PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Filmový festival Jeden svět se vrací v plné síle. Diváky vezme do Afghánistánu, Vietnamu, Norska i Počátek

Filmový festival Jeden svět se vrací v plné síle. Diváky vezme do Afghánistánu, Vietnamu, Norska i Počátek

Úterý, 22.03.2022 / článek

 

 Posedmnácté se v Táboře uskuteční mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět. Od čtvrtka 24. do neděle 27. března zhlédnou diváci sedm celovečerních snímků, které návštěvníky projekcí vezmou například mezi vietnamskou komunitu Hmongů, do bojem zmítaného Afghánistánu, do životů dětí opouštějících dětský domov Počátky, i na krásné norské fjordy a na umění do Konga. Nebude chybět ani odpolední promítání pro děti a doprovodný program v podobě koncertu Šimanský Niesner a výstavy fotografií s lidskoprávní tematikou.

„Po roce 2020, kdy jsme festival dvakrát rušili, a po loňském roce, kdy se Jeden svět odehrál v mrazivých a trochu neutěšených podmínkách “letních kin“, se letos těšíme opět na “normální” festival. Letošní podtitul Cesty svobody upozorňuje na události, které otřásají světem lidských práv a které nelze ignorovat. Obzvláště to platí v těchto dnech, kdy si velká část z nás na své profily sociálních sítí přidala žluto-modrý rámeček s upomínkou na aktuální dění na Ukrajině,“ říká hlavní koordinátorka festivalu v Táboře Lucie Šebánková.

V souladu s tímto podtitulem tak táborskou část Jednoho světa zahájí ve čtvrtek 24. března od 19.30 hodin v táborském Divadle Oskara Nedbala časosběrný snímek Mé dětství, má země – 20 let v Afghánistánu, který od 18 hodin kromě debaty doprovodí i výstava Nejsme tu sami - Příběhy našich menšin a koncert dua Šimanský Niesner.

Páteční filmy bude hostit nový klub na Budějovické ulici, MC Jordán. Od 18 hodin diváci zhlédnou film Děti mlhy o dětských nevěstách v hmongské komunitě na severu Vietnamu, následně pak snímek z Konga Bílá krychle o tom, jak se z pracovníků na plantážích mohou stát světově uznávaní umělci.

V sobotu se festival přesune do kavárny a knihkupectví Jednota na Starém městě. Návštěvníci od 18 hodin uvidí film Soudci pod tlakem pojednávající o justičním systému v Polsku a snímek Platón z Belfastu o učiteli, který skrze filozofii učí studenty, jak se vyrovnat s komplikovanou minulostí země i s vlastním dospíváním.

V neděli čeká diváky závěrečný filmový maratón. V klubu Bejvák na Sídlišti nad Lužnicí začne od 14 hodin promítání pro děti s následnými besedami a doprovodným programem. Od 17 hodin bude festival Jeden svět promítat český filmy Opouštět Počátky, který mapuje osudy úředně dospělých dívek z výchovného ústavu. Poslední film diváci zhlédnou v 19.30 hodin.

„Diváci se mohou těšit na dokument zaměřený na ekologii Severní proud. Film s nádhernými záběry norské krajiny a přírody kontrastuje s plastovým odpadem, jehož pohyb filmaři v ledových vodách sledují. Už se těšíme na divácké návštěvy a plamenné diskuze v rámci posnímkových debat,“ láká Lucie Šebánková z organizace Cheiron T, která táborskou část mezinárodního festivalu spolu s dobrovolníky v zaštiťuje.

Jeden svět na jihu Čech můžete ještě navštívit od 29. března do 2. dubna v Českých Budějovicích (program najdete ZDE) a od 31. března do 2. dubna v Českém Krumlově (program najdete ZDE).

Jeden svět je 24 let největším dokumentárním festivalem s tematikou lidských práv na světě a dlouhodobě patří k největším událostem svého druhu v Evropě. Pořadatelem festivalu je nezisková organizace Člověk v tísni.


