedy celkově zrychlit metabolismus. Cca jeden kg svaloviny navíc spálí za jediný den tolik tuků, co 45 minut aerobiku.
Silový trénink zrychlí váš metabolismus na další den či dva po tréninku. Tuky tedy spalujete nejen během tréninku, ale i během následujících hodin a dnů, třeba doma v křesle s knížkou v ruce. Nejenže ušetříte čas, ale dlouhodobě dosáhnete kýženého efektu.

Boříme 1. mýtus: Silový trénink umožňuje ženám efektivně a dlouhodobě spalovat tuky.


Mýtus 2: Těžké váhy z žen vytvářejí „babochlapy“


Na lekcích KB5 se člověk věnuje zvláště tomu, čemu se říká „obecný fitness” (takže žádné honění svalů pro více bodů). Pracuje primárně se na zlepšení kondice, aby se člověk lépe hýbal, zbavil se nadbytečných kil, netrpěl bolestmi zad, kolen, lépe zvládal každodenní aktivity, zesílil, zredukoval stres atd.
To, že se ve cvičení KB5 využívá kettlebells a postupně relativně těžkých vah, z žen určitě ještě neudělá kulturistky. Vybudovat mohutné kulturistické svaly není vůbec jednoduché. Kulturistky jsou kulturistkami proto, že se dostanou díky steroidům na/nad hladiny hormonů, které jsou normální u mužů. Ale i u mužů to nejde bez většího úsilí – speciální programy, výživa, doplňky... A to jsou muži k nárůstu svalů ve srovnání s ženami geneticky a hormonálně predisponováni.

Boříme 2. mýtus: Silový trénink nevytváří z žen chlapská monstra.


Mýtus 3: Ženy nemusí být silnéBoříme 3. mýtus: Silový trénink zajišťuje ženám správnou a zdravou funkci těla.
Musí! Pokud chtějí být ženy zdravé, měly by být i silné. Pokud chce být člověk zdravý, musí pravidelně pracovat na silové kondici. Bude se lépe hýbat, popere se lépe se sedavým životem, více vydrží, zlepší se fungování těla a metabolismu, tělo se bude lépe vyrovnávat se stárnutím, mnohem déle si udržíme vysokou kvalitu života.
V KB5 jde primárně o zdraví, o dobrou funkci těla, ne estetiku – ta je vedlejším produktem cvičení. Přestaňme se tvářit, že Barbie je symbolem zdravé ženy. Není! Vychrtlé věšáčky na nejnovější modely, ale i ženy pokoušející se cyklicky shodit nadváhu pomocí 0% jogurtů a dance aerobiku nejsou zdravé.
Zkuste se zamyslet nad naším tvrzením: tělo, které dobře funguje, dobře vypadá. Pravidelností správných pohybů a dobře promyšlených progresí (i s těžkým závažím) se následně tělo samo rýsuje do „da Vinciho“ obrazce.Mýtus 4: Kliky, přítahy, pressy – to je jen pro muže

Cvičení v KB5 již několik let zvládají úplně normální ženy/holky, které chodí do práce nebo do školy nebo mají doma děti. V cvičení se nikam nespěchá, vše se buduje postupně a systematicky, aby to zvládl každý zdravý člověk. KB5 má jasnou a milionkrát ověřenou progresivní metodiku. Do půl roku je i žena schopna zvládnout správný klik nebo přítah na hrazdě nebo vypresuje nad hlavu 12kg kettlebell.
Není to žádná magie pro vyvolené (muže), pouze systém, pravidelnost a postupná progrese. Na všechny cviky existují lehčí a těžší varianty. Nikdo nemusí mít strach, že nezvládne zátěž. Ženy dokážou více, než si myslí.

Boříme 4. mýtus: V silovém tréninku zvládnou ženy všechny cviky, které zvládají muži.


