PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Kapela Dětské nápady vyrostla a nadělila si Pexeso. Trumfne už Ivetu Bartošovou?

Kapela Dětské nápady vyrostla a nadělila si Pexeso. Trumfne už Ivetu Bartošovou?

Pátek, 12.10.2012 / článek

 

Bluesgrungeová kapela Dětské nápady ze Soběslavi dospěla. Z názvu si vypustila dětství, hrají spíš progressive blues a před blížícími se Vánoci si nadělila novou desku Pexeso. Pokřtí ji v táborském klubu Bardo v pátek 12. října od 20 hodin spolu s rokenrolovou skupinou The Drain.

„Deska se jmenuje Pexeso a je na ní poskládáno deset písniček. Nahrávali jsme ji ve známém studiu Jáma v pražských Střešovicích a je průřezem naší tvorbou za několik posledních let. Příprava desky byla zábavná, zažili jsme u ní spoustu srandy, škoda jen, že se asi desetinásobně protáhla,“ popisuje kytarista a zpěvák Omar Karib. Asi půlročního časového skluzu vydání nelituje. Tvrdí, že jde o nejlepší a nejkvalitnější nahrávku Nápadů. „Přesto se na ni díváme sebekriticky a víme, co můžeme pro příště zlepšit,“ dodává jedním dechem. Novinka bude k dostání na webu kapely nebo na koncertech.

Pexeso po hudební stránce tvoří více nástrojů, než je klasická sestava Nápadů - dvě kytary, baskytara, bicí. „Snažili jsme se okořenit nahrávky různými pro nás netradičními prvky, zejména pak perkusními nástroji. V Ondřeji Ježkovi jsme konečně našli zvukaře, který rozumí našim představám a zároveň je byl schopný i krotit a přispívat vlastními poznatky. Na desce si s námi zahrál i skvělý klávesák Ondra Kříž, který vdechl některým skladbám další rozměr,“ shoduje se kapela.

Lepší škatulka

Hudba Nápadů v sobě i nadále snoubí prvky blues a funku s tvrdšími kytarovými riffy. „S těmi to už ale vzhledem k našemu věku a fyzickému stavu některých z nás příliš nepřeháníme,“ komentují s úsměvem. Směsku žánrů už zkraje svého působení na jihočeské scéně pojmenovali bluesgrunge.
„Bude to znít tuctově, ale snažíme se hrát netuctovou a progresivní muziku a neuzavřít se do jednoho šuplíku. Na druhou stranu v sobě nezapřeme vliv amerického blues a funku a zároveň našich kořenů v grunge, ten už ale v naší muzice najdete čím dál méně. Lepší škatulka pro naši muziku je asi progressive blues,“ připouští Omar.

Nápady (Dětské nápady) už koncertují kolem deseti let. I když se všichni znají z malé Soběslavi, na začátku stálo setkání kytaristů Omara Kariba a Pavla Dvořáka na půdě hudební školy. „Tam vznikl poprvé nápad založit kapelu. Všichni ale uměli, kromě svého hlavního nástroje na ZUŠ - klarinetu, pouze na kytaru, takže jsme se museli dohodnout, kdo se ujme jakého nástroje. Vzniklo hudební těleso, zatím bez názvu a bez koncertů. Hráli jsme hlavně to, co jsme tenkrát poslouchali, tedy Nirvanu, Pearl Jam a podobně. Postupně však začala vznikat i vlastní tvorba,“ popisuje baskytarista Miroslav Štaubr.

Nejhorší ze šesti

Zcela původní název uskupení byl Pure farce, později se z něho staly Dětské nápady. „Omar měl v sešitě napsaných zhruba šest variant a zvítězila ta nejhorší! Postupem času jsme velmi vážně uvažovali o změně názvu na Technické problémy, které nás provázejí celou naší hudební kariérou.. Od letošního roku koncertujeme pod názvem zkráceným názvem Nápady,“ doplňuje Míra.

Na bicí se kdysi střídal Pavel s Omarem a ke kapele se asi po roce fungování připojil bubeník Petr „Satr“ Sládek. Všichni mimo bubeníka chodili svého času na hodiny kytary k úspěšnému učiteli Jiřímu Kubečkovi z Tábora. Nyní už jen zkoušejí. „To tak jednou až dvakrát týdně, někdy se nám nepodaří se všichni potkat, tak místo hraní luštíme křížovky,“ usmívají se.

Cíl? Trumfnout Bartošovou

Po křtu desky Pexeso by mělo následovat menší turné po našich oblíbených klubech a už nyní kapela připravuje materiál pro další novou desku. Tu, jak s recesí říkají, by rádi konečně pokořili prodeje konkurentky, Ivety Bartošové. „Chceme nadále vymýšlet novou muziku, experimentovat, ale zároveň si zachovat svou tvář. Chceme si s pomocí našich šikovných kamarádu vyzkoušet udělat nějaký videoklip k nové desce a máme v plánu také na stará kolena zapracovat trochu na marketingu kapely,“ uzavírají Nápady.

Profil kapely a poslech: http://bandzone.cz/napady


Autor: David Peltán


Související články

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Ondřel Macl: spisovatel & performer

Ostatní / setkání / autorské čtení
Jednota
07.12.2023 od 18:00 hod.

 

Vánoční koncert: Pavla Ambrožová

Hudba / koncert / koncert
Spektrum Sezimovo Ústí
07.12.2023 od 18:00 hod.

 

listování - rakovinu nevyléčíš - denis leary

Divadlo / scénické čtení
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
07.12.2023 od 18:30 hod.

 

Žalman & spol.

Hudba / koncert / folk
Městské divadlo, Horní 2, 381 01 Český Krumlov
07.12.2023 od 19:30 hod.