PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Nonstop knihkupectví pana Penumbry vás vrátí k ochmataným knihám

Nonstop knihkupectví pana Penumbry vás vrátí k ochmataným knihám

Sobota, 16.11.2013 / recenze

 

Máte rádi knihy? A koupíte si občas nějakou? Líbilo by se vám, kdyby bylo ve vašem městě knihkupectví, které by mělo otevřeno 24 hodin sedm dní v týdnu? Pokud jste na všechny otázky odpověděli ano, jste ideálním návštěvníkem tajemného knihkupectví, které patří panu Penumbremu. V něm totiž sežene kde co a v jakoukoli denní i noční dobu.

Nonstop knihkupectví pana Penumbry je prvotinou amerického spisovatele Robina Sloana. Původně byl příběh zamýšlen jen jako povídka, ale autorovi se psaní trošku vymklo kontrole a vznikla tak naprosto fantasticky napsaná, poutavá a čtivá kniha, kterou v češtině svým čtenářům přináší nakladatelství Host.

Hlavní postavou tohoto románu je webdesignér Clay Jannon, který přišel o předchozí místo kvůli ekonomické krizi. Snaží se tedy najít práci, jež by ho bavila a zároveň ho dokázala uživit. Na jedné ze svých procházek městem dojde k malému nenápadnému knihkupectví. To má dle vývěsky na dveřích neustále otevřeno. Vejde dovnitř a setká se s podivným majitelem krámku, panem Penumbrym. Ten ho zaměstná jako nočního prodavače.

Clay však musí dodržet pár stanovených pravidel. Každého, kdo si v knihkupectví zakoupí jakoukoli knihu, musí přesně a do detailů popsat do deníků, které si pan Penumbry vede a za žádných okolností se nesmí podívat do knih z velice speciálního a na první pohled zvláštního regálu. Tyto knihy se neprodávají, ale půjčují. A to jen lidem, kteří jsou členy jakéhosi podivného klubu a jsou držiteli čtenářského průkazu.

Postupem času však Clay zjišťuje, že Nonstop knihkupectví pana Penumbry je daleko podivnějším a záhadnějším místem než si doposud myslel. Co je ukryto v knihách, které si návštěvníci knihkupectví půjčují v podivném sledu, jenž má však jistý, nepochopitelný systém? Po čem všichni pátrají? A kam až sahá tajemství smotného majitele obchodu?

Kouzelný svět bez smartphonů a čteček

Robin Sloan přináší dokonale propracovaný a velmi poutavě napsaný příběh, který nemá obdoby. Velice lehkým a doslova kouzelným způsobem se mu podařilo skloubit dva světy, které byste si nikdy dohromady nespojili – svět moderní vyspělé techniky a svět velmi starých, ošoupaných knih, jež v sobě nesou své vlastní kouzlo.

Nonstop knihkupectví pana Penumbry je tak dobře odvyprávěný, že vás nutí číst stále dál a otáčet jednotlivé stránky i poté, co už všichni ostatní spí a i vám samotným se klíží oči únavou. Prostě si nebudete moci další stránky a kapitoly odpustit, protože pokud byste knihu odložili příliš brzy, stejně byste v klidu neusnuli.

Autor nám touto knihou ukazuje, jak dnešní doba doslova vytlačuje dobu předešlou se všemi jejími krásami, kouzly a všednostmi. Ukazuje nám, jak čtečky začínají nahrazovat knihy tištěné, e-maily klasické dopisy s ochmatou známkou, a jak sociální sítě v lidech ubíjejí potřebu stýkat se s lidmi tváří v tvář.

Pozitivní je, že i naše, až příliž technicky vyspělá doba, nezničila lidi úplně. Stále jsou mezi námi ti, kteří se raději chopí papírové ochmatané knihy než čtečky nebo smartphonu. A právě pro tyto lidi je tu stále otevřené knihkupectví pana Penumbry. Stačí jen vstoupit dovnitř a rozhlédnout se kolem sebe.


Autor: Wendy Šimotová, Host


Téma: Literatura

Související články

 

 
Kultura dnes


Kurzy tance pro ženy

Sport / Salsa a latina
Taneční škola Stanislava Schöna, Pražská 131a
16.09.2019 od 17:45 hod.

 

Fantastické záhady

Ostatní / beseda s projekcí
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
16.09.2019 od 19:00 hod.

 

Kurz anglického jazyka - informační schůzka

Ostatní
Dům kultury Milevsko
16.09.2019 od 16:00 hod.

 

Předškoláček aneb Hrajeme si na školu

Pro děti
Dům kultury Milevsko
16.09.2019 od 16:00 hod.