PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


O Zlatou pivní pečeť se utkají i piva z Brazilie či Thajska. Letos chybí Ukrajina i Rusko

O Zlatou pivní pečeť se utkají i piva z Brazilie či Thajska. Letos chybí Ukrajina i Rusko

Čtvrtek, 21.04.2022 / článek

 

Třicátý druhý ročník Mezinárodního pivního festivalu se opět uskuteční na Výstavišti České Budějovice. K účasti zatím přilákal přes 190 pivovarů, které chtějí v degustační soutěži poměřit kvalitu svých výrobků. Některá piva pak ochutnají i návštěvníci dvoudenní veřejné části festivalu v pavilonu T1. Vítězové se utkají o Světovou pivní pečeť 2022. Festival začne v pondělí 25. dubna odbornými degustacemi a skončí v sobotu 30. dubna slavnostním vyhlášením vítězů.

Soutěžit se bude i ve dvou kategoriích ciderů,v soutěži World Cider Seal 2022, ocenění získají také výrobci minerálních vod Golden World Spring 2022. Soutěž svým rozsahem i počtem soutěžících a vzorků piv nemá v České republice obdoby. Prestižního festivalu se každoročně účastní světoznámé nadnárodní pivovarnické koncerny, středně velké pivovary i menší řemeslné pivovary a minipivovary z České republiky a ze zahraničí, a to nejen z Evropy.

Pokud projdou i poslední vzorky celnicemi a přepravními službami, letos se do soutěže dostane celkem 1200 vzorků, což je vzhledem k hospodářské, hygienické i politické situaci ve světě mimořádně dobrý výsledek. Pro srovnání: v roce 2021 soutěžilo v 36 kategoriích 180 pivovarů s 1080 vzorky. Mimořádný je i zájem degustátorů, kteří přijedou piva posuzovat a hodnotit. Během odborné části, která potrvá od pondělí do pátku, se vystřídá asi 400 degustátorů. Jsou to lidé, kteří mají k hodnocení vzorků příslušná oprávnění. Převažují odborníci, především sládci, pracovníci z výroby, laboratoří, dále doktorandi, vysokoškolští pedagogové z oboru a své nejkvalifikovanější odborníky vyšle Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Nejsilněji zastoupená účast ze zahraničí je tradičně ze Slovenska, odkud přijede 15 pivovarů. Následuje Německo (6 pivovarů), Polsko (3) a Maďarsko (3). Organizátory těší účast největšího španělského pivovaru OF MAHOU Brewery a pivovaru San Miguel z Madridu, pivovaru Paulaner z Mnichova a pivovaru Fullers London. Přijedou i tři účastníci z Brazílie. V degustacích se objeví vedle vzorků ze tří brazilských pivovarů i pivo z Thajska a dva pivovary z Arménie.

Také slavností piva se však dotkla válka na Ukrajině, která poznamenala i účast pivovarů. Zatímco v roce 2020 soutěžilo na 30. ročníku Mezinárodního pivního festivalu v Českých Budějovicích celkem 14 pivovarů z Ukrajiny a osm pivovarů z Ruské federace, letošního ročníku se z obou zemí nezúčastní žádný výrobce piva.

Nárůst soutěžících

Do degustací se zatím přihlásilo 190 pivovarů z celého světa. Další pivovary budou mít své obchodní stánky v pavilonu T1. Celkem se festivalu zúčastní okolo 200 pivovarů. Narůstající zájem odpovídá úrovni festivalu. Za důkaz kvalitní úrovně festivalu považujeí pořadatelé fakt, že se pivovary opětovně do soutěže hlásí a jejich počet každoročně narůstá.

V soutěži ciderů o ocenění WORLD CIDER SEAL 2022 jsou přihlášeni významní světoví výrobci, nejlepší ze Slovenské republiky, u českých výrobců je zájem dobrý podobně jako z Francie. Vzhledem k tomu, že v České republice vzrostl zájem o konzumaci a poptávku po cidru, je perspektiva soutěže velice významná. O soutěž minerálních vod mají zájem více zahraniční výrobci minerálek. Nižší počet českých vzorků je způsoben nezájmem našich výrobců, ale také narůstajícím monopolem vlastníků a ovládnutím obchodního trhu.

Přísná kontrola

Všechny degustační soutěže se uskuteční od 25. dubna v Národním pavilonu Z českobudějovického výstaviště. Konají se pod dohledem profesionálních mezinárodních certifikačních autorit, které jsou zárukou objektivity i kvality výsledků. Jedná se o největší soutěžní událost svého druhu ve Střední Evropě. Mezinárodní festival piva je jediná soutěž na světě, kdy vše dozorují a certifikují nezávisle na sobě čtyři kontrolní organizace.

