PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Kerekate 2014: Romská hudba rozezní srdce Tábora. Přijedou Kale i Terne Čhave

Kerekate 2014: Romská hudba rozezní srdce Tábora. Přijedou Kale i Terne Čhave

Pátek, 25.07.2014 / článek

 

Osmý ročník festivalu Kerekate - V kruhu se uskuteční v sobotu 26. července od 15 do 22 hodin na Žižkově náměstí v Táboře. Představí se na něm cimbálové kapely jako je Cindži Renta z Českého Krumlova či Cimbálová kapela Martina Feča z Prahy, dále skupina z Rokycan Kale či královéhradečtí živelní Terne Čhave. Pozvání do Tábora přijal také hudebník Vojta Lavička s kapelou Gipsy Spirit. Na pódiu se představí taneční soubory z Českého Krumlova, Písku a Dobré Vody u Toužimi. Návštěvníky náměstí tak čekají tradiční čardáše v hudbě i tanci s žánrovými přesahy do latiny, jazzu a rocku s odkazem na romské kořeny.

Festival nese název „Kerekate – v kruhu“ kvůli myšlence společného setkání lidí z majoritní a minoritní společnosti prostřednictvím romské kultury. Kereka – kolo či kruh jako symbol vozu, kterým Romové cestovali po Evropě, je také symbolem romské vlajky. Kruh znamená v přeneseném slova smyslu „společenství“, společenství lidí bez rozdílu rasy, náboženského vyznání a společenského postavení.

Jedním z největších letošních hvězd je dozajista kapela Gipsy Spirit, která je tvořena špičkovými romskými hudebníky okolo známého houslisty, herce a moderátora Vojtěcha Lavičky. V názvu skupiny se odráží autentická duše romské hudby, která v sobě vstřebává tradiční pojetí s moderními vlivy. Kapela je typickým příkladem otevřenosti hudebního vnímání romských muzikantů, kteří si vždy nalézali vlastní cesty na poli klasických žánrů.

Za táborské účinkující se představí kapela Romano Band. Rokycanské Kale není potřeba představovat, známá je jejich dlouholetá spolupráce se zpěvačkou Věrou Bílou. Chybět nebude špičková cimbálová muzika i čardáše v podání tanečních souborů. Festival zakončí Terne Čhave - jedna z nejúspěšnějších a nejzajímavějších romských kapel posledních deseti let. Tento devítičlenný band, který nově obohacuje dechová sekce, prošel několika žánrovými proměnami od klasického kytarového rom-popu, tradičního „čardášové“ pojetí, až k tvrdšímu, téměř punkovému zvuku. Ve všech těchto polohách si Terne Čhave dokázali zachovat klasické atributy romské hudby a zároveň posouvali její hranice. Za svou desku More, Love! obdrželi hudební cenu Anděl.

Vstupné na festival je 100 Kč, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P zaplatí 50 Kč, děti do 18 let mají vstup zdarma. Součástí festivalu je také dětský koutek Komunitního centra pro děti a mládež Cheiron T.

Festival pořádá SLUNOWRAT Tábor ve spolupráci s obecně prospěšnou společností CHEIRON T a s romským sdružením JEKHETANE Tábor. S myšlenkou uspořádat tento festival přišlo před osmi lety Město Tábor, které každoročně tuto akci finančně podporuje. Letošní ročník byl finančně podpořen také Ministerstvem kultury České republiky a Jihočeským krajem.


Autor: i, dap -


Téma: Kerekate