PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Na slavnostech piva bude sedm set vzorků. Kromě tuzemských, přijedou Maďaři i Japonci

Na slavnostech piva bude sedm set vzorků. Kromě tuzemských, přijedou Maďaři i Japonci

Pondělí, 13.01.2014 / článek

 

Neuvěřitelných sedm set vzorků piva míří do Tábora. Město už počtyřiadvacáté bude hostit prestižní Reprezentační slavnosti piva a minerálních vod, konat se budou od 10. do 15. února v sále hotelu Palcát a Jihočeské univerzitě. Předprodej vstupenek začne v pondělí 20. ledna v táborském infocentru.

„Tábor není střediskem zimních sportů, takže slavnosti opět pomohou přilákat lidi z celé republiky a zpestřit tak turistickou sezonu. Tradičně očekáváme veliký zájem o vstupenky na páteční část, program však bude rovnoměrně rozmístěný, proto doporučujeme využít například koupi vstupenek na klidnější sobotu,“ říká místostarostka Lenka Horejsková.

Návštěvníci budou letos moci ochutnat na 130 druhů piva a odbornou porotu čeká hodnocení více než sedmi set vzorků v soutěži o Zlatou pivní pečeť. Soutěžících je opět více než loni.
„Snaha je oslovit zahraniční pivovary, které se účastní mezinárodních soutěží. U některých stále jednáme, a tak je možné, že se počet ještě zvýší. Jsem rád, že tu máme stabilní jádro účastníků, které doplňují noví zájemci. Slavností piva je nyní hodně, zde mají však jedinečnou šanci představit své speciality laikům i odborníkům,“ říká pořadatel Alois Srb.
Klání o nejlepší pivo a minerálku je pivovary i výrobci minerálek vyhledávané zejména pro odborně garantované anonymní degustace. Ty budou letos kvůli velkému zájmu začínat už v pondělí 10. února, zatímco pro veřejnost slavnosti začínají ve středu 12. února. „Nejcennější je systém hodnocení, ne excelovské tabulky. Křížový systém made in Srb, kombinatorik a šachista,“ potvrzuje unikátnost Jaroslav Petrů, ředitel spolupořadatelské Střední školy obchodu, služeb a řemesel.

Japonci se inspirovali

Kromě českých výrobců piva se do soutěže o Zlatou pivní pečeť opět hlásí pivovary z Ruska, Polska, Německa, Belgie, Nizozemí, Irska, Rakouska, Skotska, Ukrajiny, Arménie, Japonska a tradičně ze Slovenska. Poprvé přijedou zástupci Maďarska. „Loni tu byli poprvé pivovarníci z japonské Yokohamy, kteří se nakonec inspirovali systémem a pravidly táborských slavností piva a aplikovali je na tamní veliký festival. Tábor tam reprezentoval Českou republiku,“ dodal Alois Srb.

Zlatá pivní pečeť se letos bude udělovat ve 24 kategoriích. Degustační porotu tvoří odborníci z pivovarnického a potravinářského průmyslu a pozvaní hosté s odborným renomé. Své zkušené profesionály do poroty vysílá také Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Slezská univerzita v Opavě, VOŠES a SPŠ potravinářských technologií z Prahy, SOŠ ekologická a potravinářská Veselí nad Lužnicí a Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Celkový vítěz získá ocenění v závěrečné, pětadvacáté degustační soutěži letošního ročníku Extra Zlatá pivní pečeť. 

Nestihnete ochutnat?

Pro veřejnost začíná oblíbený pivní svátek ve středu 12. února v hotelu Palcát. Až do soboty budou moci návštěvníci vybírat u 33 obchodních partnerů jak známé, tak mimořádné a netradiční druhy piva. Na místě budou například piva z Belgie, Německa, Holandska, Dánska, Norska, Nizozemí, Irska, Skotska, poprvé z Maďarska. Zajímavé bude představení nových minipivovarů - Zámeckého pivovaru Břeclav, Minipivovaru Všerad, minipivovaru Glokner a Veselky z Litomyšle. Dohromady bude k ochutnání nejméně 130 druhů piva. „Skladba piv je tak široká a pestrá, že návštěvník je ve své kategorii nebude stačit evidovat,“ dodal Alois Srb.

Nejen pivo

Součástí slavností je i soutěž o nejlepší minerální vodu. O titul Zlatý český pramen budou usilovat největší výrobci z České republiky, Slovenska, Gruzie, Arménie a Maďarska. Do dnes je do kategorií ochucená a neochucená minerální voda přihlášeno celkem 18 vzorků.

Prostory v Hotelu Palcát se pro návštěvníky otevírají denně v 16 hodin. K zábavě přispějí kapely různých žánrů a diskotéky. Nebudou chybět ani oblíbené soutěže s pivní tématikou - například o největší pivní břicho či nejrychleji vypitý půllitr moku. Samozřejmostí jsou gastronomické lahůdky k pivu, od utopenců a tlačenky až po guláš nebo pikantní klobásky.

Předprodej vstupenek

Předprodej vstupenek začíná 20. ledna 2014 v Infocentru Město Tábor. Vstupenky tzv. „na místo” se vystavují do prostor kongresového sálu, přísálí a P clubu. Ostatní jsou volné a umožňují využívat prostory restaurace, lobby baru i celého prvního patra. Počet prodávaných vstupenek je omezen počtem míst k sezení. Na středu a sobotu stojí lístek v předprodeji 120 korun, na čtvrtek a pátek 140 korun. Na místě se platí jednotná cena 150 korun.

Pivo a chléb

Doprovodnou akcí letošních slavností piva je přednáška Chléb a pivo v otázkách a odpovědích, kterou pro školy a veřejnost připravila pražská Vysoká škola chemicko-technologická. Doktoři Marcela Sluková a Jaromír Fiala například vysvětlí, co mají společného chléb a pivo, jaký je rozdíl mezi kvasnicovým a nefiltrovaným pivem, nebo zda je tmavý chléb opravdu zdravější. Přednáška o chlebu i jeho "tekuté podoby" se koná ve středu 12. února od 10 hodin v přednáškovém sále Střední školy obchodu,služeb a řemesel v Bydlinského ulici v Táboře. Vstup na akci je zdarma.

Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen vítězům odborných degustačních soutěží se uskuteční v sobotu 15. února v 18 hodin v kongresovém sále hotelu Palcát.

FOTKY a VÝSLEDKY z roku 2013: www.kulturne.com/clanek/slavnosti-piva-v-tboe-2013-dobojovno-pivm-kraloval-litovel


Autor: David Peltán


SMUTÉNKA: Odešla legenda latin jazzu Astrud Gilberto

 Ve věku 83 let v pondělí 5. června zemřela legenda bossanovy, samby a latin jazzu i popu, brazilská zpěvačka Astrud Gilberto, navždy spjatá zejména s písní The Girl from Ipanema z pera A. C. Jobima, za níž dostala Cenu Grammy. Druhou pak přidala za celoživotní přínos. Kromě svého manžela Joaa zpívala s hvězdami jako Stan Getz, Gil Evans, Quincy Jones, Chat Baker i Georgem Michaelem. Hrála také ve filmech Get Yourself, College Girl a The Hanged Man. Kariéru ukončila v roce 2002 a dodržela slib z roku 1965, totiž že nebude vystupovat v rodné Brazílii. (dap)

Související články

 

 

Vstupenkový systém Bzuco