PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Při Halloweenu tekla krev, na Videofestu by se zase krve nedořezal

Při Halloweenu tekla krev, na Videofestu by se zase krve nedořezal

Středa, 03.11.2010 / fotoreport

 

K začátku listopadu neodmyslitelně patří oslava Dušiček - vzpomínka na zesnulé. Každá kultura či náboženská příslušnost je pojmenovává jinak, princip zůstává stejný.  My máme Dušičky, keltové Samhain, z něhož papež Bonifác IV. udělal dnešní Halloween  - svátek Všech svatých.

A právě ten se v sobotu 30. října slavil v táborském klubu MP7. Součástí byly i masky a promítání skateového filmu o legendě Timu Brauchovi. 

Jak vznikly Jack-o-lantern - svítící strašidélka z dýní?

Jedna z oblíbených povídek je o irském darmošlapovi Jackovi, dobře známém pro své opilecké podlosti. Jack byl na Halloween opilý tak, že jeho duše začala pomalu opouštět jeho tělo. Ďábel spatřil svou příležitost a přišel si pro něj okamžitě na Zem. Jack byl zoufalý, chtěl se vyhnout svému osudu, prosil ďábla, aby mu povolil ještě poslední drink.
Ďábel souhlasil, ale řekl Jackovi, ať si zaplatí své pití sám, protože on peníze nemá. Ale Jack tvrdil, že peníze nemá. Zeptal se proto ďábla, jestli by se na těch 6 pencí nepřeměnil, Jack by zaplatil a ďábel by se pak přeměnil zpátky. Po zvážení se ďábel rozhodl, že Jackovo přání je rozumné, a změnil se na šest pencí. Jack okamžitě popadl minci a dal ji do své peněženky. Ďábel byl uvězněn, začal prosit a pak hrozit. Nakonec se dohodli, že Jack ďábla pustí, když slíbí, že mu dá ještě rok volnosti. Tak se i stalo. Netrvalo dlouho a Jack se vrátil do starých kolejí a opět podlehl alkoholu.

Další Svátek všech svatých se Ďábel objevil a přišel si opět pro Jackovu duši. Jack přemýšlel jak znovu podvést ďábla a uchránit svou duši. Navrhl ďáblovi, že si může vzít jedno z lahodných jablek visících na blízké jabloni. Ďábel ale na jablka nedosáhl, proto mu Jack nabídl, aby mu vlezl na ramena a pro jablko se natáhl. Jakmile byl Ďábel na stromě, vytáhl Jack z kapsy nůž a vyřezal do kmene kříž. Ďábel proto nemohl slézt ze stromu. Rozzuřený a zoufalý nabídl Jackovi dalších deset let, když ho pustí ze stromu. Ale Jack trval na tom, že už si ďábel pro něj nesmí nikdy znovu přijít a on tak bude svobodný. Ďábel nakonec rozzuřeně souhlasil. Jackův život se poté opět vrátil do starých kolejí, ale před dalším Halloweenem Jackovo tělo alkoholu podlehlo a Jack zemřel.

Od brány nebes byl pro podlost v životě odvrácen, ale i Ďábel ho odmítl od brány pekelné, protože mu přislíbil, že už pro něj nikdy více nepřijde a ať se vrátí odkud přišel. Na pomoc dostal Jack od Ďábla žhavou hroudu uhlí, která jej měla provázet jeho cestou. Jack ji vložil do vydlabané řepy a od té doby mu svítila na jeho věčném putování.
(zdroj: wikipedia.org)

Videofestu vládlo záhrobí

Ve stejný čas se v Táboře konal 16. ročník přehlídky amatérských filmů Videofest. Do klubu Milenium zavítala režisérka a animátorka Michaela Pavlátová i producent Amák. Oba představili svou tvorbu.
Zhruba 60 návštěvníkům tuhla krev v žilách při hororovém snímku Seance mladičkého tvůrce Robina Kašpaříka. Ve filmu si vytřihl comeback Pavel Nový, který dva roky bojoval se zákeřnou západonilskou horečkou. Myslím, že po zhlédnutí, už nikdo duchy vyvolávat nebude. Skvělá práce.

Sošku Táborského páska si nakonec pomyslně odnesl animovaný film Usnula jsem Kristiny Dufkové. Krásný, pohádkový snímek pojednává o tom, co se stane, když usnete na hrobě. Filmu nechybí humor ani velice milý dabing v podání herců jako Jiří Macháček, Barbora Hrzánová, Pavel Liška či Oldřich Kaiser. Film, ač je určen dětem, rozhodně pobaví i dospělého.


Fotografie


Autor: David Peltán