PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Designblok 2013: Z královské postele na rituální obětiště

Designblok 2013: Z královské postele na rituální obětiště

Neděle, 27.10.2013 / fotoreport + článek

 

Přehlídka špičkových designerů i návrhářských studií, to byl letošní, již patnáctý Designblok. Přinášíme vám reportáž a fotoreportáž ze dvou z hlavních studií.

SUPERSTUDIO
Objekt Nákladového nádraží Žižkov, postavený roku 1936, nabídl působivou kulisu prezentacím jednotlivých komerčních studií a firem i škol zabývajících se designem. Z interiérových doplňků se nám nejvíc líbila balónková svítidla Brokis. Ze škol pak jednoznačně módní nadšence zaujala vysoká škola v Ústí nad Labem, Atelier Oděvní a textilní design s éterickou instalací „z lesa“, zejména dřevěná obuv.
Zajímavě řešené střevíce studentek Západočeské univerzity, Fakulty umění a designu také rozhodně stály za bližší prozkoumání. V zrcadlovém pokoji s decentním modrým osvětlením se pak návštěvníci ocitli v úplně jiném světě.

Vystavovatelé ovládli nejen samotnou budovu nádraží, ale také několik přistavených vagónů. V působivé podzemní hale pak byl prostor pro Ikony, tedy výstavu předmětů navržených českými tvůrci, které už dosáhly nebo jsou adepty tohoto statusu dosáhnout.

ART HOUSE
V barokním Colloredo-Mansfeld paláci, byla k zhlédnutí díla českých i zahraničních umělců. Moderní pojetí designu krásně vyniklo v kontrastu s historickými prostorami před rekonstrukcí. Francouzka Matali Crasset vystavila v hlavním a nejzdobnějším sále sídla instalaci Voyage to Uchronia. Jakub Berdych představil nápadité lampy inspirované světlem vycházejícím z baterky. Běloruska Vika Mitrichenko vzdala svou kolekcí porcelánových nádob hold svému otci, olympijskému plavci.

Celý objekt prostupoval dunivý zvuk rituálních bubnů a výrazná vůně, to pánové Jan Grombiřík a Matouš Tichý v rámci prezentace Simple Concept Store symbolicky obětovali na oltáři ikonický módní kousek – kožený křivák.

Jedním z nejvýraznějších umělců byl bezesporu Hans van Bentem. V místě jeho instalace jsme opravdu nevěděli kam se dívat dříve. Na jedné straně obrovská luxusní postel s nebesy stvořenými z českého křišťálu. Na straně druhé dekadentní sousoší figur jako z jiného světa.

I když jsme nestihli projít třetí výstavní prostor, Openstudio v Kafkově domě, odcházeli jsme plni dojmů a inspirace. Vy se můžete také „pokochat“, stačí nakouknout do fotogalerie.


Fotografie


Autor: Denisa Kajdová


Související články

 

 
Kultura dnes


Letní Open Air koncert - Doga "unplugged"

Hudba / koncert
Garage Tábor
02.07.2020 od 19:00 hod.

 

Setkání s hudou v Soběslavi 2020

Hudba / cyklus koncertů a hudební workshop
Kulturní dům města Soběslavi, Kostel sv. Víta a Kostel sv. Petra a Pavla, Městské koupaliště Soběslav
02.07.2020 - 12.07.2020 od 19:00 hod.
vícedenní akce

 

Havraní léto 2020

Festival
Rabenštejnská 2020
02.07.2020 od 19:00 hod.

 

This!

Hudba / koncert
Klášterní zahrada
02.07.2020 od 19:00 hod.