PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Myslel, že umře. Vydržel, ale na zázraky nevěří. Reportér Kulturne.com zkusil KB5 gym

Myslel, že umře. Vydržel, ale na zázraky nevěří. Reportér Kulturne.com zkusil KB5 gym

Středa, 27.01.2016 / článek

 

Pamatujete si na sérii článků o cvičení, které jsme od září 2015 psali s gymem KB5 Tábor? Je to pět měsíců a máme radost, že můžeme představit jednoho z prvních žáků, kteří se rozhodli změnit svůj přístup k tělu právě na základě našich článků. Reportér Kulturne.com Tomáš Azy Spěváček sepsal pár dojmů, pocitů a myšlenek.

S KB5 Gym Tábor jsem poprvé přišel do kontaktu skrze článek u nás, na webu Kulturne.com. Už první články mě hodně upoutaly, a tak jsem se rozhodl, že to prostě zkusím. Proč?

Pracuji jako záchranář u Záchranné služby v Táboře. Není to žádná procházka růžovým sadem. Je to hodně fyzicky i psychicky náročná práce. Člověk si možná řekne, že by při takovém fyzickém výdeji mělo být všechno „OK“ – hubeňour s vypracovanými svaly... Ale já jsem v té době vážil 122 kg a i při mé výšce 186 cm vám každý řekne, že to je sakra dost. Často mě bolela kolena a záda a má životospráva stála za starou bačkoru.

Jasně, že jsem dlouhodobě hledal nějaké vhodné cvičení. Jenže nic mi nesedělo, nechtěl jsem do žádného klasického fitka, kde bych nesmyslně pumpoval svaly... Potřeboval jsem něco smysluplného a komplexního, co by mě jak dokázalo zbavit bolestí, tak mě i fyzicky připravilo například na snášení stokilového pacienta ze čtvrtého patra – tam je vám velký biceps k ničemu.

resety
Každý trénink začíná resetem těla – uvolnění a protažení.


Co je to ten „gym“?


Když jsem šel na první lekci do KB5 gymu v Táboře, má očekávání byla různá. Znáte to, představujete si haldu strojů, kde vám u vchodu na recepci nabídnou džus s nejnovějším druhem „granulátu“. Jenže v gymu KB5 Tábor doslova nic nebylo! Nikde žádné stroje, žádní namachrovaní týpci – pouze místnost s hrazdou, několik podložek a v rohu černé koule (kettlebells). Co tady budu jako dělat?

svatozar
Přípravné cviky než se vůbec začne něco zvedat.


Myslel jsem, že umřu


První trénink začal rozhovorem s Vlastimilem Váchou (instruktorem KB5 Tábor). Povídali jsme si o mé motivaci, očekáváních a také o tom, co mě zhruba čeká. Následné tréninky byly plné jednoduchých cviků a protahování, kde se mi na sto procent ukázalo, jak jsem na tom pohybově – strašně. Opravdu jednoduché cviky pro miminka a já u nich funěl jak lokomotiva. Teď vím, že bylo doslova za „5 minut 12“. Byl jsem zkrácený a na rovinu: tlustý a bez funkční síly. Všechno šlo pomalu a myslel jsem, že zemřu. Vydržel jsem!

Po prvním měsíci jsem začal zjišťovat, že se něco děje. Poměrně rychle jsem sílil a také moje pohyblivost na tom začala být lépe. Věřte – moje práce je dost dobrý indikátor.

paka
Protažení a stabilizace ramen.


Jak na trénink? Hlavně s rozumem


První tréninky byly postaveny tak, že jsem cvičil s vlastní vahou. No, moje váha byla sama o sobě dost velká zátěž. Princip byl jednoduchý – nejdřív se pohybuj dobře sám a trochu zesil a teprve potom můžeš přidávat nějakou zátěž. Lezl jsem po čtyřech, učil jsem se protahovat a pomalu jsem se seznamoval s kettlebells „tam v rohu“. Lezení po zemi bylo neskutečně náročné, rozhodně každý by si to měl vyzkoušet.


