PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Dáma ve zlatém - návrat ztracené tety. Film, u kterého ukápne nejedna slza

Dáma ve zlatém - návrat ztracené tety. Film, u kterého ukápne nejedna slza

Pondělí, 05.10.2015 / recenze

 

Snímek Dáma ve zlatém chytne za srdce. Jedná se o autobiografický příběh ženy, která žila v době holocaustu a přišla o téměř celou rodinu. Se svým mužem utekla z Vídně, která byla jejím domovem, do Ameriky, kde se příběh odehrává. Všemu předcházeli nepokoje, které v té době panovaly, restituce židovských majetků a vraždění nevinných lidí, kteří se „zpronevěřili„ pouze tím, že se narodili jako Židé.

 Takových příběhů už byla natočena celá řada, ale musím říct, že tento příběh vás zaručeně dostane. Nejen, že se jedná o pravdivou zpověď ženy, která přežila druhou světovou válku, znamená pro nás i jakýsi milník v dějinách restitucí majetků.

Marie Altmannová žila jako malá dívenka ve Vídni, v rodině slavného umělce. Celá rodina byla velmi bohatá, zakládala si na tradičních hodnotách a milovala umění. Vlastnila tudíž celou řadu skvostných děl. Jedním z nich byl i obraz od malíře Gustava Klimta, který jednoho dne zvěčnil její tetu Adele Bloch- Bauerovou. Tento obraz Dámy ve zlatém, byl velmi cenným a zvláště po válce, kdy si ho Rakousko přivlastnilo jako státní majetek, patřil ke klenotům země. Klimt ovšem tento obraz onehdy daroval své múze a ta ho ve své závěti darovala galerii v Belvedere. Ovšem od té doby nikdo z rodiny netušil, že je závěť neplatná…

Z Marie vyrostla dospělá žena, její milovaná teta Adele byla po smrti, když jim majetek včetně známého obrazu zkonfiskovali nacisté a vše bylo zabaveno, rozkradeno a rozprodáno říšským přívržencům. Aby se z rodiny zachránila, opustila se svým mužem Vídeň a stala se američankou. Do rodné země, se tak vrací o mnoho let později. Celý děj filmu je postaven retrospektivně, kdy se společně s Marií ohlížíme za jejími vzpomínkami z dětství a vracíme se tak do let, kdy přišla o to nejcennější – o svou rodinu. Navrácení obrazu, který je její srdeční záležitostí je spíše jakousi satisfakcí za zničený život. Marie nelační po bohatství, jde jí o spravedlnost a k té se jí snaží dopomoci mladý právník Randy Schonberg (Ryan Reynolds), který je rodinným příbuzným. Ten, se vzdá práce v advokátní kanceláři a společně s Marií odjíždí vymoci spravedlnost do země, která Marii tolik ublížila – do Vídně. I přes počáteční nepokoje, které snahou o navrácení obrazu rozpoutají, stojí před Nejvyšším soudem. Pomůže jim americká justice a získá Marie dědictví po tetičce zpět nebo bude obraz i nadále součástí rakouské kultury? Nehte se překvapit. Musím říct, že výsledek stojí za to.

Plusové body dávám za autobiografii samotnou, dále za retrospektivu filmu, kterou miluji a která umožňuje divákům pochopit děj více do hloubky. Diváci tak nemusí sázet pouze na svoji fantazii, ale mohou být součástí Mariina dětství, dospívání a loučení s rodiči při odchodu ze země. Zvláště u této scény vám ukápne nejedna slza. Dále kladně hodnotím  herecké ztvárnění Marie, rázná Helen Mirren, dává filmu dostatečný šmrnc a Ryan Reynolds opět překypuje sexappealem. Zajímavostí filmu je, že Marie žila až do 94 let, stále pracovala ve svém obchůdku a pomohla celé řadě charit. Spolu s Randym založili památník na památku obětem holocaustu a po celý svůj život byli nerozlučnými přáteli. Jak celý spor, který se stal jedním z nejznámějších v historii restitucí, dopadne, na to se podívejte sami.

Za mě dnes 70%.
 

Dáma ve zlatém / Woman in Gold

Drama USA / Velká Británie, 2015, 110 min

Režie: Simon Curtis
Scénář: Alexi Kaye Campbell
Kamera: Ross Emery
Hudba: Martin Phipps, Hans Zimmer
Hrají: Helen Mirren, Ryan Reynolds, Daniel Brühl, Katie Holmes, Tatiana Maslany, Max Irons,Charles Dance, Antje Traue, Elizabeth McGovern, Frances Fisher, Moritz Bleibtreu, Tom Schilling,Allan Corduner, Henry Goodman, Nina Kunzendorf, Milica Bogojevic, Justus von Dohnányi,Ludger Pistor, Ben Miles, Rolf Saxon, Stephen Greif…


Fotografie


Autor: Kateřina Šímová


Téma: Kino a film

Související články

 

 
Kultura dnes


Milevské léto - Láska & Nixon Lads

Hudba / koncert
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
13.08.2020 od 18:00 hod.

 

Aneta & the soul uncle

Hudba / koncert / soul
Balzám Café
13.08.2020 od 20:00 hod.

 

Letkyně

Divadlo / pro děti / akrobatické představení
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - divadelní zahrada
13.08.2020 od 16:00 hod.

 

Ondra Kříž a Paul Batto

Hudba / koncert / jazz - blues
Garage Tábor
13.08.2020 od 19:00 hod.