PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Bylo by libo koncentrační tábor, nebo snad gulag?

Bylo by libo koncentrační tábor, nebo snad gulag?

Neděle, 11.01.2015 / článek

 

Současná literatura je přesycena směsicí všemožných témat. Až je někdy těžké si v tom chaosu najít to své oblíbené. Určitý okruh témat je také zahrnut do povinné četby na různých stupních škol. Mezi těmito knihami jsou milostné, satirické i pochmurné. Pak tam rozhodně nesmí chybět tituly, které nějakým způsobem zobrazují historii, ať již hodně vzdálenou, nebo třeba nedávnou.

Velké množství povinné četby jistým způsobem zobrazuje témata druhé světové války a s ní souvisejících koncentračních táborů. Objevuje se například u Oty Pavla ve Smrti krásných srnců nebo u Williama Styrona v Sophiině volbě. Knihy s touto tematikou se časem staly velmi oblíbenými a čtou je lidé všech generací.

Rozhodně se jedná o velmi závažné téma, které ovlivnilo celý svět. Jiné téma se v povinné četbě tak moc nevyskytuje. Jedná se o prostředí ruských pracovních táborů- gulagů. Každého hned napadne kniha od ruského spisovatele Solženicyna Souostroví gulag. Jedná se rozhodně o dílo hodné pozornosti, ale spoustu čtenářů odradí jeho velký rozsah- bezmála 1700 stran.

Autobiografické zobrazení zážitků z gulagu však můžeme najít i v díle Gustawa Herlinga-Grudzińského Jiný svět. Čtenář sleduje autorovy osudy od zatčení a následný transport do pracovního tábora v oblasti Uralu, jeho pobyt zde, až po amnestii pro polské vězně a radostné pocity z konce války. Dny v táboře se nesou v jednotvárném duchu. Ráno špatné jídlo, následované těžkou a dlouhou prací, po které přichází krátký a špatný spánek. Někteří vězni propadají zoufalství a snaží se o útěk, jiní se udržují v naději, že brzy přijde konec. Ale jedno je spojuje- snaží se nějak přežít.

Tato kniha byla jednou z prvních, která toto téma uvedla na knižní trh. Nejen proto by si zasloužila mnohem více pozornosti v povědomí čtenářů. Koho tato tematika zajímá, tak bude určitě potěšen i rozsahem, na necelých 350 stranách se dostanete do situací, které jsou v dnešní době už nemyslitelné.

Většina důležitých období z historie byla už nějakým způsobem literárně zpracovaná. Ale bohužel některým se věnuje větší pozornost, než jiným.

 
Foto: Gustaw Herling-Grudziński, Kraków, 2000, fot. Elżbieta Lempp


Autor: Jaroslava Daňhová


Téma: Literatura

Související články

 

 
Kultura dnes


O Palečkovi

Pro děti / Dobrodružné vyprávění
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
29.03.2020 od 14:30 hod.

 

Velikonoční výstava 2020

Výstava / velikonoční výstava
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
29.03.2020 - 31.03.2020 od 14:00 hod.
vícedenní akce