Strava jako velká zátěž


Po nějaké době mi Vlasta poradil i se stravou a něco jsem vyčetl na webu www.kb5.cz. Snížil jsem příjem bílé mouky a výrobků z ní, a místo toho jsem nasadil více zeleniny, masa, vajíček a ovoce. Znáte to, vracíte se z výjezdu a jediné, co vás napadne, je zastavit na benzince a narvat do sebe nějakou bagetu... Děs, hrůza a už nikdy!

tgu
Tomáš cvičí Get-Up. Stále je co dolaďovat, ale už si zkusil i 32kg kettlebell.


Chodící reklama


Před Vánoci už byly změny dobře znát a i mé okolí začalo tyto změny postřehovat. Váha se snížila, postava se trochu osekala a celkově jsem se zpevnil. Bolesti zad a kloubů byly minulostí. Cvičení mě začalo tak bavit, že jsem ho začal doporučovat všem v mém okolí. Stala se ze mě doslova chodící reklama. Postupně začali cvičit i moje manželka a bratr.

Nyní jsem již ve fázi, kdy jsem se naučil základní cviky s kettlebell – Get-Up a Swing. Neuvěřitelné cviky! Postupně hubnu a svět je o dost veselejší. V gymu jsem dvakrát až třikrát týdně a už mě to tolik neničí. Domů se vracím unaven, ale zároveň nabuzen energií do dalšího dne. V práci a v obyčejném životě začínám používat nově dosaženou sílu. Žádné nafouklé svaly, ale opravdová síla.


Nečekejte zázraky, ale logiku


Nemám sice žádný pekáč buchet do třech měsíců – facebook je těchhle kravin plný... Já na žádné zázraky nevěřím. Všechno si chci oddřít poctivě sám a myslím si, že promyšlená metodika podle KB5 mi pomůže v tom, abych pracoval na nejdůležitějších a efektivních věcech, a to v takovém pořadí, které je logické – dává mi to mnohem větší smysl.

tgu2 Když pracuje celé tělo v Get-Up.

Po pěti měsících jsem o deset kilo lehčí a začal mizet tuk z běžných míst. Mám ze sebe radost, že i já, vlastně notorický flákač, jsem se sebou dokázal něco udělat. Rozhodně s tím nehodlám přestat.
Na závěr chci říct, že toto cvičení je opravdu pro každého. Vládne tu jednoduchost, funkčnost a kompaktnost. Pár cviků nahradí celé fitness centrum a většinu z nich můžete dělat i doma a třeba i na směnách...  Děkuji KB5 Gym Tábor a Vlastovi za změnu životního stylu.


Další informace

Odkaz na kurzy: www.kb5.cz
Oficiální FB profil: KB5
FB profil: KB5 Gym Tábor


Aktuální hodiny tréninků v Gym Tábor

Pondělí   18:00-20:00
Středa   18:00-19:00
Čtvrtek   20:00-21:00
Pátek   18:00-19:00
Neděle   19:00-21:00


Fotografie


Autor: Tomáš Azy Spěváček


Smuténka: Zemřel bubeník Citronu, Radim Pařízek

V úterý 2. března zemřel frontman a bubeník legendární metalové kapely Citron Radim Pařízek. Kapela uvedla, že Radim podlehl komplikacím, které byly spjaty s jeho nedávnou operací. "Radim Pařízek byl mužem s mimořádně širokým profesním i osobním záběrem zájmů. Jako hudebník a lídr rockové legendy Citron dobyl nejvyšší mety. Legendární metalová kapela pod jeho taktovkou absolvovala úspěšné turné po Evropě i Spojených státech, prodala více než milion desek a v roce 1987 získala Zlatého slavíka. Radimovo metalové srdce tepe dále. Neméně úspěšný byl též v oblasti mediálního podnikání, jíž se věnoval od roku 1998, kdy založil Radio Čas, jednu z nejposlouchanějších stanic na Moravě a ve Slezsku. Čas samozřejmě pokračuje dál, stejně jako všechny jeho další mediální a telekomunikační aktivity včetně multiplexů. Věříme, že pod jeho patronátem bude jeho byznys i nadále vzkvétat. Úspěchy slavil krom dalšího i na poli závodního jachtingu, kde získal řadu cenných kovů i na mezinárodní scéně. Radim se k životu vždy stavěl čelem a nikdy se nezastavil před žádnou překážkou. Žádná meta pro něj nebyla nedosažitelná. Zůstává s námi dál," napsala kapela Citron. (dap) 

Související články