PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


O Zlatou pivní pečeť se utkají i piva z Brazilie či Thajska. Letos chybí Ukrajina i Rusko

O Zlatou pivní pečeť se utkají i piva z Brazilie či Thajska. Letos chybí Ukrajina i Rusko

Čtvrtek, 21.04.2022 / článek

 

Třicátý druhý ročník Mezinárodního pivního festivalu se opět uskuteční na Výstavišti České Budějovice. K účasti zatím přilákal přes 190 pivovarů, které chtějí v degustační soutěži poměřit kvalitu svých výrobků. Některá piva pak ochutnají i návštěvníci dvoudenní veřejné části festivalu v pavilonu T1. Vítězové se utkají o Světovou pivní pečeť 2022. Festival začne v pondělí 25. dubna odbornými degustacemi a skončí v sobotu 30. dubna slavnostním vyhlášením vítězů.

Soutěžit se bude i ve dvou kategoriích ciderů,v soutěži World Cider Seal 2022, ocenění získají také výrobci minerálních vod Golden World Spring 2022. Soutěž svým rozsahem i počtem soutěžících a vzorků piv nemá v České republice obdoby. Prestižního festivalu se každoročně účastní světoznámé nadnárodní pivovarnické koncerny, středně velké pivovary i menší řemeslné pivovary a minipivovary z České republiky a ze zahraničí, a to nejen z Evropy.

Pokud projdou i poslední vzorky celnicemi a přepravními službami, letos se do soutěže dostane celkem 1200 vzorků, což je vzhledem k hospodářské, hygienické i politické situaci ve světě mimořádně dobrý výsledek. Pro srovnání: v roce 2021 soutěžilo v 36 kategoriích 180 pivovarů s 1080 vzorky. Mimořádný je i zájem degustátorů, kteří přijedou piva posuzovat a hodnotit. Během odborné části, která potrvá od pondělí do pátku, se vystřídá asi 400 degustátorů. Jsou to lidé, kteří mají k hodnocení vzorků příslušná oprávnění. Převažují odborníci, především sládci, pracovníci z výroby, laboratoří, dále doktorandi, vysokoškolští pedagogové z oboru a své nejkvalifikovanější odborníky vyšle Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Nejsilněji zastoupená účast ze zahraničí je tradičně ze Slovenska, odkud přijede 15 pivovarů. Následuje Německo (6 pivovarů), Polsko (3) a Maďarsko (3). Organizátory těší účast největšího španělského pivovaru OF MAHOU Brewery a pivovaru San Miguel z Madridu, pivovaru Paulaner z Mnichova a pivovaru Fullers London. Přijedou i tři účastníci z Brazílie. V degustacích se objeví vedle vzorků ze tří brazilských pivovarů i pivo z Thajska a dva pivovary z Arménie.

Také slavností piva se však dotkla válka na Ukrajině, která poznamenala i účast pivovarů. Zatímco v roce 2020 soutěžilo na 30. ročníku Mezinárodního pivního festivalu v Českých Budějovicích celkem 14 pivovarů z Ukrajiny a osm pivovarů z Ruské federace, letošního ročníku se z obou zemí nezúčastní žádný výrobce piva.

Nárůst soutěžících

Do degustací se zatím přihlásilo 190 pivovarů z celého světa. Další pivovary budou mít své obchodní stánky v pavilonu T1. Celkem se festivalu zúčastní okolo 200 pivovarů. Narůstající zájem odpovídá úrovni festivalu. Za důkaz kvalitní úrovně festivalu považujeí pořadatelé fakt, že se pivovary opětovně do soutěže hlásí a jejich počet každoročně narůstá.

V soutěži ciderů o ocenění WORLD CIDER SEAL 2022 jsou přihlášeni významní světoví výrobci, nejlepší ze Slovenské republiky, u českých výrobců je zájem dobrý podobně jako z Francie. Vzhledem k tomu, že v České republice vzrostl zájem o konzumaci a poptávku po cidru, je perspektiva soutěže velice významná. O soutěž minerálních vod mají zájem více zahraniční výrobci minerálek. Nižší počet českých vzorků je způsoben nezájmem našich výrobců, ale také narůstajícím monopolem vlastníků a ovládnutím obchodního trhu.

Přísná kontrola

Všechny degustační soutěže se uskuteční od 25. dubna v Národním pavilonu Z českobudějovického výstaviště. Konají se pod dohledem profesionálních mezinárodních certifikačních autorit, které jsou zárukou objektivity i kvality výsledků. Jedná se o největší soutěžní událost svého druhu ve Střední Evropě. Mezinárodní festival piva je jediná soutěž na světě, kdy vše dozorují a certifikují nezávisle na sobě čtyři kontrolní organizace.

