PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


V táborské knihovně se seznámíte s Danem Brownem, ve strakonické s beatníky

V táborské knihovně se seznámíte s Danem Brownem, ve strakonické s beatníky

Pondělí, 03.02.2014 / pozvánka

 

Knihy Dana Browna jsou populární po celém světě. Jejich obsahy do českého jazyka čtenářům zprostředkovává táborský rodák David Petrů. O překladech děl světových literátů jako Dan Brown, Stephen King, Jack Kerouac či Cormac McCarthy bude vyprávět v úterý 4. února od 18 hodin v Městské knihovně Tábor. Pro milovníky Beat generation pak připravila čtení Šmidingerova knihovna ve Strakonicích.

„V literatuře - beletrii sleduji především původní českou produkci. U světové beletrie jsem dlouho zůstávala pouze u čítankových autorů z gymnaziálních let. Navíc mě velmi dlouho nenapadlo sledovat překladovou literaturu právě podle jmen skrytých autorů překladatelů. Prvně mi došlo, že na překladu záleží, když se mi do rukou dostal překlad Malého Prince, který nebyl od Zdeňky Stavinohové. Zájem o překlady a kdo za nimi stojí podpořil u mě i loňský TaBook a také například setkání s místním Láďou Nagyem. David Petrů je další nenápadný Táborák, který má v Čechách pro světovou literaturu nezaměnitelné místo,“ říká ředitelka knihovny Eva Měřínská, která s překladatelem chodila na Gymnázium Pierra de Coubertina.

„Pamatuji si ho ze školy jako velkého čtenáře a říká se, že vlastní zkušenost se čtením je velmi důležitá. Potěšilo mě, když jsme celkem náhodně domluvili s Davidem jeho vystoupenín v knihovně. Fascinuje mě, že někdo z našeho „malého“ města může zasahovat, i když pro mnohé neviditelně, do „světové kultury“,“ dodává. Vstupné na besedu s Davidem Petrů je zdarma.

Beatníci ve Strakonicích

Příznivci literární Beat generation pak připravila čtení Šmidingerova knihovna ve Strakonicích. V prvním ze tří jarních pořadů zprostředkují Miroslav Kovářík a Radek Bláha čtenářům svědectví o velké literární revoluci, která prošla světem a má i své české představitele. Ve čtvrtek 6. února od 17 hodin se těšte na ukázky z díla A. Ginsberga, L. Ferlinghettiho, G. Corsa, V. Hraběte či S. Antošové. Vstupné je dobrovolné.


Autor: dap -


Téma: Literatura

Zemřela režisérská legenda Vojtěch Jasný

Dnes, v sobotu 16. listopadu, ve věku 93 let umřel režisér a scénárista Vojtěch Jasný, jedna z ikon československé kinematografie. Držitel dvou cen z Cannes, Křišťálového glóbu i Českého lva aj. byl kromě jiného autorem snímku Touha, Až přijde kocour nebo trezorového díla Všichni dobří rodáci. (dap) 

Související články

 

 
Kultura dnes


WWW Neurobeat na Střelnici!

Hudba / koncert / electronic - hiphop
Střelnice - spolkový dům
16.11.2019 od 20:00 hod.

 

NOC DIVADEL 2019 - Divadlo a svoboda

Festival / divadlo, hudba, výstavy, instalace
Divadlo Oskara Nedbala Tábor
16.11.2019 - 17.11.2019 od 18:30 hod.
vícedenní akce

 

VedleSebe

Výstava
Spektrum Sezimovo Ústí
16.11.2019 - 10.01.2020 od 16:00 hod.
vícedenní akce

 

Folklorní setkání

Hudba / festival
Dům kultury Milevsko
16.11.2019 od 13:00 hod.