PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Žádné omluvy: Obul jsem se do KB5!

Žádné omluvy: Obul jsem se do KB5!

Čtvrtek, 22.10.2015 / článek

 

Před pár měsíci jsem přijal výzvu z gymu KB5, a ne ledajakou. Měl jsem skončit se slabostí. Musel jsem změnit rytmus svého života, změnit přemýšlení o svém těle, své návyky. Vůbec nic snadného!

Žijete v koloběhu – rodina, práce, rodina, který je nějak OK, a upřímně – moc se vám toho měnit nechce. Mou podmínkou bylo najít cvičení, které by mi předně pomohlo v mém sedavém zaměstnání, zvláště od bolestí zad.

Do této chvíle jsem absolvoval něco přes 30 tréninků pod vedením táborského instruktora KB5, Vlastimila Váchy. Jak to tedy po nějaké době vidím? Jaká jsou pozitiva cvičení v KB5? Jsou i nějaká negativa? Rozhodně! Čtěte dále…


SOUTĚŽ GYMU KB5 TÁBOR: VE DVOU SE TO LÉPE TÁHNE


Jak se gym KB5 prezentuje?


Pokud slyšíte o KB5 vůbec poprvé, přečtěte si předchozí články, které jsem v rámci tréninku napsal – Cvičím s KB5. Máte-li zájem se dozvědět podstatně více informací, navštivte oficiální web kb5. Sám jsem na začátku cvičení web přímo hltal, a co víc, nalezl jsem na něm opravdu praktické informace, odpovědi, návody a videa.Jako začátečník jsem si zdarma stáhnul IntroKit, který mi odpověděl na základní otázky. Web průběžně sleduji, protože šéfinstruktor KB5, Pavel Macek, jej stále doplňuje novými články. Pokud se do cvičení zapojíte, články prostě nejde nečíst...

Partnerským webem KB5, který se zabývá silovým a funkčním tréninkem pro ženy, je FunkcniTrenink.cz. Jedná se o ten samý princip cvičení, jen zaměřeno na ženy. Pamatujete? V jednom z článků jsem již bořil tradici: silný muž, slabá žena.Celková filozofie KB5 i Funkčního Tréninku vychází ze školy síly StrongFirst.cz. Z toho, že „síla má vyšší účel“ a „síla je základem pro další dovednosti“. Pavel Tsatsouline, zakladatel StrongFirst říká: „Můžete být čímkoli… ale nejdřív musíte být silní.“


SOUTĚŽ GYMU KB5 TÁBOR: VE DVOU SE TO LÉPE TÁHNE


Jak to v gymu KB5 Tábor vypadá?


Když jsem šel na svůj první trénink, říkal jsem si v duchu: „Na Hotelu MAS je tělocvična? Jaký to tam asi bude? Budou tam stroje, parkety, žebřiny, žíněnky, kruhy?“. Byl jsem příjemně překvapen. Není to tělocvična, je to gym. Žádné stroje, parkety ani žebřiny, jen koberec a pár černých koulí v rohu – kettlebell. Dnes vím, že nic víc není potřeba.

Koberec byl zpočátku můj nepřítel. Prvních několik tréninků se necvičí vůbec se zátěží, dělají se resety, strečink a obnovuje se mobilita pohybu. Hodně se leze po čtyřech, takže mi „zátěžák do kanceláře“ trochu pohladil kolena a nebyl nic moc. Na začátku rozhodně mínus :-(

Na konci září ale prošel gym značnou renovací. Nový, měkčí koberec a malba. Závěsy pryč. Teď je v gymu mnohem více útulno a celkově působí mnohem příjemněji. Nebudem si nalhávat, že na detailech nezáleží, záleží! Cvičí se zase o něco lépe. Dobrá práce, kluci!

Facelift KB5 gym Tábor


Jaký je instruktor gymu KB5 Tábor?


Ta nejdůležitější věc ve cvičení je rozhodně instruktor gymu, konkrétně Vlastimil Vácha. Má jasné sofistikované postupy a hlavně ke každému přistupuje zcela individuálně. Necvičíme masově, všichni to samé. Někdo je mobilnější, lépe připraven, tak se věnuje jiným cvikům než člověk, který 8 let seděl u počítače.

