PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Svátek animovaného filmu Anifilm odstartoval. Na konec bohatého programu stěží dohlédnete

Svátek animovaného filmu Anifilm odstartoval. Na konec bohatého programu stěží dohlédnete

Úterý, 05.05.2015 / článek

 

 Jihočeská Třeboň letos opět bude hostit ve dnech 5. až 10. května Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM, který představí to nejlepší z domácí i zahraniční animované tvorby. Jako vždy nejaktuálnější trendy uvidí diváci ve filmech z mezinárodních soutěží, které se letos vedle soutěží celovečerních, krátkých a studentských filmů rozrostly i o mezinárodní soutěž videoklipů a nenarativní, experimentální a hraniční animace.

A určitě je na co se těšit – většina soutěžních filmů bude uvedena v české premiéře a v tvůrčích týmech mnohých z nich můžeme zaznamenat i populární a známá jména, jako je například Salma Hayek, Tomm Moore, Bill Plympton, Joann Sfar, Liam Neeson, Frank Langella, Alfred Molina, Raul Garcia, Christopher Lee, Guillermo del Toro, Vincent Parronaud …

Nesoutěžní část festivalu přináší retrospektivy významných osobností, kurátorské výběry, prezentace a přehlídky současné filmové a televizní tvorby pro dospělé i dětské diváky. ANIFILM diváky seznámí s aplikovanou animací, slavit se bude 50 let Večerníčku.
Festival představí i oceněné filmy – v Třeboni budou k vidění všechny filmy nominované na letošní Oscary a součástí programu je i výběr filmů nominovaných na evropskou cenu Cartoon d’Or. Stranou zájmu nebude i program věnovaný oslavám 100 let švédské animace. Dalšími velkými tématy jsou aplikovaná animace a také jeden z aktuálních trendů v oboru nazývaný street animace. Tradičním tahákem je určitě i program věnovaný budoucím filmům, Works in Progress, kde se letos představí i připravovaný film Jana Švankmajera Hmyz.

Nedílnou součástí je také speciální program zahrnující četné přednášky, rozhovory s tvůrci, panelové diskuse a workshopy, jak pro laickou, tak odbornou veřejnost. V doprovodném programu pak mohou návštěvníci vybírat z nejrůznějších výstav, koncertů či představení pro děti.

 Soutěžní filmy z celého světa

Jeden z hlavních a nejprestižnějších programů Anifilmu, mezinárodní soutěž celovečerních animovaných filmů, se dělí na kategorii pro děti a pro dospělé, přičemž v každé části se utkají snímky z celého světa. V kategorii pro mladší diváky se tak své české premiéry v Třeboni dočkají známé postavičky skřítků ve snímku Muminci na riviéře. Snímek plně ctí výtvarný projev finské spisovatelky a ilustrátorky Tove Jansson i její laskavý humor a je tak upřímnou adaptací, která potěší všechny příznivce muminků.
O stejnou cenu se bude ucházet také irské studio Cartoon Saloon s jejich nejnovějším počinem Píseň moře, který byl letos nominován na Oscara a vypráví příběh o dívce, která je poslední z tuleních víl. Stejného ocenění se dočkal i Příběh o princezně Kaguje, který v soutěži zastupuje japonskou animaci. Z Japonska je i další soutěžní film Giovanniho ostrov se zvláštním uznáním poroty na festivalu v Annecy, který zachycuje události po druhé světové válce, kdy malý japonský ostrov obsadili Sověti. Čtvrtým zástupcem v této soutěžní kategorii je výtvarně svérázný, atmosférický švédský snímek Cesta do říše krále pírek ztvárněný 3D animací.

V soutěži filmů pro dospělé diváky určitě zaujme adaptace slavné knihy Libanonce Chalíla Džibrána Prorok, na které spolupracovalo hned devět slavných režisérů animovaných filmů, mezi nimi i Bill Plympton. Film produkovala herečka Salma Hayek a podílela se svým hlasem i na jeho dabingu. V tom ji podpořili i takové hvězdy jako Liam Neeson, John Krasinski, Frank Langella nebo Alfred Molina. Šutry v kapsách zase představí v soutěži lotyšská animátorka Signe Baumane. Biografický film plný metafor zachycuje její boj s depresemi. Svůj nejnovější film natočený podle pěti povídek Edgara Allana Poea nazvaný Podivuhodné příběhy v soutěži osobně představí režisér Raul Garcia, který se před tímto filmem podílel jako animátor na takových slavných filmech, jako jsou Pocahontas, Lví král nebo Falešná hra s králíkem Rogerem. Zajímavostí jeho nového filmu je, že do něj svými hlasy přispěli Christopher Lee a Guillermo del Toro. A posledním soutěžním filmem je španělská hororová loutková komedie Posedlý, jejímiž hlavními ingrediencemi jsou Lenin, potoky krve, satanismus, exorcismus, flamenco, korida a hlavně humor a ironie. Tento snímek vyniká nezvykle propracovanou plastelínovou animací

Krátkometrážní tvorba: více než tisíc snímků

V krátkometrážní tvorbě budou soutěžit nejen studentské a krátké filmy, ale letos poprvé také videoklipy a nenarativní, experimentální a hraniční animace. Festival obdržel více než tisíc snímků a z nich se do soutěže probojovala necelá stovka.

