PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Designblok 2013: Z královské postele na rituální obětiště

Designblok 2013: Z královské postele na rituální obětiště

Neděle, 27.10.2013 / fotoreport + článek

 

Přehlídka špičkových designerů i návrhářských studií, to byl letošní, již patnáctý Designblok. Přinášíme vám reportáž a fotoreportáž ze dvou z hlavních studií.

SUPERSTUDIO
Objekt Nákladového nádraží Žižkov, postavený roku 1936, nabídl působivou kulisu prezentacím jednotlivých komerčních studií a firem i škol zabývajících se designem. Z interiérových doplňků se nám nejvíc líbila balónková svítidla Brokis. Ze škol pak jednoznačně módní nadšence zaujala vysoká škola v Ústí nad Labem, Atelier Oděvní a textilní design s éterickou instalací „z lesa“, zejména dřevěná obuv.
Zajímavě řešené střevíce studentek Západočeské univerzity, Fakulty umění a designu také rozhodně stály za bližší prozkoumání. V zrcadlovém pokoji s decentním modrým osvětlením se pak návštěvníci ocitli v úplně jiném světě.

Vystavovatelé ovládli nejen samotnou budovu nádraží, ale také několik přistavených vagónů. V působivé podzemní hale pak byl prostor pro Ikony, tedy výstavu předmětů navržených českými tvůrci, které už dosáhly nebo jsou adepty tohoto statusu dosáhnout.

ART HOUSE
V barokním Colloredo-Mansfeld paláci, byla k zhlédnutí díla českých i zahraničních umělců. Moderní pojetí designu krásně vyniklo v kontrastu s historickými prostorami před rekonstrukcí. Francouzka Matali Crasset vystavila v hlavním a nejzdobnějším sále sídla instalaci Voyage to Uchronia. Jakub Berdych představil nápadité lampy inspirované světlem vycházejícím z baterky. Běloruska Vika Mitrichenko vzdala svou kolekcí porcelánových nádob hold svému otci, olympijskému plavci.

Celý objekt prostupoval dunivý zvuk rituálních bubnů a výrazná vůně, to pánové Jan Grombiřík a Matouš Tichý v rámci prezentace Simple Concept Store symbolicky obětovali na oltáři ikonický módní kousek – kožený křivák.

Jedním z nejvýraznějších umělců byl bezesporu Hans van Bentem. V místě jeho instalace jsme opravdu nevěděli kam se dívat dříve. Na jedné straně obrovská luxusní postel s nebesy stvořenými z českého křišťálu. Na straně druhé dekadentní sousoší figur jako z jiného světa.

I když jsme nestihli projít třetí výstavní prostor, Openstudio v Kafkově domě, odcházeli jsme plni dojmů a inspirace. Vy se můžete také „pokochat“, stačí nakouknout do fotogalerie.


Fotografie


Autor: Denisa Kajdová


Večer plný kapel na Cestě

V pátek 20. září od 19 hodin se v prostoru táborského CESTA, ve sklepní části zvané Subkulturák, koná koncert kapel Nikander, Nondescript, Five seconds to leave a Lusky. Nikander a Five Seconds to leave zde zahráli minulý rok na DIY festivalu a Nondescript nedávno v rámci akce Doomed. Sestavu doplní garage punkové duo Lusky z Plzně, pro které to bude na Cestě premiéra. Večer odstartují punkoví Nondescript z Milevska a pak akce přitvrdí. Five seconds to leave z Jindřichova Hradce budou hrát skladby z jejich poslední desky Nina Who Wasn't, kde pro některé bude určitě překvapením, že kapela přidala zpěv a celkově se hudebně hodně posunula. Nikander z Brna hrají metal, hardcore, sludge a hlavně hodně nahlas. Večer uzavřou Lusky a jejich garážový rock´n´roll punk.  Vstupné je 120 až 150 Kč a celé jde kapelám. Fcb ZDE. (ro)

Související články

 

 
Kultura dnes


Nikander + 5STL + Lusky + Nondescript

Hudba / koncert / stoner - metal - hardcore - punk
CESTA Tábor
20.09.2019 od 19:00 hod.

 

Nikaragua

Ostatní / setkání / Přednáška
Spektrum Sezimovo Ústí
20.09.2019 od 18:00 hod.

 

Otevřené mistrovství ČR v Beer pongu

Sport / Beer pong
KD Dražice
20.09.2019 - 22.09.2019 od 18:00 hod.
vícedenní akce