PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Festival romské kultury Kerekate navštíví Mário Bihári, Erika Fečová i Bitumen Beat

Festival romské kultury Kerekate navštíví Mário Bihári, Erika Fečová i Bitumen Beat

Středa, 24.07.2013 / zpráva

 

Sedmý ročník festivalu se uskuteční v sobotu 27. července v areálu lesoparku Pintovka nedaleko centra Tábora. Od 14 do 22 hodin zahrají hudební kapacity jako například Mário Bihári, Erika Fečová či svižní Bitumen Beat, dojde i na taneční představení či ochutnávky tradičních romských pokrmů. Festival pořádá občanské sdružení Slunowrat ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Cheiron T a s romským občanským sdružením Jekhetane Tábor. S myšlenkou uspořádat tento festival přišel před sedmi lety odbor sociálních věcí města Tábora, který každoročně tuto akci finančně podporuje.

Festival nese název „Kerekate – v kruhu“ díky myšlence společného setkání lidí z majoritní a minoritní společnosti prostřednictvím romské kultury. Kereka – kolo či kruh jako symbol vozu, kterým Romové cestovali po Evropě, je také symbolem romské vlajky. Kruh znamená v přeneseném slova smyslu „společenství“, společenství lidí bez rozdílu rasy, náboženského vyznání a společenského postavení.

Festival zahájí ve 14 hodin táborské kapely ROMANO BAND, MIMIBAND a ŽIBUT TE DŽIVEL a dále písecká kapela SAM ROMA. Jednotlivá hudební vystoupení budou prokládána romskými čardáši v podání třech tanečních souborů – Čiriklore z Tábora, Dance Dream z Prahy a Amare Čhave z Krásné Lípy.

Na úvod hlavního festivalového programu vystoupí jeden z našich předních romských umělců MÁRIO BIHÁRY se svou kapelou BACHTALE APSA (Šťastné slzy), která patří v současné době k nejlepším romským kapelám v České republice. Skupina čerpá při tvorbě svého repertoáru z lidové hudby slovenských a českých Romů, inspiruje se také balkánskou a rumunskou hudební tradicí. Skvělé vokály a brilantní muzikantské výkony ve strhujících rytmech jsou přednosti, které z této kapely činí romskou hudební klasiku v nejlepším slova smyslu.

Dalším zajímavým hostem bude hvězda českého R&B ERIKA FEČOVÁ se svou kapelou ACUSTIC BAND. Kvalitní R&B je zatím v českém prostředí spíše velkou neznámou, a pokud by měl někdo tuto mezeru zaplnit, pak je určitě jedním z kandidátů právě Erika Fečová. Zpěvačka, známá z kapel jako Navigators anebo Connection, divákům nabídne vlastní pohled na styly jako – smooth r&b, neosoul a pop. V loňském roce vydala svou první desku The Stories a s úspěchem se účastnila 3. řady soutěže Česko Slovensko má talent.

Návštěvníci se opět mohou těšit na klasickou romskou cimbálovou muziku. Tentokrát se v Táboře představí slovenská kapela SABROSA. Jádro kapely tvoří tři mladé zpěvačky z typické romské osady Raslavice v okrese Bardějov, které se soutěže Česko Slovensko má talent zúčastnily v roce 2010. Sabrosa hraje a zpívá staré cikánské písně o lásce, smutku, žalu, ale i o radosti ze života.

Festivalový program zakončí kapela BITUMEN BEAT, která je přímým pokračovatelem uznávané královehradecké kapely Terne Čhave. Digi Lo-fi-progressive hudební projev kapely vznikl v roce 2010 na průsečíku romské a světové hudby 70., 80. a 90. let minulého století a 10. let třetího tisíciletí. Je inspirován dějinami Romů v srdci Evropy. Hudba Bitumen Beatu vypráví o romských tradičních hodnotách a kultuře ve světě bez univerzálního smyslu.

Na festivalovém programu nebude chybět zábavné odpoledne pro děti ani ochutnávka tradičního romského jídla, o které se postarají členové romského sdružení Jekhetane Tábor. Vstupné je 100 Kč, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P zaplatí 50 Kč a děti do 15 let mají vstup zdarma.


Autor: Jaroslava Tkadlecová


Téma: Kerekate

Související články

 

 
Kultura dnes


Čert a Káča

Divadlo / pro děti / loutková pohádka
Housův mlýn v Táboře
05.07.2020 od 15:00 hod.

 

Fotbálek na pískovně

Sport / fotbal / turnájek
Veselské pískovny
05.07.2020 od 09:00 hod.

 

Spodní proudy Jordánu

Hudba / koncert / rock - alternative - electro - crossover
Sokolská plovárna
05.07.2020 od 17:00 hod.

 

Vypsaná Fixa, Volant a Nixon Lads

Hudba / koncert
Koupaliště Volyně
05.07.2020 od 19:00 hod.