V soutěži krátkých filmů dále najdeme nové snímky od známých tvůrců, jako jsou Bill Plympton, Konstantin Bronzit, Andreas Hykade, Don Hertzfeld či manželé Pärnovi. Pobaltské země byly letos obecně hodně silné, kromě zmiňované slavné estonské animátorské dvojice se do soutěže probojovaly také nové počiny Priita Tendera, Riho Unta či lotyšských režisérů Edmundse Jansonse a Vladimira Leschiova. O cenu se bude ucházet také osmnáctiminutový francouzský film Chytrá opice (Smart Monkey) od spolurežiséra slavné Persepolis, Vincenta Parronauda. Českými a slovenskými zástupci v soutěži jsou půlhodinový loutkový počin Vojtěcha Kisse Anatomie Pavouka či Nina slovenského dua Ové Pictures.

Ve třech pásmech soutěže studentských filmů se utká třicet sedm studentských filmů z celého světa včetně zástupců českých škol (FAMU, Univerzita Tomáše Bati Zlín). Mezi studentskými soutěžními filmy nechybí ani film Širší perspektiva (The Bigger Picture), který byl letos nominován na Oscara v kategorii krátkých animovaných filmů.

Film tvořený zmrzlinou

Zvláštností v kategorii nenarativní, experimentální a hraniční animace bylo například kolektivní dílo Re-Cycling deseti světoznámých režisérů, jako jsou Regina Pessoa, Ülo Pikkov nebo Špela Čadež. Každý z nich obdržel poštou tajemný předmět a musel o něm vytvořit minutový film. Mezi vybranými filmy, které v animaci upřednostňují jiné kvality než vyprávění, najdeme také nové dílo velikána polské animace Jerzy Kucii, nazvané příznačně Fuga pro viloncello, trubku a krajinu (Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż). Naprostou kuriozitou je pak film Příchuť měsíce (Flavour of the Month), vytvořený animací zmrzliny.

České tvůrce najdeme i v nově otevřené soutěžní kategorii videoklipů. Jakub Kouřil vytvořil filmový doprovod k písni Noe Tomáše Kluse a Noro Držiak režíroval klip Hrob pro projekt Kafka Band.

Snímky hodnotí tři mezinárodní poroty

V porotách pro celovečerní a pro krátkometrážní tvorbu (včetně studentské) zasednou letos opět odborníci z různých zemí, kteří jsou zběhlí jak v praxi, tak teorii animovaného filmu. Letošní soutěžní filmy budou hodnotit kultovní kanadská animátorka Michèle Cournoyer z National Film Board of Canada, dále italský zvukař Andrea Martignoni spolupracující s umělcem BLU-em, francouzský filmař nominovaný před několika lety na Oscara Bastien Dubois, dále v Belgii usazená americká festivalová zpravodajka a novinářka Nancy Phelps, nadějná švédská animátorka Niki Lindroth von Bahr a Lukáš Skalník, výkonný producent z reklamní branže. Nové kategorie bude hodnotit speciální porota. Zasedne v ní maďarská festivalová kurátorka Anna Ida Orosz, která působí na festivalu Primanima, ze Slovenska to bude umělecký ředitel žilinské Fest Anči Maroš Brojo a Českou republiku bude reprezentovat výtvarnice a animátorka Lou Sanitráková.

Porotci přivezou vlastní program

Tito porotci se představí divákům i v rámci svých programů – projekcí, seminářů a master class. Michèle Cournoyer je stěžejní tvůrkyní proslulého kanadského studia, kde pracovala s velikány typu Jacques Drouin. V její retrospektivě festival uvede i její málo známé experimentální filmy. Diváci se dočkají i jejích klasických děl, v nichž se zpravidla věnuje závažným tématům. Snímky, v čele s oceňovaným filmem Klobouk, vytváří náročnou technikou malby inkoustem.

