PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Martina Bittnerová - V průšvihu

Martina Bittnerová - V průšvihu

Pondělí, 20.01.2014 / recenze

 

7. listopadu vyšla u nakladatelství Pan nakladatel knížka určená především dívkám v takovém tom pubertálním věku, které rády sáhnou po nějaké dobré a nenáročné knížce, která by v sobě měla trochu napětí, trochu romantiky a když to bude z minulosti, tak jedině dobře. A právě tato kritéria splňuje knížka V průšvihu od české spisovatelky Martiny Bittnerové naprosto na jedničku.

Hlavní hrdinkou je Cerka Lola. Abyste rozuměli, Cerkové se vyvinuli z lidí. Vypadají jako lidé, ale mají trochu jinou kůži a trošku jinak postavený organismus, který jim nedovoluje jíst nic jiného než kaše, případně polévky. Nic jiného totiž jejich organismus není schopen strávit. Cerkové žijí v oddělených územích země v tzv. kopulích, hlídaných speciálními čipy. Cerkové nesnášejí papír, který jim zapáchá, chodí do svých vlastních škol a svět lidí se jich příliš nedotýká.

Čtrnáctiletá Lola má naprosto stejné problémy jaká kterákoli jiná dospívající dívka. Rodiče jí připadají trapní a jediné, co jí zajímá, jsou kluci a nejnovější módní výstřelky. A tak se stane, že když do supermarketu přivezou dodávku zbrusu nových hraček, kterými jsou živá lidská mimina, zatouží i Lola jedno takové mít. Celé dny nemluví o ničem jiném a nakonec se ho na Velký svátek, což mi hodně připomíná náš Štědrý den, jedno takové miminko skutečně dostane. Stejně jako všechny ostatní Cerkyně ve městě. Nikdo si však neuvědomil následky, které tato nová cerkovská „hračka“ bude mít.

Kniha V průšvihu mne z počátku moc nebavila. Spíše než zábavnou knihu pro mládež jsem jí vnímala jako příručku s velkým odstrašujícím případem toho, co se stane, když se má čtrnáctileté děvčátko samo postarat o dítě, byť je sama ještě dítětem. Ani styl jakým autorka psala, se mi zprvu příliš nelíbil a vyjadřování Loly a jejích kamarádek mi přišlo hodně přehrávané.

Když jsem se ale dějem, který není nijak složitý a rozvleklý, prokousávala dál, začala mne kniha docela bavit, i když to není nic, co by mne vyloženě oslovilo. Celý příběh však postupně nabíral na dynamičnosti a zajímavosti, což můj názor na celou knížku alespoň trochu změnilo k lepšímu.

Dívky, kterým je především kniha určena si jí určitě zamilují, i když dle mého názoru budou toužit po delším a napínavějším ději, který by knize jistě prospěl. Její konec mi přišel hodně otevřený a i z toho důvodu si myslím, že by si kniha zasloužila buď prodloužit o několik desítek stránek, nebo pokračování, které by ujasnilo jisté záležitosti, které se nevyřešily a uvedl tak vše na pravou míru.

Pokud jste tedy dospívající slečna, která si ráda přečte zajímavý a trochu fantastický příběh, rozhodně je tohle přesně to, po čem byste měla sáhnout. Zbytek by měl zvolit jiný druh literatury, protože tahle knížka dostatečně neokouzlí nikoho staršího sedmnácti, možná osmnácti let.

Dávám 50%


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Zemřela režisérská legenda Vojtěch Jasný

Dnes, v sobotu 16. listopadu, ve věku 93 let umřel režisér a scénárista Vojtěch Jasný, jedna z ikon československé kinematografie. Držitel dvou cen z Cannes, Křišťálového glóbu i Českého lva aj. byl kromě jiného autorem snímku Touha, Až přijde kocour nebo trezorového díla Všichni dobří rodáci. (dap) 

Související články

 

 
Kultura dnes


Znovu a líp

Divadlo
Spektrum Sezimovo Ustí
18.11.2019 od 19:00 hod.

 

Jak byla vosa Marcelka ráda, že je

Divadlo / pro děti
Dům kultury Milevsko
18.11.2019 od 09:15 hod.