PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Ve Šmidingerově knihovně ve Strakonicích zazněl Václav Hrabě i Allen Ginsberg

Ve Šmidingerově knihovně ve Strakonicích zazněl Václav Hrabě i Allen Ginsberg

Úterý, 11.02.2014 / fotoreport + článek

 

Prvním ze tří pořadů Mirka Kováříka a Radka Bláhy, tentokrát věnovaný beatnické poezii, mohli návštěvníci Šmidingerovy knihovny ve Strakonicích zhlédnout ve čtvrtek 6. února. Oba pánové přinesli svědectví o literární revoluci 60. let, která odtabuizovala řadu témat a zprostředkovala nové vidění světa v netradičních souvislostech a bez cenzury.

Divadelník, publicista, profesor a předně neúnavný propagátor české i světové poezie Mirek Kovářík, který se stal věhlasným interpretem a obdivovatelem beatníků, jedinečným způsobem přednesl básně jejich hlavního představitele Allena Ginsberga: "..všichni jsme v nitru krásnými zlatými slunečnicemi požehnanými vlastním semenem..." (z básně Slunečnicová sutra), nebo úderné texty Gregory Corsa: " ... ach, kdyby tak bylo možné vzít si nějakou ženu, jako je možné vzít si mě - pak by i manželství bylo možné ..." (báseň Manželství).

Mirkovi skvěle sekundoval Radek Bláha s verši Lawrence Ferlinghettiho: "...nedojde k žádné skutečné revoluci. Poezie je pořád ještě prádlem duše..." (báseň Prádlo), nebo současné české představitelky beat generation Svatavy Antošové. Pomyslným vrcholem pořadu byla tvorba předčasně zesnulého českého beatníka Václava Hraběte - pásmo z jeho nejznámějších básní v emotivním podání obou protagonistů večera rozbušilo srdce každého z přítomných: "... život, to jsou pekařská auta v ranní mlze a ruce odřené a unavené bez nároků na slávu a nafoukaných řečí, a jazz je doktor který léčí smutek a strach a jiné řezné rány horkým železem, lihem a solí ..." (ze sbírky Blues pro bláznivou holku).

Jestli jste propásli beatníky, nezoufejte - druhý čtvrtek v dubnu se Mirek Kovářík a Radek Bláha do Šmidingerovy knihovny chystají podruhé, aby strakonickému publiku představili další z pořadů nazvaný "24 a půl" - takový je totiž průměr dožitého věku básníků, jejichž tvorba v tento jarní lásky čas zazní. A tak se můžete těšit na verše Karla Hynka Máchy, Jiřího Ortena, Karla Havlíčka, Karla Hynka a nebo opět Václava Hraběte "...láska mi připadá stejně tak podivná, jako to, že nosíme boty..." (L. Ferlinghetti)

Líbí se ti www.facebook.com/Kulturnecom


Fotografie


Autor: Mike Perry


Téma: Literatura

Související články

 

 
Kultura dnes


O Palečkovi

Pro děti / Dobrodružné vyprávění
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
29.03.2020 od 14:30 hod.

 

Velikonoční výstava 2020

Výstava / velikonoční výstava
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
29.03.2020 - 31.03.2020 od 14:00 hod.
vícedenní akce