Andrea Martignoni
, mezi animátory vyhledávaný mistr zvuku, připravil pro diváky svou master class. Během ní budou k vidění filmy, na kterých spolupracoval fenomenálním street artistou, skrývajícím svou identitu pod přezdívkou BLU. Uvede však i filmy, které reprezentují silnou novou italskou animaci. O svých filmech pohovoří i výtečný mladý režisér, animátor a výtvarník Bastien Dubois, který divákům představí své autorské filmy Madagaskar, cestovní deník, kterým si získal uznání celé animátorské obce a byl za něj v šestadvaceti letech nominovaný i na cenu Oscara, a následující Cargo Cult.

Anifilm uvede také některé díly z úspěšného seriálu Faces from Places, ve kterém se pro televizi Arte vypravil do nejrůznějších koutů světa. Čerstvá držitelka Grand Prix z bruselského festivalu Anima, porotkyně Niki Lindroth von Bahr, předvede ve svém pásmu, jak vypadá současná švédská loutková animace. Seminář pro zájemce, kteří se věnují psaní o animovaném filmu a festivalech, povede Nancy Phelps, redaktorka vlivného webu mapující svět animace Animation World Network. Jedno z hlavních témat letošního Anifilmu, aplikovanou/užitou animaci, představí Lukáš Skalník v prezentaci úspěšného studia Eallin, které má klienty po celém světě a v jejichž portfoliu najdeme třeba působivé kampaně pro Amnesty International či Caritas.

Oceněná Vlasta Pospíšilová, režisérka Broučků

Významným hostem letošního ročníku bude animátorka a režisérka Vlasta Pospíšilová, která v únoru oslavila osmdesátiny. V Třeboni dostane „první dáma animace“ Cenu za celoživotní dílo. V Třeboni si diváci připomenou jak filmy, na nichž se podílela jako animátorka, tak i její vlastní režijní počiny. Speciální sestřih uvede kuriozity typu oživení loutky – dvojníka živého herce pana Tau, kterou vytvořila pro populární televizní seriál. Fanoušci známých Kuťáků, Pata a Mata, se mohou těšit na vlastní pásmo, pro menší diváky se chystají příběhy seriálu Broučci, pod kterým je Vlasta Pospíšilová podepsána jako režisérka.

Velká večerníčková oslava

Malé diváky i ty, kteří rádi vzpomínají, letos potěší Česká televize, která v Třeboni připomene a oslaví 50. výročí Večerníčku - kulturnímu fenoménu a nejdéle vysílaný dětský pořad.

Divákům Anifilm proto nabídne zásadní a přelomová díla tohoto nezaměnitelného žánru s puncem původní české animované tvorby, které bude vhodně doplňovat přehlídka animovaných filmů pro dospělé. Chybět nebudou ani debaty se špičkovými grafiky a výtvarníky, a to nejen na téma Večerníčku, ale například o tom, jak se zrodila úspěšná grafika dětského programu ČT:D.

Spojení Třeboně a Večerníčku okomentoval dramaturg České televize, Miloš Zvěřina slovy: „Buďme si jisti, že styčných bodů je mnoho: historii pestrou, dobrodružnou, někdy až téměř detektivní. Prostě velký příběh, plný imaginace a nečekaných událostí, ale i nalezené harmonie, jedinečné fantazie a pohody… Od samého zrodu tradice festivalu, v jednom z nejkrásnějších měst naší vlasti, může Večerníček „nejen“ dětem směle říct: „Mám Vás stále rád a jsem Váš věrný kamarád!“

Přehlídka oceňovaných celovečerních i krátkých filmů

V soutěži celovečerních filmů budou dva filmy letos nominované na Oscary, ceny Americké filmové akademie. "A protože chceme představit kompletní finálovou pětici, v doprovodném filmovém programu nazvaném Bilance se představí i tři zbývající snímky – Škatuláci, Jak vycvičit draka 2 a vítězný snímek Velká šestka. Doprovodí je odvážní Tučňáci z Madagaskaru," říkají pořadatelé.

Prestižním programem Anifilmu je i výběr filmů nominovaných na cenu Cartoon d’Or. Tato cena pro nejlepší evropský krátký animovaný film roku je udělována více než dvacet let. Cartoon European Association of Animation Film ji uděluje nejlepším snímkům, které zvítězily na předních evropských festivalech. A ve výběru nechybí vítězný film roku – vánoční speciál Paniky v městečku tvůrčího dua Vincent Patar a Stéphane Aubier s podtitulem The Christmas Log a další oscarový vítěz Pan Hublot, který tuto cenu získal v kategorii krátkých animovaných filmů v roce 2014.