Vlasta už má myslím hodně vycvičené oko a intuici. Stačí, aby s člověkem udělal pár základních cviků, a hned ví, co je potřeba, kde je člověk slabý a na čem je potřeba zapracovat. Podle toho taky volí postup a zaměření cvičení. Ochotně odpovídá na dotazy, kontroluje průběh cviků a opakuje hlavní zásady a poučky - „Cvič pomalu, nespěchej. Udržuj velký hrudník. Správně dýchej.

Vlastimil Vácha
Vlastimil Vácha, instruktor gymu KB5 Tábor

Dříve bych si sám doma na cviky s kettlebell vůbec netroufnul. Až po několika trénincích, kdy jsme s Vlastou ladili správné provedení cviků, si klidně doma zacvičím TGU. Primárním pravidlem je naučit se dělat každý cvik maximálně správně. Z internetu a knížek to nenastudujete. Bez profesionála rozhodně nedoporučuji sahat na kettlebells.


SOUTĚŽ GYMU KB5 TÁBOR: VE DVOU SE TO LÉPE TÁHNE


Co mi přináší cvičení v KB5?

Čekal mě první trénink a já vůbec nevěděl, na co se připravit. Sedl jsem k internetu a pročetl snad celý web KB5.CZ, abych byl alespoň trochu v obraze a nevypadal, jak úplný tydýt. Záměrně jsem si vybral KB5, líbilo se mi celkové pojetí programu a cvičení. Něco, co má hlavu a patu.

Začátky pro mě byly dost těžké. Taky aby ne, když jsem celé roky nic nedělal a najednou jsem se měl hejbat a cvičit. Lezení, resety, strečink – denní chléb, který stále udržuju. Dnes, skoro po čtyřech měsících cvičení podle metodiky KB5 jsem úplně jinde. Cítím se skvěle, silnější a pohyblivější.

To mi nakonec dokazují cviky a pohyby, které jsem nikdy předtím nemohl udělat. Prostě to funguje, tečka. Základ toho všeho ale je se rozhodnout změnit myšlení, najít to nejlepší a začít to dělat pravidelně, poctivě a správně.


Jsou ty kettlebells k něčemu?


Od začátku jsem se stále po očku koukal na ty černé koule v rohu gymu. Sledoval jsem ostatní, kteří s nimi už cvičí, a nemohl jsem se dočkat, až s nimi taky budu moct pracovat. Postupně jsme začali kettlebell do tréninku zařazovat. Začal jsem nošením, pákou s kettlebell, svatozáří, deadliftem přes TGU, až jsem došel ke swingu.

K jednotlivým cvikům jsem se ale propracovával postupně přes učení pohybů. Pokud nezvládnete předcházející pohyb, nemůžete jít dál. To dává smysl. A bylo to opravdu postupné – deadlift i TGU jsme rozdělili do několika fází, které jsem ladil a piloval. Až poté jsem byl schopný udělat celý cvik.

U TGU jsem například začínal tím, že mi Vlasta položil botu na zatnutou pěst a snažil jsem se udělat jednotlivé kroky pro provedení cviku. Měl jsem problémy vůbec udržet nataženou ruku s botou, natož se ještě pohybovat. Dnes TGU dělám s 16kg kettlebell a postupně s Vlastou budeme zvyšovat zátěž.


Změnilo mě tedy cvičení v KB5?

Snad se nebudu opakovat, ale za těch pár měsíců pravidelného a správného tréninku jsem se dostal k úplně jiným pohybovým i silovým možnostem. Nic ale není zadarmo. Abych něčeho dosáhnul, musím taky něco obětovat. Nikdo za mě mé tělo dohromady nedá. Mám za něj i za sebe plnou zodpovědnost.

Už několikrát jsem se přistihnul, že poznatky ze cvičení nevědomky používám i doma. Někde jsem nedávno četl, že stačí po 30 dnů opakovat každý den stejnou činnost a člověk si vytvoří závislost a dělá věci automaticky. Prostě se naučíte nový vzorec chování.

