PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Transcendence: Sci-fi pro „ajťáky“

Transcendence: Sci-fi pro „ajťáky“

Středa, 20.08.2014 / recenze

 

Nemám ráda IT technologie, nesnáším tedy PC a tudíž nežiji online… Ale i přesto jsem se „hecla“ a pustila si něco, co můj fanatický IT bratr označoval za pecku a novinku roku 2014. Potom co jsem se rozhodla zhodnotit film jako dobrý, mi ze svého kyberprostoru sdělil, že na recenzi je už dva měsíce po premiéře pozdě. Nad touto větou jsem se tedy z hloubi celé své inteligence zamyslela a přišla na to, že né každý nový film musí mít recenzi, a že je řada jiných filmů a hlavně těch starších, které si zaslouží, aby o nich bylo daleko více psáno. Tím myslím především filmy z roku 1960.

Co se týče této novinky, jsem překvapená. Filmy s Johnnym Deppem mě nebavily a nebaví ani dnes. Pirát z Karibiku je pro mě naprostá trapárna asi jako Karlík a jeho továrna na čokoládu. Abych Deppovi úplně nekřivdila, tak musím konstatovat, že v roli Střihorukého Edwarda byl okouzlující a dodnes ten film naprosto miluji.

Transcendence je ten typ filmu, kde bych Deppa nečekala, a proto mě příjemně překvapil. Vše je postaveno na snaze vytvořit Boha v podobě umělé inteligence a zachránit svět. Tato absurdní myšlenka vzešla z hlavy úspěšného vědce Willa Castera (Johnny Depp) a jeho ženy Evelyn (Rebecca Hall), která si tím chtěla splnit životní sen.
Tyto experimenty vyvrcholí atentátem na Willa, který následně umírá. Jeho žena se však s tímto faktem nechce smířit a proto mu už před jeho smrtí naprogramuje mozek do počítače a Willa si tak zachovává v onlině podobě na internetu. Zdá se vám to absurdní? To ještě není všechno…

Jak jeho virtuální schopnosti sílí, brzy ovládá všechny burzy a banky na celém světě a získává tak přístupy k pohádkovému jmění, které píše Evelyn na účty. Společně se rozhodnou vybudovat město, ve kterém by lidem dali novou naději. Ale nic se nemá přehánět a tak brzy vznikají první problémy a teroristé jim jsou znovu v patách. Dokáže se Evelyn odpojit od svého milovaného muže a zvítězí láska nebo morální zásady? Podívejte se sami do světa experimentů a davového IT šílenství.

Zajímavostí je, že při natáčení snímků stál za kamerou též Christopher Nolan, který stvořil ultratemnou Insomnii či dokonalé Memento. Plusové body dávám za výborné triky a jakýsi sci-fi sexepeal zalitý oblakem romantična, které se vznáší nad zamilovanou dvojicí. Ta v závěru připomíná scénu z filmu Duch, kdy se ona konečně může dotknout jeho a naposledy se s ním loučí. Mínusové body dávám za to, že film relativně pomalu plyne a vlastně nejde o nic jiného, než že hlavní hrdina chce splnit sen své ženě. Dále jsem celý film bojovala s hereckým ztvárněním Evelyn, jelikož mi Rebecca Hall k Deppovi prostě nesedí. V závěru konec špatný, ale jinak to šlo. A tak za vidinu naší budoucnosti dávám 65%.


Autor: Kateřina Jelenová


Téma: Kino a film

Související články

 

 
Kultura dnes


Letkyně

Divadlo / pro děti / akrobatické představení
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - divadelní zahrada
13.08.2020 od 16:00 hod.

 

Ondra Kříž a Paul Batto

Hudba / koncert / jazz - blues
Garage Tábor
13.08.2020 od 19:00 hod.

 

Milevské léto - Láska & Nixon Lads

Hudba / koncert
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
13.08.2020 od 18:00 hod.

 

Aneta & the soul uncle

Hudba / koncert / soul
Balzám Café
13.08.2020 od 20:00 hod.