PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Herec Jaromír Nosek z Vyprávěj bude číst v noci knihy. Svítit se bude i petrolejkama

Herec Jaromír Nosek z Vyprávěj bude číst v noci knihy. Svítit se bude i petrolejkama

Úterý, 17.06.2014 / článek

 

Celoevropská akce Noc literatury se po Prachaticích podruhé uskuteční i v Táboře. Zájemci o současnou světovou literaturu si uprostřed noci vychutnají čtení knih na neobvyklých místech Tábora. Táborská Noc se uskuteční ve středu 18. června od 19 do 23 hodin a přijede číst například herec Jaromír Nosek ze seriálu Vyprávěj či filmu Rebelové. Na dvou místech se bude číst bez elektřiny. Město se tak připojilo k dalším 24 místům republiky.

„Dali jsme si záležet na výběru hlasů, které budou předčítat. Pozvali jsme například redaktorku České televize Kristinu Vrkočovou, Jana Kopřivu z Českého Rozhlasu, studenty DAMU Jiřího Šimka či Sáru Arnstein a překladatele Tomáše Dimtera, který představí svůj překlad knihy Starý král ve vyhnanství od A. Geigera,” popisuje přípravu akce Eva Měřínská.

Novinkou v programu je pak kniha Najednou někdo klepe na dveře od Etgara Kereta , kterou přijede představit a předčítat herec Jaromír Nosek známý například ze seriálu Vyprávěj nebo filmu Rebelové. Kniha může být pro Táboráky zajímavá i tím, že ji v letošním roce vydalo nakladatelství G+G v úpravě Juraje Horvátha, který v Táboře žije se svou rodinou a je spjat s nakladatelstvím Baobab.

Dvě místa táborské noci literatury budou bez elektřiny. „Bude-li hezké počasí, bude čtení v botanické zahradě probíhat pod širým nebem za svitu hvězd. Šero bude i v Křižíkově trafostanici u Jordána v Dobrovského ulici, protože budova není v současné době připojena na elektrický proud. Osvětlíme ji díky skautům, kteří zapůjčí petrolejové lampy,“ doplnila Eva Měřínská.

Místa veřejných čtení jsou vybrána tak, aby dotvářela umělecký zážitek z čteného textu. Zároveň jsou blízko od sebe, aby je mohl návštěvník během večera obejít všechna. V Táboře budou mít posluchači výjimečnou příležitost navštívit kromě zmíněné Křižíkovy trafostanice prostory bývalého luxusního bytu Komerční banky - dnes advokátní kancelář. Číst se bude také v Jóga studiu, Dobré čajovně, kostele Církve československé husitské, sídle organizace APLA a samozřejmě v městské knihovně. Od 19 do 23 hodin začíná každou půlhodinu číst host na svém místě znovu úryvek ze stejné knihy. Poslední čtení začne ve 22.30 hodin.

Pořadatelská Městská knihovna Tábor navíc letos přichystala soutěž o ceny. Každý účastník, který navštíví všech devět čtení, se může zúčastnit soutěže o čtené knihy. Na daném místě si nechá od pořadatelů potvrdit razítkem svou účast do letáčku s programem. Ten po skončení akce pořadatelům odevzdá se svým jménem a emailovým kontaktem. Výherci budou následující den vylosováni a informováni o případné výhře.

Nositelem myšlenky Noci literatury jsou Česká centra, která v zahraničí propagují českou kulturu. Prostřednictvím Noci literatury přinášejí do Čech to nejlepší ze světové literatury a v kombinaci se zajímavými předčítači a místy se ji snaží představit českým čtenářům.

Rozpis míst, knih a předčítačů
• Městská knihovna Tábor - Etgar Keret: Najednou někdo klepe na dveře (Izrael) – v 19.00 zahájí čtením místostarostka Lenka Horejsková a následně herec Jaromír Nosek
• Městská knihovna Tábor - Péter Nadás: Konec rodinné ságy (Maďarsko) - čte Jiří Walker
Procházka, autor české sci-fi a fantasy
• CČSH Sbor božích bojovníků - Linn Ullman: Než usneš (Norsko)- čte Klára Smolíková,
animátorka Národního muzea
• APLA Jižní Čechy - Arno Geiger: Král ve vyhnanství (Rakousko) - čte překladatel knihy
Tomáš Dimter
• Komerční banka / Advokátní kancelář Šíp, Kadlec a Paikrová - Sylwie Chutnik: Kapesní
atlas žen (Polsko) - čte Eva Zenklová, advokátka
• Jóga Studio - Florian Illies: 1913. Neuvěřitelný příběh jednoho roku (Německo) - čte Jan
Kopřiva, redaktor Českého rozhlasu
• Křižíkova trafostanice - Emmanuel Carrére: Limonov. Deník ztroskotance (Francie) - čte Jiří Šimek, student DAMU
• Botanická zahrada - Lena Constante: Tichý útěk (Rumunsko)- čte Kristina Vrkočová,
redaktorka České televize
• Dobrá čajovna - Teolinda Gersao: Mlčení (Portugalsko) - čte Sára Arnstein, studentka DAMU

Knihy Noci literatury - Tábor 2014:
Péter Nadás: Konec jedné ságy
Etgar Keret: Najednou někdo klepe na dveře
Linn Ullmannová: Než usneš
Arno Geiger: Starý král ve vyhnanství
Sylwia Chutniková: Kapesní atlas žen
Florian Illies: 1913. Neuvěřitelný příběh jednoho roku
Emanuel Carrère: Limonov. Deník ztroskotance
Lena Constante: Tichý útěk
Teolinda Gersao: Mlčení

Ilustrační foto: David Peltán


Autor: dap, i -


Téma: Literatura

Zemřela režisérská legenda Vojtěch Jasný

Dnes, v sobotu 16. listopadu, ve věku 93 let umřel režisér a scénárista Vojtěch Jasný, jedna z ikon československé kinematografie. Držitel dvou cen z Cannes, Křišťálového glóbu i Českého lva aj. byl kromě jiného autorem snímku Touha, Až přijde kocour nebo trezorového díla Všichni dobří rodáci. (dap) 

Související články

 

 
Kultura dnes


Znovu a líp

Divadlo
Spektrum Sezimovo Ustí
18.11.2019 od 19:00 hod.

 

Jak byla vosa Marcelka ráda, že je

Divadlo / pro děti
Dům kultury Milevsko
18.11.2019 od 09:15 hod.