PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Výtvarník a hudebník Richard Fischer vymaloval hvězdárnu, tedy vesmírnu

Výtvarník a hudebník Richard Fischer vymaloval hvězdárnu, tedy vesmírnu

Pátek, 14.11.2014 / fotoreport + článek

 

Známý ilustrátor, výtvarník a hudebník (Kill The Dandies, Take Death)  Richard Fischer dal novou vizuální podobu táborské hvězdárně v Jiráskově ulici. Ta své prostory zpřístupní veřejnosti po měsících oprav od pátku 14. listopadu, kdy se koná od 10 do 18 hodin den otevřených dveří.

Stěny vstupní místnosti a schodiště už nejsou bílé. Richard Fischer je vyzdobil astrologickými motivy a panoramatem Tábora.
„Inspirovalo mě to, že je to třetí nejstarší hvězdárna v České republice a našlo se spousta starých, krásných věcí a litografií s otisky Tábora, ty se staly náměty maleb,“ popisuje výtvarník, který dal podobu časopisového komiksového seriálu Kurt nebo tvář výukové knize Sprechen Sie Deutsch?.

Kromě kreseb jsou do malby vtisknuta i hesla. „Udělali jsme mezi dětmi soutěž, kdo vymyslí nejlepší jiný název pro hvězdárnu. Chtěl jsem, aby malba byla hravá, ale ne infantilní. Aby byla hvězdárna atraktivní i pro mládež,“ doplňuje Richard Fischer, jemuž pomáhala přítelkyně, výtvarnice Veronika Kučerová. Děti byly kreativní, padaly návrhy jako hvězdohledna a vesmírna, ten nakonec zdobí nápis nad dveřmi hvězdárny. Další nápisy pak pochází z knihy Hvězdářství krále Jana. Malbu začal dělat 8. září a práce trvala přes měsíc, měsíc trvaly návrhy práce.

Táborská hvězdárna je třetí nejstarší hvězdárnou v České republice, byla postavena v roce 1938 na střeše tehdejšího Lidového domu v centru města, v dnešní Jiráskově ulici. Její přednášková místnost se nachází v pátém patře budovy, o patro výše je observatoř a přístup na vyhlídkovou plošinu, která je vybudovaná na střeše budovy Městské knihovny Tábor.

Je modernější

Vzhledem ke špatnému stavu kopule, elektrického vedení, kvůli zatékání do zdí a také ke stavu ostatního vybavení hvězdárny, které bylo zastaralé, nemoderní a neodpovídající současným standardům, se rozhodla radnice hvězdárnu celkově rekonstruovat. Oprava se uskutečnila v druhé polovině letošního roku. Hvězdárna v centru města dostala novou báň, rozšířena a vymalována byla vstupní hala a došlo na opravu schodiště vedoucí k observatoři a vyhlídkové plošině.

V pátek 14. listopadu od 10 hodin do 18 hodin bude ve hvězdárně den otevřených dveří. Radnice chce, aby v současné době plnila hvězdárna zejména popularizačně naučnou funkci. Návštěvníci budou mít k dispozici například hlavní dalekohled Carl Zeiss Jena typu Maksutov-Cassegrain o průměr 150 milimetrů a ohniskové vzdálenosti 2 250 milimetrů. Ten by měl jít připojit také na digitální zrcadlovku, takže by si zájemci mohli udělat astrofotky.
Celková cena stavebních úprav se vyšplhala na 1,3 milionu korun, vybavení kanceláří nábytkem a výpočetní technikou dosáhlo výše 200 000 korun.

Z táborské hvězdárny je možné v závislosti na ročním období pozorovat planety sluneční soustavy - Jupiter a jeho čtyři měsíce, Saturn s prstencem a měsícem Titanem, Mars a při troše štěstí i s jeho polární ledovou čepičku, Venuši, Merkur, Měsíc, některé jasnější úkazy dalekého vesmíru mezi které patří hvězdokupy, mlhoviny a komety. Přes den je možné pozorovat i Slunce (skvrny, erupce) s použitím slunečního filtru.
Hvězdárna bude otevřená o pravidelných pozorování každý čtvrtek za jasné oblohy, startovací čas se bude řídit setměním.

SETMĚNÍ:

leden 18:00 SEČ
únor 18:30 SEČ
březen 19:20 SEČ / 20:50 SELČ
duben 21:30 SELČ
květen -srpen 22:00 SELČ
září 20:30
říjen 19:30 SELČ / 18:00 SEČ
listopad, prosinec 18:00 SEČ

* březen a říjen – doba pozorování se mění v závislosti na změně času zimní –letní a letní-zimní

O zajímavých úkazech s možností pozorování bude hvězdárna informovat na webových stránkách www.hvezdarnatabor.cz


Fotografie


Autor: David Peltán