PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Na sochu herce Jiřího Hrzána stále chybí stovky tisíc korun

Na sochu herce Jiřího Hrzána stále chybí stovky tisíc korun

Pátek, 14.09.2012 / fotoreport + článek

 

Sdružení Hrzán sobě! stále shání finanční prostředky na realizaci plastiky táborského rodáka, herce Jiřího Hrzána. Ta by měla být poctou umělci. V současné době mohou návštěvníci Husitského muzea navštívit výstavu o životě Jiřího Hrzána a přispět na zhotovení sochy.

„Vybráno je momentálně asi 45 000 korun, na realizaci bude ale třeba zhruba čtyři sta tisíc,“ uvádí Patrik Kučera z občanského sdružení Hrzán sobě!, které vyhlásilo veřejnou sbírku 30. března. Lidé mohou neustále přispívat na sbírkový účet 6855185001 / 5500, do sbírkových pokladniček v Husitském muzeu, Cafe Baru Havana a kině Svět. „Další možností je zakoupení výrobků jako jsou hodiny, vinylové tapety, ozdobné magnety, placky, diáře a podobně v pokladně Husitského muzea nebo tuto sobotu na Design Meetings v táborské Střelnici,“ doplňuje Kučera.

Do 23. září mohou lidé navštívit výstavu o životě herce, komika, sportovce a zpěváka Jiřího Hrzána ve Staré radnici na Žižkově náměstí. Kromě divadelní a filmové tvorby se expozice věnuje také jeho soukromému životu, hudební tvorbě a působení ve fotbalovém klubu Amfora.

Vstupné je dobrovolné a všechny vybrané finanční prostředky budou použity na realizaci projektu plastiky, kterou sdružení plánuje dokončit v březnu 2014 v místě pod táborským Gymnaziem Pierra de Coubertina u příležitosti hercových nedožitých 75.narozenin.

Kromě řady fotografií z archivu rodiny, Činoherního klubu nebo fotbalového klubu Amfora, mají návštěvníci sklepení muzea možnost zhlédnout obrázky ptáčků známých z filmu Homolka a tobolka, zapůjčené z fundusu Barrandovského studia. Pro malé návštěvníky je připravený dětský koutek s odkazem na Hrzánovu tvorbu.

Sochařské finále

Během víkendu, v průběhu Táborských setkání, budou v muzeu navíc vystaveny tři návrhy na plastiku Jiřího Hrzána, které postoupily do druhého, finálního kola sochařské soutěže, kterou občanské sdružení Hrzán sobě! vyhlásilo zkraje roku. Návštěvníci výstavy budou mít v těchto dnech zároveň možnost pro jeden z návrhů hlasovat.

„Na únor pak připravujeme v Divadle Oskara Nedbala benefiční divadelní představení hry Hrdý Budžes s Bárou Hrzánovou v hlavní roli,“ prozradil Patrik Kučera a dodal, že ohlasy na projekt jsou pozitivní a většina obyvatel Tábora realizaci sochy vítá. „Do hlasování prvního kola soutěže se zapojilo přes 200 občanů Tábora! Po vyhlášení vítěze druhého kola sochařské soutěže, a tedy definitivní podoby sochy, se budeme soustředit na propagaci finanční sbírky, hlavně na vyhledávání sponzorů,“ plánuje Kučera.

Jiří Hrzán se narodil v roce 1939 jako nejmladší ze čtyř dětí známého táborského zahradníka. Od mládí byl aktivním příznivcem sportu a kromě atletiky hrál hokej, házenou, volejbal a kopanou. Jeho cesta k divadlu začala v Divadle mladých v Táboře, po maturitě na gymnáziu, si jeho talentu všiml divadelník E. F. Burian a angažoval ho do Divadelního studia v Praze. Na DAMU byl přijat v roce 1961.

Hrzán se těžce zranil 22. září 1980, kdy v noci v pražské Ladově ulici spadl z výšky pátého patra poté, co riskantně šplhal po budově do bytu za přítelkyní. Zemřel o dva dny později v věku 41 let.


Fotografie


Autor: David Peltán