Fotografie


Autor: David Peltán


Téma: Kino a film

Kuželkářský maraton letos i za účasti dalších jihočeských měst

O víkendu 6. a 7. října se na čtyřdráhové kuželně v Táboře koná čtvrtý ročník kuželkářského maratonu. Letos poprvé i za účasti dalších třech jihočeských měst – Loučovic, Blatné a Dačic. Česká unie sportu v Táboře, město Tábor a Kuželkářský klub Loko Tábor se pokusí ve spolupráci s veřejností překonat hranici 1000 her na všech čtyřech drahách táborské Lokomotivy. Úkolem sportovních nadšenců z řad veřejnosti, ale registrovaných hráčů bude absolvovat celkem 1 000 her, když každá z nich obsahuje 15 hodů do plných. Podmínkou je hrát nonstop bez přerušení více jak 25 hodin. Každý účastník může absolvovat neomezený počet her. Akce je vhodná pro všechny věkové kategorie od 10 let, zúčastnit se mohou sportovní oddíly, školy, kolektivy a jednotlivci. Akce odstartuje v 9 hodin současně i v dalších třech jihočeských městech - Loučovicích, Blatné a Dačicích. Očekávaný konec odhadován po uplynutí 25 až 27 hodin, v sobotu 7. října od 10 do 12 hodin. Přihlašování bude probíhat přes přihlašovací systém, který bude průběžně doplňován.
Koulení je zdarma, jedinou podmínkou je sálová obuv. Výkony nejsou tolik důležité, stačí jen chuť, elán a pozitivní nálada. Jedinou podmínkou je sálová obuv. Účast už přislíbily významné osobnosti nejen ze sportovního prostředí, které budou průběžně představovány na FB stránkách ČUS. Součástí masové akce bude i soutěž o nejvyšší nához na jednu hru (15 hodů do plných) v kategoriích jednotlivců registrovaných a neregistrovaných mužů a žen, a dětí do 15 let. (ph)

V MC Orion zahrají kapely se známými tvářemi

V pátek 6. října se po dlouhé době koná v táborském klubu MC Orion hlučný večírek s trojicí kapel, které se představí táborskému publiku vůbec poprvé, ačkoli v nich hrají známé tváře. Thulsa je těžkotonážní stoner/metal/hardcore kapela z Brna, kde základ tvoří členové Tummo (RIP) a mikrofon si vzal Banán (Protijed, ex-Hanba, Kovadlina, I am pentagon, Balaclava a mnoho dalších...). Pamětníci si mohou vzpomenout na koncert italského experimentálního dua OvO v Orionu v roce 2017, kde také hrála tehdy Banána kapela I am Pentagon a právě brněnští Tummo. V současné době mají u Amáka nahraný materiál na novou desku, která brzy vyjde. Večer otevře death metalová kapela Entrapped z Českých Budějovic a ač budou hrát v Táboře poprvé, tak všichni členové se nejednou v Táboře představili. Zpěvák a basák Růžena naposledy v květnu vystupoval na táborské Cestě jako zpěvák Lahar, Lukáš bubnuje také v Dezinfekci, kteří naposledy hráli v létě v pivnici U Zlatého Lva společně s Japonci Speed Noise Hell a kytarista Mirža už kdysi dávno v Orionu hrál ještě s kapelou Kuzimu Mabaya. Jako druzí nastoupí crust punková sypačka Kibera, která v tichosti vydala letos nové EP a stihli předskočit na 007 špinavcům Hellshock. Každého rozhodně zaujme hodně hrubý ženský „zpěv", tohle bude nejrychlejší kapela večera. Start koncertů je v 19.45 hodin, vstupné je 150 korun v předprodeji, 200 na místě. (ro)

Související články

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Ladislav Nagy: Renesance žánrové literatury v současné anglicky psané próze

Ostatní / přednáška
Děkanská 305/6, Tábor
04.10.2023 od 18:30 hod.

 

Kurz keramiky - informační schůzka

Ostatní
Dům kultury Milevsko
04.10.2023 od 16:30 hod.

 

 

Bezplatné a anonymní testování na žloutenku, HIV a syfilis

Ostatní / bezplatné testování
u vlakového a autobusového nádraží
04.10.2023 od 14:00 hod.