Na regulérnost soutěžních degustací v rámci Mezinárodního pivního festivalu dlouhodobě dohlíží společnost Bureau Veritas i další inspekční společnosti. Vše dokonale zajišťuje již 23 let marketingový ředitel 3EC International Jan Fabiánek. Řídící manažer Milan Kroutil z certifikační společnosti TÜV SÜD Czech Republic více než 17 let zajišťuje kontrolní, organizační a publikační práce. Důležité jsou i podpora a odborné posudky ředitelky Magdy Jansové a generálního ředitele Martina Klanici ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Mimořádný vztah k odborné soutěži od generálního ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce, generálních ředitelů nadnárodních certifikačních firem Bureau Veritas, TÜV SÜD a 3 EC International umožňuje společnou práci pouze na jednom místě, a tím jsou České Budějovice aVýstaviště České Budějovicev soutěži o světové ocenění.

„Mezinárodní pivní festival je tradičně první akcí, kterou zahajujeme naši výstavní sezonu. Výstaviště České Budějovice organizuje veřejnou část festivalu, která proběhne v pavilonu T1, a jsme hrdí, že se můžeme podílet na organizaci nejprestižnějšího pivního festivalu v České republice. Návštěvníci ochutnají piva od 190 pivovarů, některá mají na českobudějovickém Výstavišti dokonce svoji premiéru,“ říká předseda představenstva Výstaviště České Budějovice a.s. Mojmír Severin.

Veřejná část se přesune bude v pavilonu T1


Veřejná část festivalu startuje v pátek 29. dubna v 16 hodin. Hudební program začíná o hodinu později, kdy zahraje originální českokrumlovská kapela HRAJETO a vrchol večera bude patřit plzeňské kapele Lucie revival. Pauzu mezi kapelami vyplní DJ Matyáš Palkovič. Sobotní část festivalu začíná už ve dvě hodiny odpoledne, v sobotu bude podium patřit dvěma českobudějovickým rockovým kapelám – Rozkrock a Denyho parťáci. Na oba dny jsou připraveny návštěvnické soutěže.

V pavilonu T1 návštěvníci najdou zhruba 30 obchodních stánků. Ochutnají piva z řady zemí. Svá piva návštěvníkům nabídnou i čeští výrobci od minipivovarů až po největší pivovarnické společnosti. Návštěvníci v pavilonu T1 tak mají jedinečnou možnost ochutnat nejen některé soutěžní vzorky ale i další zajímavá piva, která pivovary do Českých Budějovic přivezou. Dvoudenní veřejná část potrvá do soboty 30. dubna.

Otevřeno je v pátek od 16 a v sobotu od 14 hodin. Vstupné do pavilonu T1 stojí 100 korun na den. Vstupenky je možné zakoupit i online na webu www.vcb.cz.

Na slavnostním večerním programu v sobotu od 18 hodin pak převezmou vítězové 36 pivních kategorií Zlaté, stříbrné a bronzové pečetě. Hlavní cenu WORLD BEER SEAL 2022 (Světová pivní pečeť 2022) odborná porota udělí na základě odborných degustací nejlepšímu pivu ze všech soutěžních vzorků.

O festivalu více:www.pivofestival.cz


Autor: -i-


SMUTÉNKA: Na cestu za manželkou Libuší Šafránkovou se vydal herec Josef Abrahám

Za svou životní Popelkou, herečkou Libuší Šafránkovou, se vydal přední český filmový i divadelní herec Josef Abrahám. Bylo mu 82 let. Uplynulé měsíce ho trápily obtíže se srdcem a další neduhy. Držitel divadelní Ceny Thálie za celoživotní mistrovství ztvárnil kromě nespočtu divadelních rolí také kolem 200 filmových a seriálových. Kromě toho, že se objevil ve Formanově Černém Petrovi, exceloval ve snímcích jako Vrchní, prchni!, Marečku, podejte mi pero!, Kulový blesk, Šakalí léta, Městem chodí Mikuláš, Obsluhoval jsem anglického krále, Anděl Páně 2 a dalších, nezapomenutelná role je samozřejmě doktor Blažej v Dietlově seriálu Nemocnice na kraji města. Jeho mottem bylo: „Když už to není sranda, ať je to alespoň pravda.“ (dap)

Související články

 

 
Kultura dnes


promlčeno

Kino / film / český krimi thriller
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
17.05.2022 od 19:00 hod.