PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Slavnosti piva - den druhý

Slavnosti piva - den druhý

Středa, 10.02.2010 / fotoreport

 

Ve středu 3. února a čtvrtek 4. února se v Táboře opět slavil zlatavý mok. Sládkové, majitelé pivovarů, odborníci přes pivo na slovo vzatí. Ti všichni opět usedli za degustátorské stoly Jihočeské univerzity a hodnotili vzorky dvacátých Slavností piva. Mezi první výsledky patřila Zlatá pivní pěčeť pro světlá výčepní piva, tedy desítky.

Všichni účastníci si hned zkraje pochvalovali zejména organizaci i způsob hodnocení.
"Tipy žádné nemám, je tu hodně degustátorů i piv. Je tedy těžké říci vítěze. Díky tomu je podle mě soutěž relativně spravedlivá, vše se navíc koná anonymně," říká Rudolf Kajan ze slovenského pivovaru Hurbanovo. Nejvíce mu, jak jinak, chutná pivo z vlastní produkce - Zlatý bažant.

Odborníci opět hodnotili základní vlastnosti moku ? chuť, říz, plnost a doplňují je ty doplňkové, jako je barva, pěna, a nakonec i celkový dojem. Panuje názor, že pivo je zdravé.

"Není to tak dávno, co byla prováděna studie testující studenty vysokých škol ve zkouškovém období. Prokázala, že i malé množství piva, které jim bylo podávano, snižuje stres. Navíc obsahuje velké spektrum vitamínu B i minerálů. Vše v přírodní formě," podotkla sládková Měšťanského pivovaru Strakonice Dagmar Vlková. Pivem doslova žije. Přivedla ji k němu maminka, následně vystudovala pivovarskou školu a vypracovala se až na sládkovou. Strakonické pivo bylo nejen v soutěžích, ale mohli ho ochutnat i lidé na sále.
"Máme světlé výčepní, ležáky, polotmavé i tmavé, kvasnicové. Žádaný je nesladký polotmavý ležák Klostermann, který vznikl pouze k výročí narození i úmrtí spisovatele. Stal se však za krátko velice populárním mezi muži ale i ženami a dnes ho vyrábíme 200 hektolitrů za 14 dní," pochlubila se Vlková. Degustace na Slavnostech piva se jí libí i proto, že si rozšíří obzor a udělá obrázek o konkurenci.

Porotci letos posuzuvali přes 420 vzorků piva v 17 kategoriích. Největší konkurence byla mezi světlými prémiovými ležáky, kde bylo do soutěže přihlášeno 45 vzorků piva. Vítěz každé kategorie získal Zlatou pivní pečeť.
Kromě ochutnávek zlatavých dobrot však nechyběly soutěže i hudební vystoupení. Na pódiu hrál Melody Band, jen místo legendární české zpěvačky Věry Martinové přijela Heidi Janků. Upřímně, na Haity nyní určitě fajn není, jak pěvkyně zpívala.
Mimo hlavní sál jste mohli zaslechnout Josefa Maturu alias harmonikáře Pepína i harmonikářku Pavlu Koudelkovou.

K pivu mě přivedla máma

Už osm let se Dagmar Vlková věnuje Měšťanskému pivovaru ve Strakonicích. Přes nejrůznější pivovarské profese se dostala až na post sládka. Je jím dva roky.
První otázka je nasnadě, jak jste se k pivovarnictví dostala?
Mamka pracovala v pivovaru. Moc se mi tam líbilo. A ta vůně mláta...Pak jsem pivovarnictví studovala. Práci miluji, byla to dobrá volba. Navíc, v branži pracuje spousta správných lidí.
Co je základem dobrého piva?
Kromě surovin je to kolektiv. Produkujeme například pivo nepasterizované, které vyžaduje naprostou čistotu při výrobě. Nedílnou součástí je pak právě láska, srdce všech pracujících, k pivu a jeho vaření.
Většinou je na postu sládka vidět muž...
Ano, dříve tomu tak bylo. Nyní tipuji, že je to půl na půl. Není to o pohlaví, ale o chuti a praxi. K funkci sládka vede dlouhá cesta přes všechny pivovarnické profese.
Pijete pivo?
Piji a myslím, že je to na mě dost vidět. Každý den vstávám brzy ráno a už v šest ochutnávám první piva.
A táborské slavnosti piva?
Jsou velice profesionální a je to také skvělá příležitost se s ostatními lidmi sejít. Dík patří panu Srbovi. Je super, že setkání udržuje.


Fotografie


Autor: David Peltán


Související články

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


-123 minut v Táboře!

Hudba / koncert / Jazz, blues, funky
Sklep bar Tábor
13.04.2024 - 14.04.2024 od 19:00 hod.
vícedenní akce

 

UŽ VÍM, CO NA SEBE!

Ostatní / workshop
U Malše 1805/20, České Budějovice, 370 01
13.04.2024 od 13:00 hod.

 

Kája a Bambuláček - Bambulková show

Pro děti
Dům kultury Milevsko
13.04.2024 od 14:00 hod.

 

Divadlo Toy Machine: Eliška a jiné královny

Pro děti / pohádka
Švestkový Dvůr, Malovice 35
13.04.2024 od 16:00 hod.