PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Na sochu herce Jiřího Hrzána stále chybí stovky tisíc korun

Na sochu herce Jiřího Hrzána stále chybí stovky tisíc korun

Pátek, 14.09.2012 / fotoreport + článek

 

Sdružení Hrzán sobě! stále shání finanční prostředky na realizaci plastiky táborského rodáka, herce Jiřího Hrzána. Ta by měla být poctou umělci. V současné době mohou návštěvníci Husitského muzea navštívit výstavu o životě Jiřího Hrzána a přispět na zhotovení sochy.

„Vybráno je momentálně asi 45 000 korun, na realizaci bude ale třeba zhruba čtyři sta tisíc,“ uvádí Patrik Kučera z občanského sdružení Hrzán sobě!, které vyhlásilo veřejnou sbírku 30. března. Lidé mohou neustále přispívat na sbírkový účet 6855185001 / 5500, do sbírkových pokladniček v Husitském muzeu, Cafe Baru Havana a kině Svět. „Další možností je zakoupení výrobků jako jsou hodiny, vinylové tapety, ozdobné magnety, placky, diáře a podobně v pokladně Husitského muzea nebo tuto sobotu na Design Meetings v táborské Střelnici,“ doplňuje Kučera.

Do 23. září mohou lidé navštívit výstavu o životě herce, komika, sportovce a zpěváka Jiřího Hrzána ve Staré radnici na Žižkově náměstí. Kromě divadelní a filmové tvorby se expozice věnuje také jeho soukromému životu, hudební tvorbě a působení ve fotbalovém klubu Amfora.

Vstupné je dobrovolné a všechny vybrané finanční prostředky budou použity na realizaci projektu plastiky, kterou sdružení plánuje dokončit v březnu 2014 v místě pod táborským Gymnaziem Pierra de Coubertina u příležitosti hercových nedožitých 75.narozenin.

Kromě řady fotografií z archivu rodiny, Činoherního klubu nebo fotbalového klubu Amfora, mají návštěvníci sklepení muzea možnost zhlédnout obrázky ptáčků známých z filmu Homolka a tobolka, zapůjčené z fundusu Barrandovského studia. Pro malé návštěvníky je připravený dětský koutek s odkazem na Hrzánovu tvorbu.

Sochařské finále

Během víkendu, v průběhu Táborských setkání, budou v muzeu navíc vystaveny tři návrhy na plastiku Jiřího Hrzána, které postoupily do druhého, finálního kola sochařské soutěže, kterou občanské sdružení Hrzán sobě! vyhlásilo zkraje roku. Návštěvníci výstavy budou mít v těchto dnech zároveň možnost pro jeden z návrhů hlasovat.

„Na únor pak připravujeme v Divadle Oskara Nedbala benefiční divadelní představení hry Hrdý Budžes s Bárou Hrzánovou v hlavní roli,“ prozradil Patrik Kučera a dodal, že ohlasy na projekt jsou pozitivní a většina obyvatel Tábora realizaci sochy vítá. „Do hlasování prvního kola soutěže se zapojilo přes 200 občanů Tábora! Po vyhlášení vítěze druhého kola sochařské soutěže, a tedy definitivní podoby sochy, se budeme soustředit na propagaci finanční sbírky, hlavně na vyhledávání sponzorů,“ plánuje Kučera.

Jiří Hrzán se narodil v roce 1939 jako nejmladší ze čtyř dětí známého táborského zahradníka. Od mládí byl aktivním příznivcem sportu a kromě atletiky hrál hokej, házenou, volejbal a kopanou. Jeho cesta k divadlu začala v Divadle mladých v Táboře, po maturitě na gymnáziu, si jeho talentu všiml divadelník E. F. Burian a angažoval ho do Divadelního studia v Praze. Na DAMU byl přijat v roce 1961.

Hrzán se těžce zranil 22. září 1980, kdy v noci v pražské Ladově ulici spadl z výšky pátého patra poté, co riskantně šplhal po budově do bytu za přítelkyní. Zemřel o dva dny později v věku 41 let.


Fotografie


Autor: David Peltán

Odešel Michal Maudr alias DJ Loutka, legenda

 Podle zatím blíže nespecifikovaných událostí česká hudební scéna přišla o legendu, DJ Loutku. Letos oslavil 51. narozeniny. Michal Maudr DjLoutka byl jedním ze zakladatelů klubové scény v ČR a jedním z prvních hráčů české houseové hudby, žánru zůstal věrný. V roce 1993 spoluzaložil agenturu Roxydust house. Hrál po boku světových jmen jako Carl Cox, Dj Sneak, Terry Francis, Darren Emmerson, Chemical Brothers, Jazzanova, Underworld aj. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Ondřej Kříž a Jirka Řapek u Stánku

Hudba / koncert
Stánek - Žižkovo náměstí
20.08.2018 od 20:00 hod.

 

Láska všemi deseti

Kino / film
Stánek - Žižkovo náměstí
20.08.2018 od 21:00 hod.