PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Na nevěru se neumírá! Nečekejte rady, ale budete plakat i smát se

Na nevěru se neumírá! Nečekejte rady, ale budete plakat i smát se

Sobota, 08.03.2014 / recenze

 

Když mi nedávno přišla nabídka nových knížek z nakladatelství Pan nakladatel, nadšeně jsem odpověděla, že ano, knížky samozřejmě chci. První z nich byla kníha Na nevěru se neumírá od české spisovatelky Martiny Bitnerové, která mimo jiné napsala také knížku V průšvihu, o níž jste mohli na Kulturne.com soutěžit a na níž zde najdete také recenzi.

Původně jsem očekávala srdceryvný příběh zhrzené ženy, která se nějakým způsobem snaží vyrovnat s nevěrou a v knížce tak popisuje svoje pocity. Anotaci jsem si samozřejmě, jak je mým zvykem, nepřečetla, takže pravá povaha celé knížečky mi byla odhalena až poté, co jsem jí doma otevřela. A abych řekla pravdu, byla jsem příjemně překvapená.

Pokud od knížky očekáváte něco podobného jako já, tak se hluboce mýlíte. Na nevěru se neumírá je uzounký soubor humorných a vtipných povídek, které s nadsázkou a patřičnou dávkou ironie líčí krátké příběhy o lásce, pokušení i zradě, s níž se prakticky denně potýkáme. Je tedy dost možné, že se v některé z povídek najdete vy sami, nebo v nich spatříte někoho ze svých známých. Podobnost však bude čistě náhodná.

Je ovšem třeba upozornit, že v žádné z povídek nenajdete radu ani návod na to, jak se s těžkými životními a především vztahovými problémy vyrovnat. Mohou vám ale ukázat, jak na ně pohlížet a alespoň částečně je odlehčí a umožní vám tak chvilku relaxovat, nad ničím moc nepřemýšlet a všechny starosti hodit za hlavu. A to je přeci ten pravý a podstatný úkol každé knihy ne?

Na víkendy ideální

Knížka je ideálním lehkým a příjemným víkendovým čtením, kdy si po týdnu plném práce a stresu můžete konečně oddychnout. Díky své tloušťce, nebo spíše tenkosti, je Na nevěru se neumírá přesně tou knížkou, po které byste po takovém týdnu měli sáhnout. Odpočinete si, zabavíte se, zasmějete a navíc nad ní nestrávíte víc než pár hodin.

Navíc. Hrdinové všech příběhů vám jistým způsobem přilnou k srdci a díky bohatému stylu, jakým jsou napsány, budete mít pocit, jako byste jejich příběhy prožili spolu s nimi. Budete se s nimi smát, plakat, nadávat i odsuzovat ty, jež jim, a tím pádem i vám, ublížili. A to se mi na celé sbírce líbilo snad úplně nejvíc.

Hodnocení: 90%


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Smuténka: Zemřel beatník Lawrence Ferlinghetti

 V úctyhodném věku 101 let zemřel v úterý 22. února americký spisovatel, nakladatel, překladatel a malíř Lawrence Ferlinghetti, který byl jedním z představitelů tzv. beat generation, tomuto zaškatulkování se ale sám vyhýbal. Označoval se spíše za anarchistu. Mezi jeho díla patří Lunapark v hlavě, Krajiny života, krajiny umírání, Srdce dokořán, Oko dokořán, srdce dokořán, z překladů se pak nejznámějšími staly překlady francouzského spisovatele Marcela Prousta. Proslul také citátem „Jen mrtví se neangažují“. V 80. letech minulého století se zasazoval o propuštění uvězněných členů Jazzové sekce v Československu. V roce 1998 byl hostem Festivalu spisovatelů v Praze. Publiku dokonce věnoval novou báseň Rivers of Light (Řeky světla), v níž psal o „Staromák Square“, Vltavě a Karlově mostě. (dap)

Související články

 

 
Kultura dnes


Bonsai č.3

Hudba / koncert / folk
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - jeviště
26.02.2021 od 19:00 hod.

 

DON živě | Bonsai č.3

Hudba / koncert / folk
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - jeviště
26.02.2021 od 19:00 hod.