PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Věra Bílá zazpívá v srdci Tábora s Kale. Vystoupí i Bihári či legenda Julius Baroš

Věra Bílá zazpívá v srdci Tábora s Kale. Vystoupí i Bihári či legenda Julius Baroš

Pondělí, 27.07.2015 / článek

 

Na letošním ročníku festivalu Kerekate, který se uskuteční v pátek 31. července na Žižkově náměstí v Táboře, vystoupí světoznámá zpěvačka Věra Bílá se svojí domovskou kapelou Kale, s níž procestovala koncertní sály a kluby celé Evropy i Severní Ameriky. Britské noviny o ní psaly jako o romské královně nebo Elle Fitzgerald romské hudby. Dále se představí vynikající jazzový quartet jednoho z nejlepších evropských trumpetistů Juliuse Baroše.  

Devátý ročník festivalu zahájí ve 13 hodin soutěžní přehlídka dětských tanečních souborů. Na pódiu se představí tanečníci z Českého Krumlova, Písku, České Lípy, Vimperka, Volar, Větřní a Dobré Vody u Toužimi a diváci se mohou těšit na tradiční romské čardáše.

Hvězdou letošního festivalového programu je bezesporu rokycanská kapela Kale, ke které se opět po mnoha letech připojila legendární zpěvačka Věra Bílá. Zároveň bych však doporučila výborného jazzového trumpetistu Juliuse Džuso Baroše, který spolupracuje s Národním divadlem a je členem Filmového symfonického orchestru, jelikož on i jeho spoluhráči patří ke špičkám moderního jazzu“, 
řekla producentka festivalu Pavla Kohelová. Legendárního romského trumpetistu doprovodí na piano Stanislav Mácha (hrál mnoho let s Danem Bártou a Illustratosférou), dále přední romský kontrabasista Josef Fečo a bubeník a skladatel Otto Hejnic. 

Pozvání přijal také výjimečný hudebník Mário Biháry, který v Táboře představí svůj nový hudební projekt -  zazní klasický romský repertoár i autorské skladby. Z jihomoravského Mikulova přijede romská kapela Rosen Trio, mající blízko ke swingu a latině. Skupinu tvoří dva staré hudební rody Růžičků a Zemanů a navazuje tak na bohatou hudební tradici původních moravských Romů. Za domácí táborskou scénu se představí kapela Romano Band

Festival nese název „Kerekate – v kruhu“ díky myšlence společného setkání lidí z majoritní a minoritní společnosti prostřednictvím romské kultury. Kereka – kolo či kruh jako symbol vozu, kterým Romové cestovali po Evropě, je také symbolem romské vlajky. Kruh znamená v přeneseném slova smyslu „společenství“, společenství lidí bez rozdílu rasy, náboženského vyznání a společenského postavení.

Festival pořádá SLUNOWRAT Tábor ve spolupráci s obecně prospěšnou společností CHEIRON T. Letošní ročník opět podpořilo Město Tábor, Ministerstvo kultury ČR a Jihočeský kraj. Součástí festivalu je dětský koutek Komunitního centra pro děti a mládež Cheiron T. Kulturne.com je mediálním partnerem festivalu.

Vstupné na festival je dobrovolné. 


Autor: dap -


Téma: Kerekate

Související články

 

 
Kultura dnes


zvěřinec pana ezopa - divadlo navětvi

Divadlo / pro děti
Park za Kulturním domem Veselí nad Lužnicí
11.08.2022 od 16:30 hod.

 

Cihelna a spol.

Hudba / koncert / folk rock
Park za Kulturním domem Veselí nad Lužnicí
11.08.2022 od 19:00 hod.

 

Milevské léto - Láska & VO106

Hudba / koncert
Amfiteátr Dům kultury Milevsko
11.08.2022 od 18:00 hod.

 

Jam session

Hudba / koncert
Univerzita
11.08.2022 od 19:30 hod.