PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


PF 2014: Děkujeme všem a pokud to půjde, žijte kulturně také v roce 2014!

PF 2014: Děkujeme všem a pokud to půjde, žijte kulturně také v roce 2014!

Úterý, 31.12.2013 / glosa

 

Kdybych měl hodnotit rok 2013 po stránce kulturní, dostal by asi samé jedničky. Na jihu Čech, a nejen zde, bylo tolik skvělých kulturních akcí, že je ani lidé nestíhali. Kdo tvrdil, že se zde nic neděje, lhal si sám sobě do kapsy a uráží tím všechny, kteří se zde o kulturu zasloužili. Ať už to byla sdružení, kluby, festivaly, odbory či dílčí osoby, zaslouží velké díky. Náš jihočeský kulturní server Kulturne.com se jejich úsilí snažil podpořit, za rok 2013 jsme vydali 740 článků a reportáží. Celkem za naší existenci tří let je to číslo o 2 123 položkách. Našim čtenářům jsme nabídli v kalendáři akcí také pozvánky, bylo jich přesně 5371, celkem tedy 14 466!

Bohužel, tento rok nebyl pouze o číslech a kultuře. Odešlo spousty významných osobností. Vzpomeňme na leadera Psích vojáků Filipa Topola, textaře Zdeňka Rytíře, Jana Kašpara z Divadla Járy Cimrmana, herečku Jiřinu Jiráskovou, výtvarníka Oldřicha Smutného, publicistu Lubomíra Dorůžku, Petra Bakču Bakalerova z E!E, Ray Manzarka z The Doors, režiséra Jiřího Krejčíka, hudebníka a spisovatele Lou Reeda, spisovatele Iana Bankse, Seamuse Heaneyho či Zbyňka Hejdu, skladatele Ilju Hurníka, zpěváka Pavla Bobka, herce Petera O´Tooleho, kytaristu Rudolfa Daška či filmového historika Karla Čáslavského. Ale to už tak v životě chodí a je třeba na všechny dobré myslet skrz jejich díla, tvorbu a charaktery...

Kulturne.com všem našim stálým i budoucím čtenářům, partnerům, klubům a festivalům děkuje za spolupráci v roce 2013 a přeje hodně zdraví, štěstí a duševní pohody do roku následujícího. A když to půjde, žijte KULTURNĚ!

David Peltán, šéfredaktor


Autor: Kulturne.com

SMUTÉNKA: Zemřela světová hvězda jazzu George Mraz, písecký rodák

 Ve čtvrtek 16. září zemřela krátce po svých 77. narozeninách legenda, světový kontrabasista a písecký rodák Jiří George Mraz, který stál po boku zpěvačky Elly Fitzgerald, Stana Getze i Oscara Petersona. Po čtyřech měsících tak odešel za svým spoluhráčem, kamarádem - bubeníkem Ivanem Smažíkem. Na svém kontě má stovky nahraných alb a řadu turné s dalšími osobnostmi jako Stan Getz, Chet Baker, Oscar Peterson, Bill Evans, Dizzy Gillespie, Charlie Mingus, John Abercombie, Joe Lovano, Stephane Grappelli, Kenny Burrell, McCoy Tyner, John Scofield, Richie Beirach, Herbie Hancock, Michel Petrucciani, nebo Joe Henderson. V roce 2016 prodělal George Mráz náročnou operaci, kdy mu byla odstraněna z pancreasu cysta a zákrok se neobešel bez komplikací - infarkt a infekce. Podrobnosti připravujeme. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Docela malý festival o autismu - jiný úhel pohledu

Festival / divadlo, debata, básně, příběhy
Střelnice - Spolkový dům, Žižkova 249, Tábor
19.09.2021 od 16:00 hod.

 

Michal k snídani

Pro děti
Dům kultury Milevsko
19.09.2021 od 17:00 hod.