Na regulérnost soutěžních degustací v rámci Mezinárodního pivního festivalu dlouhodobě dohlíží společnost Bureau Veritas i další inspekční společnosti. Vše dokonale zajišťuje již 23 let marketingový ředitel 3EC International Jan Fabiánek. Řídící manažer Milan Kroutil z certifikační společnosti TÜV SÜD Czech Republic více než 17 let zajišťuje kontrolní, organizační a publikační práce. Důležité jsou i podpora a odborné posudky ředitelky Magdy Jansové a generálního ředitele Martina Klanici ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Mimořádný vztah k odborné soutěži od generálního ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce, generálních ředitelů nadnárodních certifikačních firem Bureau Veritas, TÜV SÜD a 3 EC International umožňuje společnou práci pouze na jednom místě, a tím jsou České Budějovice aVýstaviště České Budějovicev soutěži o světové ocenění.

„Mezinárodní pivní festival je tradičně první akcí, kterou zahajujeme naši výstavní sezonu. Výstaviště České Budějovice organizuje veřejnou část festivalu, která proběhne v pavilonu T1, a jsme hrdí, že se můžeme podílet na organizaci nejprestižnějšího pivního festivalu v České republice. Návštěvníci ochutnají piva od 190 pivovarů, některá mají na českobudějovickém Výstavišti dokonce svoji premiéru,“ říká předseda představenstva Výstaviště České Budějovice a.s. Mojmír Severin.

Veřejná část se přesune bude v pavilonu T1


Veřejná část festivalu startuje v pátek 29. dubna v 16 hodin. Hudební program začíná o hodinu později, kdy zahraje originální českokrumlovská kapela HRAJETO a vrchol večera bude patřit plzeňské kapele Lucie revival. Pauzu mezi kapelami vyplní DJ Matyáš Palkovič. Sobotní část festivalu začíná už ve dvě hodiny odpoledne, v sobotu bude podium patřit dvěma českobudějovickým rockovým kapelám – Rozkrock a Denyho parťáci. Na oba dny jsou připraveny návštěvnické soutěže.

V pavilonu T1 návštěvníci najdou zhruba 30 obchodních stánků. Ochutnají piva z řady zemí. Svá piva návštěvníkům nabídnou i čeští výrobci od minipivovarů až po největší pivovarnické společnosti. Návštěvníci v pavilonu T1 tak mají jedinečnou možnost ochutnat nejen některé soutěžní vzorky ale i další zajímavá piva, která pivovary do Českých Budějovic přivezou. Dvoudenní veřejná část potrvá do soboty 30. dubna.

Otevřeno je v pátek od 16 a v sobotu od 14 hodin. Vstupné do pavilonu T1 stojí 100 korun na den. Vstupenky je možné zakoupit i online na webu www.vcb.cz.

Na slavnostním večerním programu v sobotu od 18 hodin pak převezmou vítězové 36 pivních kategorií Zlaté, stříbrné a bronzové pečetě. Hlavní cenu WORLD BEER SEAL 2022 (Světová pivní pečeť 2022) odborná porota udělí na základě odborných degustací nejlepšímu pivu ze všech soutěžních vzorků.

O festivalu více:www.pivofestival.cz


Autor: -i-


V úterý 4. dubna se dožije 101 let herečka Alexandra Myšková

S herečkou Alexandrou Myškovou, která oslaví 4. dubna úctyhodné 101. narozeniny přineslo Kulturne.com rozhovor obsahující dvě videa  dobové fotografie. Následně i v prosinci nahrála intro ke skladbě Modlitba za mír, jelikož se s redaktorem Petrem Hejnou při zmíněném rozhovoru, vedeném místy v rozverné náladě, na brzké hudební spolupráci dohodli. Paní Sašu, jak ji přátelé říkají, je tedy možno vidět a slyšet ZDE. Na ČT1 v úterý 4. dubna od 21:05 hodin si nenechte ujít premiérové vysílání 13. komnaty Alexandry Myškové. (ph)
 

Související články

 

 
Kultura dnes


Dymytry & Hämatom CZtour 2023

Hudba / koncert
Hotel Palcát
01.04.2023 od 18:00 hod.

 

100 let tradic československé myslivosti

Výstava / 100 let tradic československé myslivosti
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 30.07.2023
vícedenní akce

 

„České myslivosti zdar a škůdcům zmar!“ aneb Vhledy do české myslivecká historie a současnosti

Výstava / „České myslivosti zdar a škůdcům zmar!“ aneb Vhledy do české myslivecká historie a současnosti
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 31.10.2023
vícedenní akce

 

Voda? Voda!

Výstava / Voda? Voda!
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 22.06.2023
vícedenní akce