PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Sporty dle KB5: Všichni jsme tu dospělí

Sporty dle KB5: Všichni jsme tu dospělí

Čtvrtek, 15.10.2015 / článek

 

V gymu KB5 Tábor už cvičím nějaký ten měsíc. Již v minulém článku jsem psal, že jsem se za poměrně krátkou dobu dostal do lepšího fyzického stavu. Projevuje se to i v osobním životě: jinak přemýšlím o svém těle, o své životosprávě, a kdyby se nám před nedávnem nenarodilo dítě, chodila by manželka do gymu KB5 se mnou.

Vlastimil Vácha, instruktor táborské KB5, mě ale neustále opakuje, že uměřenost, pravidelnost a správnost cvičení jsou podmínky pro mou lepší a dlouhodobou fyzičku. Pokud budu jednou z cvičebních „rychlokvašek“, nic se nezmění a tělo opět začne slábnout.


KB5 není posilka „za pade na hodinu“


Tak jak se stále hlouběji a hlouběji seznamuji s metodikou KB5 a s weby kb5.cz a strongfirst.cz, je mi jasné, že toto cvičení je určeno také aktivním a profesionálním sportovcům. Obyčejný člověk pak jen získává všechny benefity správného tréninku.

KB5 Zdroj: www.strongfirst.cz
Na stránkách kb5.cz jsem se dočetl, že metodika KB5 je postavena na základě výzkumů a zkušeností mnoha uznávaných trenérů, fyzioterapeutů i vědců. Jedná se o sofistikovanou učební metodu StrongFirst. Vlasta pouze dodal: „Není to žádné mávání koulemi, jak si spousta lidí myslí. Jsou to vyladěné lekce cvičení pro každého člověka, který bere své tělo vážně.


Proč síla na prvním místě?

Stále jsem však nějak nedokázal pochopit pojem „Strong First“. Proč by měla být „síla především“? Sportovec přeci potřebuje mít především talent, umění svého řemesla, vytrvalost, pružnost, načasování, prostorovou orientaci, pohyblivost atd., a to jsem myslel, že rozhoduje. Měl jsem za to, že síla nemusí vždy vyhrávat.

KB5 Zdroj: www.strongfirst.cz
Vlasta mi vysvětlil podstatu StrongFirst: „V každém sportu je nutnost správné generace síly. Větší maximální síla ti umožní se zlepšovat ve všem, o čem hovoříš. Sílu potřebuje lukostřelkyně, sprinter, boxer, horolezec, fotbalista, gymnastka, krasobruslařka atd. V KB5 pracujeme jednak na správných pohybech, aby se tělo využívalo jako celek, pracovalo efektivně a neopotřebovávalo se. Dále pracujeme na tzv. maximální síle. Učíme správné pressy, shyby, kliky atd. s důrazem na vytváření maximální síly, nikoliv na co nejvyšší počet opakování. Maximální síla je pak základem pro vytrvalostní i výbušnou sílu, kterou potřebuješ ve většině sportů. Navíc máš k dispozici brutálně geniální cviky, jako je swing nebo snatch, jejichž pohyb procvičuje generaci výbušné síly z kyčlí a posteriorního řetězce a učí svalové vytrvalosti, absorpci síly, správné načasování apod. To všechno se pak neuvěřitelně přenáší do většiny sportů.“


Protože to říkají odborníci

Na webu kb5.cz jsem si v této souvislosti našel článek Zlepšení výbušné a maximální síly? Kettlebell swing!, kde se mimo jiné píše: „Team vědců pod vedením J. P. Lakea srovnával efekt cvičení kettlebell swingu s dřepem s výskokem se zátěží (1 RM, tj. 1 maximální opakování), který je jednou z ověřených metod zlepšení skoku do výšky. Měřilo se zlepšení v maximální síle (1 maximální opakování v polovičním dřepu) a výbušné síle (skok do výšky). (…) Výsledek? Obě skupiny vykázaly víceméně stejné zlepšení v maximální síle (o 9,8%) a v síle výbušné (19,8%).

KB5 Zdroj: www.strongfirst.cz

V jiném článku Kettlebell TGU – co na to odborníci? je zase citován Mike Boyle, proslulý coach silového a kondičního funkčního tréninku: „Moje jediné hlavní pravidlo je, že na každý tlačící cvik byste měli mít jeden tahací. Zkrátí to vaše tréninky a ušetří ramena. To samé pro spodní část těla. Dejte pozor, abyste na každý kvadricepsně dominantní cvik dělali kyčelně dominantní cvik. Přihoďte nějaké Turkish Get-Up a máte solidní silový program.


KB5 a bojové umění

Pokud budeme mluvit o přenosu metodiky KB5 do jiných sportů nabízí se například bojové sporty. Šéfinstruktor KB5 Pavel Macek je uznávaným učitelem bojového umění Practical Hung Kyun a vede také gym MMA. Mimo jiné sám dohlíží na silový trénink našeho jediného MMA fightera v UFC Viktora Peštu.

Kettlebells a metodiku StrongFirst dle svých slov našel právě při hledání efektivního silového tréninku pro svou školu. Na základě velmi dobrých výsledků s touto metodikou následně založil samostatné gymy KB5 pro obecný silový a kondiční trénink.

