PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Ajvazova Lucemburská zahrada vás omámí

Ajvazova Lucemburská zahrada vás omámí

Neděle, 31.03.2013 / recenze

 

Lucemburská zahrada vyšla v roce 2011. Jejím autorem je Michal Ajvaz, autor fantaskních příběhů, básník a esejista. Ajvaz ve své knize barvitě líčí halucinační stavy, pocity hrůzy či naopak slastného opojení. Ajvazovy popisy míst, kde se děj knihy odehrává, jsou velmi realisticky vykreslené a čtenář se tak lépe dostane do celkového prostředí děje.

Kniha líčí sled událostí, které se během letních prázdnin přihodily pařížskému středoškolskému učiteli Paulovi v důsledku toho, že v okamžiku nesoustředěnosti položil ruku na nesprávné klávesy počítače a do vyhledávače napsal jedno slovo špatně. Kvůli této chybě prožije nejšťastnější a zároveň nejstrašnější chvíle svého života. Co všechno tato chyba způsobí a jaký sled událostí vyvolá?

Lucemburská zahrada je velmi zvláštní fantasijním dílem s filozofickým základem. Autor zde důmyslnou a nenásilnou formou kombinuje několik zdánlivě rozdílných příběhů, které do sebe ve finálním rozuzlení zapadnou jako jednotlivé dílky skládačky.

Kniha je velmi dobře a poutavě napsaná a autor si pohrál i s jednotlivými charaktery postav, které se v průběhu děje značně mění. Čtenář tak může sledovat jednotlivé změny v chování postav i jejich postoji k situaci, kterou Paulův překlep na klávesnici vyvolá.

Částí příběhu nás bude doprovázet zcela smyšlený a nesrozumitelný jazyk, který si autor vytvořil a který v díle zastupuje podstatnou roli. Tento jazyk však není nijak překládán a jeho smysl se nikdy nedozvíme. Tento aspekt může některého čtenáře odradit, ale podle mého celé knize dodává na zajímavosti, která knize dodává jistou jiskru.

Lucemburská zahrada je fantastická knížka, jež určitě stojí za přečtení a neměla by chybět v knihovničce žádného milovníka literatury. Je to zkrátka něco tak neuvěřitelného a magického, že vám ani po jejím přečtení nedá příběh spát. A snad právě proto si vysloužila cenu Magnesia Litera za rok 2012, kterou si bezpodmínečně zaslouží.

 
Foto: www.kdb.cz


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Rockový Koktejl v Košicích u Tábora už v pátek. Vystoupí na něm pět kapel v čele s Jaksi Taksi


V pátek 23. března se uskuteční v Domu Kultury v Košicích u Tábora Rockový koktejl. Na něj si pořadatelé přizvali několik rockových kapel, kterým vévodí známá skupina Jaksi Taksi. Před nimi ještě vystoupí Náhodný výběr, Brutální jahoda, Tommy Poser a Zelenina. Na návštěvníky kromě živé hudby čeká i koktejlový bar Saint James, populární hra Beer Pong a další vychytávky. Akce začíná ve 20:00 a vstupné na místě je 130Kč.

Související články

 

 
Kultura dnes


Limetal

Hudba / koncert / hard rock a heavy metal.
Kulturní dům Písek
23.03.2018 od 20:00 hod.

 

Flamenco

Hudba / koncert / mimořádný kulturní zážitek
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
23.03.2018 od 17:00 hod.

 

Rockový Koktejl & Jaksi Taksi

Hudba / koncert / rock / punk
KD Košice
23.03.2018 - 24.03.2018 od 20:00 hod.
vícedenní akce

 

Krausberry

Hudba / koncert / rock - blues
Univerzita Tábor
23.03.2018 od 19:00 hod.