Doprovodný program: aplikovaná a street animace

Jedním z témat letošního Anifilmu bude i aplikovaná animace – tedy interaktivní aplikace, počítačové hry, reklamy a spoty, výukové filmy, znělky, grafy… Letošní festival se rozhodl zaměřit na toto neprávem přehlížené odvětví, které je současně paradoxně tím nejbohatším a pro animátory je naprosto zásadní. Prezentovat se budou úspěšná studia Eallin či Oficina, jejíž zástupci předvedou, jak vznikají jejich cenami ověnčené identy pro televize Prima Cool či Film+. Festival také zrekapituluje českou porevoluční animovanou reklamu. K vidění budou i dobové reklamy, které od 50. let pravděpodobně nikdo nespatřil. Ve spolupráci s festivalem Annecy se představí nejlepší světové animované reklamy posledních let. Návštěvníci se také budou moci seznámit s interaktivní francouzskou výukovou hrou Anim 2.0 a s originálními projekty českých výtvarníků Lesokraj a Hravouka.

Nejrůznější aktivity využívající médium animace představí také zástupci Akademie věd ČR, kteří odprezentují mimo jiné NEZkreslenou vědu. O historii motion designu, tedy toho, co nás neustále z obrazovek obklopuje, od jeho počátků až po současné tendence v této oblasti se dozví zájemci v rámci speciální přednášky.

Dalším tématem, které letošní Anifilm otevírá je street animace. Obliba vyjít se svým výtvarným projevem do ulic a tam ho v reálném prostředí oživovat má v posledních letech mezi animátory stále více příznivců. Tento nový fenomén bude Anifilm zkoumat prostřednictvím dvou výběrových pásem. Nejznámější hvězdou je už zmíněný umělec skrývající se za pseudonymem BLU. Někteří tvůrci animují tak jako on přímo na zdi a fasády, jiný nasnímají záběry ulice a animují v počítači, jako například český zástupce v tomto výběru Libor Pixa se svým úspěšným filmem Graffitiger.

Budoucí filmy se představí ve Works in Progress

K tradičním programům Anifilmu patří i Works in Progress, na kterém se představují teprve připravované filmy. Letos se tak můžeme například poprvé seznámit s příštím filmem slavného českého tvůrce Jana Švankmajera, který se jmenuje Hmyz a odehrává se na pozadí zkoušky ochotnického souboru. Ten připravuje inscenaci Čapkovy hry Ze života hmyzu, kde se hmyz chová jako lidi a lidé jako hmyz. Dalšími představenými projekty bude slovenský celovečerní film Srdce věže Petera Budínského nebo Velká dobrodružství Rosy a Dory režiséra Martina Dudy.

100 let švédské animace i dokumentu

Doprovodný filmový program představí i švédské filmy, kde se historie animovaného filmu začala psát právě před 100 lety. V rámci toho tématu bude uveden blok rekapitulující uplynulé století, včetně slavné Diagonální symfonie (1924) Vikinga Eggelinga. Festival uvede i speciální výběr animovaných dokumentů, které jsou pro švédskou animaci charakteristické a získaly si světová uznání.

Na festivalu se bude i animovat…

F.A.F.N.M.F.A.F. – tato zdánlivě šílená zkratka představuje konkrétní šílený úkol. Během 48 hodin pomocí vznikne během festivalu díky uměleckému sdružení KREUS a přihlášených dobrovolníků naprosto unikátní film. A pokud o něm chcete vědět více, musíte přijet do Třeboně. A co znamená ta úvodní zkratka? Přeci Festival animovaného filmu na mezinárodním festivalu animovaného filmu.

Nefilmový program jsou výstavy, divadla a koncerty

Během festivalu proběhne výstava Skupiny 7 – výtvarníků, jejichž osud je spojen s animovaným filmem. Maria Axamitová, Ivana Fašianoková Rakoušová, Petra Makaloušová, Jiří Tyller, Jiří Plass, Luděk Bárta a Vít Pancíř vyzkoušeli jednotlivě různé profese animované tvorby – scénář, výtvarné zpracování charakterů, režii, layout, background, animaci, fázování i konturu. Přesto si udrželi svůj vlastní výtvarný projev, vydali se na samostatnou autorskou dráhu.

Další výstava je spojená s projektem Re-cycling, kdy deset předních evropských animátorů vytvořilo minutovou animaci – a to kresbou přímo na filmový celuloid. Každý z umělců při tom musel dodržet určité zadání. Výsledný film je pak spojením těchto minutových částí. A na základě tohoto projektu vznikla i výstava, která bude spolu s filmem představena na Anifilmu.