Pozoroval jsem to třeba na nošení konve na zalévání. Nosil jsem ji stejně jako kettlebell. A je to dobře, protože dnes vím, že špatné nošení zátěže deformuje páteř. Nebo když blbneme s dcerkou a vytváříme různé akrobacie, automaticky používám a zatínám svaly jako při deadliftu nebo swingu, udržuji zpevnění a tak získávám větší sílu. Nemusím se ani soustředit na jádro (břicho), protože to už prostě dělám automaticky.

Dalším pozitivem je, že mě přestala bolet záda! Skutečnost! Dalším pozitivem je celková fyzická a psychická pohoda. Jsem prostě odolnější. Jen mě mrzí, že jsem nezačal cvičit dříve. Co na plat, uspokojuje mě fakt, že jsem vůbec začal a mám motivaci pokračovat.


  SOUTĚŽ GYMU KB5 TÁBOR: VE DVOU SE TO LÉPE TÁHNE

Kdo v gymu KB5 cvičí vedle mě?

Lidé v gymu jsou skvělí. Vědí, proč tam chodí a proč to a to dělají. S většinou se již znám, některé v rámci pozdních večerních tréninků snad někdy poznám. Cvičíme všichni dohromady: kluci, muži, slečny, ženy, dámy. Věková skupina je opravdu rozmanitá. Navíc si vzájemně pomáháme a podporujeme se. Zkušenější radí méně zkušeným. Nikdo není namyšlený, že zvedne víc. Prostě dobrá parta!


A teď pár opravdu kritických slov na gym KB5

Aby to nevyznělo úplně všechno suprdupr, gym Tábor má i určité nevýhody. Bavil jsem se s mnoha kamarády, kteří by také rádi na toto cvičení chodili, ale vadí jim vzdálenost, kterou by museli dojíždět. Ale pak si v duchu řeknu: to jako končí svět za hranicemi Tábora?

Sám dojíždím 20 km. Dal jsem si ale na misku vah delší dojíždění versus kvalitu tréninku a trénink rozhodně vyhrává. Pokud chci dělat to nejlepší cvičení v Táboře, obětuji deset minut navíc při dojíždění. Kamarádi: mě to za to stojí!

Hotel MAS

Hotel MAS Sezimovo Ústí

Druhou a hodně zmiňovanou věcí je cena tréninku. Ano, je vyšší, ale vzhledem k tomu, že v gymu KB5 Tábor jedete profesionálně zpracovaný trénink dle metodiky StrongFirst, tak je to životní investice.


Komu bych doporučil cvičení v KB5 Tábor?

Lidem! KB5 je pro lidi, kteří vědí, co chtějí, kteří chtějí žít aktivněji, poznat blíž své možnosti, mít mobilní tělo a kterým záleží na jejich zdraví a dlouhověkosti. Nakonec, celá metodika KB5 je tak komplexní, že ji může dělat úplně obyčejný člověk, stejně jako vrcholový sportovec.


SOUTĚŽ GYMU KB5 TÁBOR: VE DVOU SE TO LÉPE TÁHNE

Další informace

Odkaz na kurzy: www.kb5.cz
Oficiální FB profil: KB5
FB profil: KB5 Gym Tábor


Aktuální hodiny tréninků v Gym Tábor

Pondělí   18:00-20:00
Středa   18:00-20:00
Čtvrtek   20:00-21:00
Pátek   18:00-20:00
Neděle   20:00-21:00Fotografie


Autor: - inz -, Petr Syrný


Související články

 

 
Kultura dnes


lordi - next picture

Divadlo / divadelní komedie
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
21.03.2023 od 19:00 hod.

 

Alinde Quintet

Hudba / koncert / klasická hudba
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
21.03.2023 od 19:00 hod.

 

Tvoření pro malá stvoření - výroba chobotničky

Pro děti
Dům kultury Milevsko
21.03.2023 od 16:00 hod.

 

Toulky za poznáním - 9 mexických států

Ostatní / setkání / beseda
Dům kultury Milevsko
21.03.2023 od 18:00 hod.