PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Filmový festival Jeden svět se vrací v plné síle. Diváky vezme do Afghánistánu, Vietnamu, Norska i Počátek

Filmový festival Jeden svět se vrací v plné síle. Diváky vezme do Afghánistánu, Vietnamu, Norska i Počátek

Úterý, 22.03.2022 / článek

 

 Posedmnácté se v Táboře uskuteční mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět. Od čtvrtka 24. do neděle 27. března zhlédnou diváci sedm celovečerních snímků, které návštěvníky projekcí vezmou například mezi vietnamskou komunitu Hmongů, do bojem zmítaného Afghánistánu, do životů dětí opouštějících dětský domov Počátky, i na krásné norské fjordy a na umění do Konga. Nebude chybět ani odpolední promítání pro děti a doprovodný program v podobě koncertu Šimanský Niesner a výstavy fotografií s lidskoprávní tematikou.

„Po roce 2020, kdy jsme festival dvakrát rušili, a po loňském roce, kdy se Jeden svět odehrál v mrazivých a trochu neutěšených podmínkách “letních kin“, se letos těšíme opět na “normální” festival. Letošní podtitul Cesty svobody upozorňuje na události, které otřásají světem lidských práv a které nelze ignorovat. Obzvláště to platí v těchto dnech, kdy si velká část z nás na své profily sociálních sítí přidala žluto-modrý rámeček s upomínkou na aktuální dění na Ukrajině,“ říká hlavní koordinátorka festivalu v Táboře Lucie Šebánková.

V souladu s tímto podtitulem tak táborskou část Jednoho světa zahájí ve čtvrtek 24. března od 19.30 hodin v táborském Divadle Oskara Nedbala časosběrný snímek Mé dětství, má země – 20 let v Afghánistánu, který od 18 hodin kromě debaty doprovodí i výstava Nejsme tu sami - Příběhy našich menšin a koncert dua Šimanský Niesner.

Páteční filmy bude hostit nový klub na Budějovické ulici, MC Jordán. Od 18 hodin diváci zhlédnou film Děti mlhy o dětských nevěstách v hmongské komunitě na severu Vietnamu, následně pak snímek z Konga Bílá krychle o tom, jak se z pracovníků na plantážích mohou stát světově uznávaní umělci.

V sobotu se festival přesune do kavárny a knihkupectví Jednota na Starém městě. Návštěvníci od 18 hodin uvidí film Soudci pod tlakem pojednávající o justičním systému v Polsku a snímek Platón z Belfastu o učiteli, který skrze filozofii učí studenty, jak se vyrovnat s komplikovanou minulostí země i s vlastním dospíváním.

V neděli čeká diváky závěrečný filmový maratón. V klubu Bejvák na Sídlišti nad Lužnicí začne od 14 hodin promítání pro děti s následnými besedami a doprovodným programem. Od 17 hodin bude festival Jeden svět promítat český filmy Opouštět Počátky, který mapuje osudy úředně dospělých dívek z výchovného ústavu. Poslední film diváci zhlédnou v 19.30 hodin.

„Diváci se mohou těšit na dokument zaměřený na ekologii Severní proud. Film s nádhernými záběry norské krajiny a přírody kontrastuje s plastovým odpadem, jehož pohyb filmaři v ledových vodách sledují. Už se těšíme na divácké návštěvy a plamenné diskuze v rámci posnímkových debat,“ láká Lucie Šebánková z organizace Cheiron T, která táborskou část mezinárodního festivalu spolu s dobrovolníky v zaštiťuje.

Jeden svět na jihu Čech můžete ještě navštívit od 29. března do 2. dubna v Českých Budějovicích (program najdete ZDE) a od 31. března do 2. dubna v Českém Krumlově (program najdete ZDE).

Jeden svět je 24 let největším dokumentárním festivalem s tematikou lidských práv na světě a dlouhodobě patří k největším událostem svého druhu v Evropě. Pořadatelem festivalu je nezisková organizace Člověk v tísni.


Fotografie


Autor: David Peltán


Téma: Kino a film