Vedle výstav se v rámci doprovodných akcí festivalu odehrají opět také divadla a koncerty, například vystoupení českobudějovické kapely Depakine chrono či hudební pocta Petru Skoumalovi v podání pražské skupiny Ufajr.


Více na www.anifilm.cz/

Informace o soutěžních celovečerních filmech:

Soutěžní celovečerní filmy pro dospělého diváka

Prorok
(Kahlil Gibran’s The Prophet)
2014, 84 min, Kanada, Francie, Libanon, Katar, USA
Režie: Roger Allers ve spolupráci s:
Gaëtan Brizzi, Paul Brizzi, Joan Gratz,
Saeed Harib, Tomm Moore, Nina Paley, Bill
Plympton, Joann Sfar, Michal Socha
Hlasy: Liam Neeson, Salma Hayek, Frank
Langella, Alfred Molina

Snímek je inspirovaný klasickou knihou libanonského spisovatele a filozofa Chalíla DžibránaProrok, která byla přeložena do čtyřiceti jazyků. Na jeho realizaci spolupracovalo deset významných světových režisérů. Film produkovala Salma Hayek, podílela se i na jeho dabingu. Celý projekt zaštítil Roger Allers, který je režisérem filmu Lví král.


Posedlý
(Possessed / Pos eso)
2014, 81 min, Španělsko
Režie: SAM
Hororová loutková komedie, jejímiž hlavními ingrediencemi jsou Lenin, potoky krve, satanismus, exorcismus, flamengo, korida a hlavně humor a ironie. Nebere si přitom servítky - zobrazuje opravdu krvavé nechutnosti, strefuje do médií i církve, ale hlavně byl natočený s velkým nadhledem. 

Šutry v kapsách
(Rocks in my Pockets)
2014, 88 min, USA, Lotyšsko
Režie: Signe Baumane
Známá lotyšská animátorka, žijící v New Yorku, nás ve svém prvním celovečerním filmu bere na biografickou cestu svou depresí. Cestu pojímá jako humornou, protože ona své vysvobození nalezla právě v tvorbě.

Podivuhodné příběhy
(Extraordinary Tales)
2014, 73 min, Lucembursko, USA, Španělsko, Belgie
Režie: Raul Garcia
Hlasy: Christopher Lee, Bela Lugosi, Julian Sands, Guillermo del Toro 
Každá z pěti částí celovečerního filmu Podivuhodné příběhy adaptuje jinou povídku Edgara Allana Poea. A každý segment je také ztvárněný odlišným grafickým stylem, který odpovídá atmosféře daného příběhu. Jsou inspirovány výtvarnými přístupy umělců, jejichž styl nejlépe vyjadřuje hloubku a složitost Poeova vesmíru. Povídka Maska červené smrti je tak například vytvořená v duchu maleb Egona Schieleho. Režisér Raul Garcia pracoval na takových filmech, jako jsou Pocahontas, Lví král nebo Falešná hra s králíkem Rogerem.

Soutěžní celovečerní filmy pro dětského diváka


Příběh o princezně Kaguje
(The Tale of The Princess Kaguya)
2014, 137 min, Japonsko
Režie: Isao Takahata
Film Isao Takahaty, který společně s dnes ve světě ještě známějším Hajao Miyazakim založil studio Ghibli, byl v letošním roce nominován na Oscara. Isao Takahata je známý tvůrce anime, jeho poslední snímek se ale tomuto žánru zčásti vymyká a vsází na estetiku ruční kresby. 

Muminci na riviéře
(Moomins on the Riviera)
2014, 80 min, Finsko, Francie
Režie: Xavier Picard, Hanna Hemilä
Film natočený podle populární finské spisovatelky a ilustrátorky Tove Jansson je plný jejího laskavého humoru. Zajímavé je, že snímek byl natočen ruční kreslenou animací.

Giovanniho ostrov
(Giovanni's Island)
2014, 102 min, Japonsko
Režie: Mizuho Nishikubo
Oceňovaný film zachycuje události po druhé světové válce na malém japonském ostrově Šikotan, který obsadili sovětští vojáci. 

Cesta do říše krále pírek
(Beyond Beyond)
2014, 78 min, Švédsko, Dánsko
Režie: Esben Toft Jacobsen
Výtvarně svérázný, atmosférický snímek animovaný ve 3D je dobrodružnou fantazií o dospívání.

Píseň moře
(Song of the Sea)
2014, 93 min, Irsko, Dánsko, Belgie, Francie, Lucembursko
Režie: Tomm Moore
Snímek vypráví příběh o dívce, která je poslední z tuleních víl. Letos byl tento film nominován na Oscara a úspěšně byl uveden i v české distribuci.


Autor: i, dap -