Mýtus 5: Posilování mě nebude bavit


Cvičení nemusí být nutně zábava. Ano, bezmyšlenkovité hopsání ve fitku na nejnovější „dance“ je teenagerovská zábava, ale co dál? Zlepšení nula. Nechtěli jste snad začít správně cvičit kvůli lepší postavě, hybnosti, kondici a zdraví? Hlavním kritériem je přeci především vaše zlepšení, dosažení vašich cílů.
Správné cvičení je samozřejmě i o přemýšlení. Trénink v gymu KB5 je nesmírně mnohostranný, cvičí se sice „stále to samé“, ale pokaždé jinak. Program se obměňuje, ale jen jednou za čas. Nicméně až uděláte pár pořádných kliků, půjdete domů s úsměvem a s velmi příjemnými pocity.

Boříme 5. mýtus: Silový trénink umožní ženám dosáhnout svých fyzických cílů.


Mýtus 6: Chodím už do posilky, kettlebells nepotřebuji


I pro ženy platí vše, co jsme dosud v našich článcích Cvičím s KB5 napsali. Cvičení může být správné, zdravé, přirozené, ale i špatné, nepromyšlené, bezhlavé. Dnes je již zřejmé, že posilovací stroje a všelijaké trenažéry jsou slepou uličkou vývoje fitness.
Metodika KB5 dle principů StrongFirst je jasná, promyšlená, progresivní a ověřená. Při cvicích s vlastní vahou a kettlebells posilujete celé tělo najednou a zvláště jádro těla. Jedná se o efektivní, přirozené a metodické cvičení, které vás má udržet aktivní do vysokého věku. Znovu si ty všechny články přečtěte.
U žen to většinou ve standardní „posilce“ vypadá tak, že jedete bicáky s činkou 1,5 kila. Neberte prosím v posilkách do ruky ty párátka, jimž tam říkají „činky pro ženy“. Neexistují žádné kettlebells pro ženy či pro muže, existují pouze slabé ženy nebo slabí muži.


Boříme 6. mýtus: Ne každý silový trénink je pro člověka správný a přirozený.


Email od Báry

Když jsem se chystal jít do gymu KB5 poprvé, přemluvil jsem i kolegyni Báru, aby si to šla zkusit také. Bára absolvovala tři tréninky, ale musela bohužel cvičení přerušit kvůli osobním důvodům. Nicméně požádal jsem jí, aby mi do emailu napsala nějaké své hodnocení:

„Poznala jsem zase svoje tělo o něco víc. Forma tréninku s vlastní vahou byla pro mě hodně přínosná. Práce s dechem, průchod energetických drah... tohle cvičení je výborným pomocníkem do normálního uspěchaného života. Tam prostě vydechneš, i když začátky jsou pro slabého člověka obtížnější, potřebuješ prostě zesílit.
Trénink posouvá schopnost dokázat si, co v sobě máme. Na konci jsem se vždy cítila plná energie a přístup Vlasty se mi taky moc líbil: nespěchá, na každého člověka jde individuálně podle jeho možností v pohybu. Cvičení s kettlebell podle mě zapojí každý sval v těle, i ty, o kterých nevíme.
Klidně bych ve cvičení pokračovala a myslím, že časem zase budu, Peťo.“
- Bára -


Nebuď ani žena ani muž, chovej se jako člověk

Když se v globále podívám na celý přístup KB5, Funkčního tréninku a StrongFirst, jde o člověka. Je jedno, jestli jsi muž nebo žena. Cvičení je buď dobré, nebo špatné. Člověk jako takový by měl být dobře pohyblivý, silný a v dobré kondici. To ostatní už zařídí příroda sama – chlapům narostou nějaké ty svaly, ženy se naopak vytvarují a zpevní atd. Kettlebell a metodika dle KB5 je určena pro všechny bez rozdílu a každý získá svou přirozenou dávku benefitů.


Doporučená četba (nejen) pro ženy na
StrongFirst.cz:

Proč by žena měla být silná
Otevři se síle a změň svůj život
Kdo říká, že ženy nedokážou shybovat?
Schopná ženaDalší informace


Odkaz na kurzy: www.kb5.cz
Oficiální FB profil: KB5
FB profil: KB5 Gym Tábor


Aktuální hodiny tréninků v Gym Tábor

Pondělí   18:00-20:00
Středa   18:00-20:00
Čtvrtek   20:00-21:00
Pátek   18:00-20:00
Neděle   20:00-21:00


Fotografie


Autor: - inz -, Petr Syrný