KB5 Zdroj: www.strongfirst.cz
Také s Vlastou jsme se bavili o bojovém umění, protože jej sám pod Pavlem Mackem cvičí a vyučuje v táborské pobočce Practical Hung Kyun. Jedná se o tréninky jak pro dospělé, ale také pro děti (6-11 let). „Spousta škol bojového umění nemá samotnou sílu jako fundamentální věc. Pracuje se na pohyblivosti, vytrvalosti, rychlosti atd., ale často se opomíjí maximální síla a precizně odvedené silové cviky. Klasický trénink pravděpodobně bude končit nějakým vyšťavujícím kruháčem nebo vysokým počtem opakování špatně odvedených cviků. Naše výuka v Hung Kyun je nastavena dle myšlenky StrongFirst a vlastně by měla tak být nastavena v každém sportu.“


Sílu vybudovat, ne vydřít

To mě docela zaujalo, protože jsem žil v představě, že úkolem cvičení a tréninku je z lidí dostat maximum – měli by domů lézt tzv. „po čtyřech“. Dle slov Vlasty se v Practical Hung Kyun jak u dospělých, tak u dětí projevuje, jak precizní základy dokážou člověka posunout o míle dopředu, a přitom mu nevytvářet do budoucna zdravotní problémy.

KB5 Zdroj: www.strongfirst.cz
Zatímco jiní chodí z tréninků vyšťavení a hrají si na hrdiny, nyní se pracuje předně na základech a správné technice provedení, teprve poté se přidává na síle, intenzitě, případně se zvyšuje počet opakování. Vlasta mi několikrát zdůraznil, že „nemá vůbec žádnou cenu nasekat 20 kliků, když ani jeden není dobrý. To vidím i v různých dětských sportovních kroužcích. Děti se vůbec neučí jak zpevnit tělo, jak maximalizovat sílu, jak správně provést klik, dřep atd. Trenérovi jde většinou jen o to, aby udělaly hodně opakování.

Cílem myšlenky StrongFirst je předně zajistit zdraví cvičence a jeho efektivní zlepšování ve své určité dovednosti. Vlasta jen dodal: „Zdraví a zlepšování – to jsou přeci přesně ty vlastnosti, které každý aktivní sportovec potřebuje, ne? Aby se svému sportu mohl věnovat co nejlépe a co nejdéle! Nechceme si sílu vydřít, ale promyšleně vybudovat. Soustřeď se na základy správného silového tréninku a sportuj lépe.


Nespokoj se s průměrem, chtěj to nejlepší


Sám za sebe jsem velmi rád, že jsem v rámci Tábora narazil na cvičení, které mě přesvědčilo nikoli intenzitou nebo zábavností, ale promyšleností, logičností a sofistikovaným přístupem. Já už jsem si svého nejlepšího trenéra již našel. A jak jste na tom vy? Zajímáte se o metodiku cvičení, které právě děláte, nebo o kvalitu cvičení, které dělají vaše děti?


A na závěr

Na závěr si dovolím uvést pár rad od Pavla Tsatsoulina, šéfa StrongFirst:

Dr. Jim Wright před lety řekl něco, co jsem si pečlivě vtisknul do paměti: ´Pravidelnost a uměřenost vítězí nad intenzitou´. Není to zdaleka tak sexy jako ´Do or Die´ či nějaký jiný pubertální slogan na tričku, ale nenapadá mě lepší návod na udržitelné zlepšování výkonů.

Drobné detaily týkající se generace síly jsou důležitější než jednotlivé cviky. Pokud přeskočíš techniky, které učí vysoké zpevnění, a vrhneš se rovnou na cviky s vlastní váhou, necvičíš Nahého válečníka (Naked Warrior), ale jen marníš čas. Máš-li poruchu pozornosti, nemáš v silovém tréninku co dělat.

Lidi se mě ptávají, proč nedávám motivační tipy. Odpověď je: žádné nemám. Všichni jsme tu dospělí: buď to v sobě máte, nebo ne.


Doporučené články na www.kb5.cz a na www.strongfirst.cz:

Síla má vyšší účel
Lekce síly od mistra bojových umění
Vyšší účel síly
Zpověď kulturisty “v odvykačce”
Význam kettlebell v bojových uměních a sportech
Funkční silový a kondiční trénink pro život: Interview s fyzioterapeutem Martinem Svitkem
Běžecký program alá StrongFirst pro speciální jednotky a bojové sporty


Další informace


Odkaz na kurzy: www.kb5.cz
Oficiální FB profil: KB5
FB profil: KB5 Gym Tábor


Aktuální hodiny tréninků v Gym Tábor

Pondělí   18:00-20:00
Středa   18:00-20:00
Čtvrtek   20:00-21:00
Pátek   18:00-20:00
Neděle   20:00-21:00


Fotografie


Autor: - inz -, Petr Syrný


Související články

 

 
Kultura dnes


Štístko a Poupěnka - Ať žijí pohádky

Pro děti
Dům kultury Milevsko
11.04.2021 od 15:00 hod.

 

Jaro ve větvích

Pro děti / interaktivní výstava
Farská zahrada
11.04.2021 - 18.04.2021 od 10:00 hod.
vícedenní akce

 

Husitským krajem - 46. ročník dálkového pochodu, 40. ročník cykloputování

Ostatní / výlet / pěší - cyklo
Táborsko
11.04.2021 od 06:15 hod.

 

Filmové melodie s Esferas Quartet - nový termín

Hudba / koncert
KD Metropol
11.04.2021 od 18:30 hod.