PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Bianca Bellová: Celý den se nic nestane

Bianca Bellová: Celý den se nic nestane

Pátek, 25.10.2013 / recenze

 

Marta a Lola. Matka s dcerou. Dvě ženy žijící vedle sebe, ale zároveň každá někde jinde. V jiném světě, v jiné době, v jiných trendech. Každá se svými vlastními problémy, starostmi, sny a touhami, se kterými by se té druhé nesvěřily ani za milion.

I přesto se však dokáží navzájem podržet, vyjít si vstříc a pochopit jedna druhou. Spojuje je totiž jedno společné. Vzpomínky na Esterházyho, který náhle a beze slova rozloučení zmizel z jejich životů, bytu a pravděpodobně i z města.

Lola je mladá, šestnáctiletá slečna, která si žije tak trochu ve svém vlastním světě. Do něj si jen tak někoho nepustí a i když by si moc ráda někoho blíže pustila k tělu, nějakým záhadným způsobem se jí to moc nedaří. Spíše naopak. Připadá si nenápadná, trochu opuštěná a nepochopená jak vlastní matkou, tak i okolním světem. Paradoxně se tak stává Lolitkou dnešní moderní doby. Ale až zas tak ji to netrápí.

Marta, která je oproti ní rozumnou dospělou a zralou ženou, touží po lásce, porozumění a partnerovi na celý život. Touží po zmizelém Esterházym, který je teď bůhví kde a bůhví s kým. V každém novinovém článku, v každé zprávě ve večerních televizních novinách, v každém rozhlasovém vysílání hledá stopu po tom, že se někde našlo aspoň jeho tělo, které by mohla pochovat a stvořit tak středobod svého žalu a úzkosti.

Obě touží po něčem větším a silnějším, než jim osud doopravdy přichystal. Bloudí ve svých životech a snaží se v nich najít své stálé místo. A obě společně touží po tom, aby se Esterházy vrátil zpět do jejich životů a vyplnil tak prázdné místo, které po sobě před lety zanechal.

,,,Celý den se nic nestane“ je fantasticky napsanou knihou, která se čte doslova sama. Snad každý, kdo po ní sáhne, si v ní najde to svoje, ať už to bude podoba v Martě, její dceři Lole, nebo v nějakém vyšším smyslu, který si v sobě kniha rozhodně nese. Příběh, ač trošku jednoduchý a pro někoho možná i nezáživný, je velmi dobře zpracovaný a udržuje čtenáře v permanentní nejistotě a očekávání.

Čekání na Esterházyho, čekání na Godota?

Celou knihu si říkáte: ,,Tak kdy už se ten Esterházy objeví? Kdy příde na scénu ten tajemně zmizelý muž, který životy obou hrdinek převrátil naruby? Když už to příde?“ A rozuzlení vás nečeká nikde jinde než na konci celého příběhu. Jak také jinak, že?

Krásný a místy trochu dojemný příběh bych osobně doporučila spíše ženské části čtenářstva. A to ještě navíc zkušenějším čtenářkám, které už mají leccos načteno a jsou i trošku obeznámeny s autorčinou tvorbou – v nakladatelství Host vyšla této pražské autorce s bulharskými předky ještě kniha Mrtvý muž.

Její druhá kniha Celý den se nic nestane stojí za přečtení. Příběh stojí na lásce, mateřství, vztahu dospívající dcery se svou matkou a hledání milovaného člověka, který náhle a naprosto nečekaně zmizí z vašeho života a vy víte, že už se asi nikdy nevrátí. Stále však na něj čekáte a doufáte v jeho návrat a šťastné shledání.

Tohle všechno v sobě kniha má, i když se to může jevit jako nemyslitelné vzhledem k její délce 135 stran. Přesto se tento počin autorce vydařil, a to s lehkostí a bravurou...


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura