PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Černá sanitka a Punkáč učitelem. Znělo táborským Aux café

Černá sanitka a Punkáč učitelem. Znělo táborským Aux café

Sobota, 03.08.2013 / reportáž

 

Milovníci literatury, dobrého pití a příjemného prostředí se ve čtvrtek 25. července opět sešli ve sklepě táborské kavárny Aux Café. Při světle jediné malé lampičky a záře promítacího plátna poslechli besedu a čtení Petra Janečka, který četl se svých knih sebraných městských historek.

Do dnešní doby vyšly autorovi tři tyto knihy, které obsahují nepřeberné množství městských legend, jež vyprávěl kamarád kamaráda jednomu známému. Mezi nimi je i jistě všem dobře známá ,,Černá sanitka“ nebo legenda ,,Punkáč učitelem“.

Autor se pěkně a sáhodlouze rozhovořil o vznicích těchto legend, jejich nejrůznějších podáních a promítl i ukázky z filmů, ve kterých se tyto historky objevily např. jeden z dílů známé filmové série ,,Básníci“. Povídání okořenil také ukázkami ze svých knih.

Petr Janeček přečetl jak ty humornější, které si normálně nevymyslíte a které píše život sám, tak i ty pochmurnější a děsivější, které mohou být pravdou stejně tak jako smyšlenkou.

Sám autor podotkl, že některé z historek má skutečně ověřené i od zaměstnanců policie (zvláště v případech těch pochmurnějších), ale sám se přiklání k tomu, že lidé mohou věřit čemu chtějí, ať už je zdroj ověřený či nikoli. On sám má prý pár takových historek, kterým skutečně věří – přímo však nejmenoval žádnou z nich.

Na konci svého vyprávění a předčítání autor promítl jednu z městských legend, která byla na naše plátna uvedena v kresleném a dosti humorném provedení. Tato legenda vypráví příběh známého ,,Péráka“ - smyšlené postavy českého válečného hrdiny, který se objevil v období druhé světové války a bojoval, mimo jiné, proti německým okupantům.

Poté si mohli zájemci o některou z jeho knih daný titul zakoupit a nechat si jej autorem podepsat, což je vždycky po takto krásném a příjemném večeru jakási konečná perlička, která ho jen vylepší a dodá mu na zajímavosti a kráse.

Předposlední literární múzický večer byl opět velice podařený a všichni, kteří se ho zúčastnili jistě své návštěvy Aux Café nelitovali. Ba naopak. Všichni odcházeli spokojení a s úsměvem ve tváři.

Zdroj fotografie: Metro.cz


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Související články

 

 
Kultura dnes


O Palečkovi

Pro děti / Dobrodružné vyprávění
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
29.03.2020 od 14:30 hod.

 

Velikonoční výstava 2020

Výstava / velikonoční výstava
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
29.03.2020 - 31.03.2020 od 14:00 hod.
vícedenní akce