PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Dracula i masožravé liány. V Jihočeském muzeu začíná výstava orchidejí a masožravek

Dracula i masožravé liány. V Jihočeském muzeu začíná výstava orchidejí a masožravek

Čtvrtek, 15.02.2024 / článek

 

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích láká na tradiční výstavu orchidejí, masožravých rostlin, bromélií, kaktusů, sukulentů a dalších rostlin, která se koná v termínu od 16. února do 3. března. Na výstavě, jejímiž autory jsou Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý, si mohou návštěvníci zakoupit snadno pěstovatelné rostliny i vzácné botanické rarity. Každý 500. a 1000. návštěvník výstavy navíc získá dárek. Připraveny jsou také komentované prohlídky, poradna pro pěstitele, květinový workshop a vzdělávací program pro školy. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 15. února od 16 hodin. Výstava bude otevřená každý den od 9 do 17.30 hodin, a to včetně pondělků.

Diváci zhlédnou stovky kvetoucích orchidejí, které oslní pestrobarevnými květy všemožných tvarů, barev a vůní. Například Vanda je královnou všech orchidejí. Dokáže žít bez substrátu pouze ze vzdušné vlhkosti a vykvétá v nejrůznějších barevných kombinacích, třeba nádhernými modrými květy. K vidění bude také Paphiopedilum s květy připomínající láčky masožravých rostlin. Jedná se o nápadné květy s charakteristickým bačkůrkovitým pyskem. Obdivovat lze i rostlinu s názvem Vanilla planifolia neboli všem známou vanilku pravou (epifytická liánovitá orchidej pěstovaná pro plody, používané jako koření). Diamantové orchideje neboli jewel orchids jsou vskutku orchidejovou raritou. Mají okrasné listy protkané zlatou či stříbrnou žilnatinou, které potěší zrak nejednoho návštěvníka. Rod Oncidium v každé domácnosti oslní nejen svou krásou, ale i nádhernou a pronikavou vůní. Unikátem výstavy jsou také rostliny Dracula a Masdevallia – velmi vzácné orchideje s bizarními květy. Některé druhy rodu Dracula svými květy, které se otevírají pouze na pár dní, připomínají tváře a hlavičky malých opiček. Jejich domovinou je nepřístupný mlžný les vysoko v ekvádorských a kolumbijských horách. Výstava prezentuje i mnoho dalších rodů orchidejí – Phalaenopsis, Cattleya, Dendrobium, Cambria, Bulbophyllum, Brassia, Cymbidium, Zygopetalum aj.

Masožravé rostliny jsou na výstavě zastoupeny v mnoha rodech. K vidění jsou rostliny od miniaturních trpasličích rosnatek z Austrálie až po obří masožravé liány z jihovýchodní Asie, které jsou schopny lapit malé obratlovce, výjimečně až do velikosti krysy. Výstava je doplněna i o miniaturní formy tilandsií. Tilandsie jsou pozoruhodné rostliny, a to jak svou schopností přežít tzv. ze vzduchu, tak svým vzhledem a barvami. Tyto rostliny střední a jižní Ameriky v přírodě rostou převážně přichycené na stromech. Část výstavních prostor je věnována také suchomilným druhům rostlin, jako jsou kaktusy nebo sukulenty.
Flóra je doplněna ukázkou živých drobných obratlovců. Přilehlá chodba nabízí sbírku atraktivních motýlů a brouků nebo fotografie orchidejí.

Poradna pro pěstitele i prohlídky

V rámci celého trvání výstavy je k dispozici přímo ve výstavních sálech poradna pro pěstitele rostlin, ale i všechny další zájemce. Piořadatelé radí bez ostychu využít odbornosti vystavovatelů a konzultovat s nimi nejvhodnější pěstitelské postupy pro své rostliny. 

Zvou také na komentované prohlídky výstavy s jejími autory - Markétou Aubrechtovou a Martinem Dlouhým, kteří rádi zodpoví vaše zvídavé dotazy nejen ohledně vystavených rostlin, ale poradí i s pěstováním a správnou péčí o rostliny.

Komentované prohlídky nelze předem rezervovat, kapacita dle prostorových možností výstavních sálů. Vstupné na prohlídku je zahrnuto v rámci zakoupeného lístku na výstavu (tj. plné: 60 Kč / snížené: 30 Kč / rodinné: 130 Kč). Termíny prohlídek: středa 21. února od 16 hodin a středa 28. února od 16 hodin.

Květinový workshop


Ve čtvrtek 29. února od 16 do 18 hodin pořádá Jihočeské muzeum ve spolupráci se Střední odbornou školou veterinární, mechanizační a zahradnickou a Jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky oblíbený květinový workshop v přednáškovém sále č. 114 v přízemí hlavní budovy muzea (Dukelská 1, Č. Budějovice). Kurz je určen pro 20 osob a kurzovné je 400 korun.  

Výstavu tradičně doplňuje edukační program pro MŠ, ZŠ a SŠ, který vás provede světem tropů a subtropů. Dozvíte se zajímavosti ze života fauny a zejména flóry a v rámci programu vyzkoušíme i vaši zručnost a výtvarné nadání. Program lze objednat online na www.muzeumcb.cz v sekci Vzdělávání nebo pište na e-mail: faktor@muzeumcb.cz, příp. volejte na tel. číslo 391 001 528.

Vstupné na výstavu je 60 korun, pro děti 30 Kč a rodinné 130 Kč.


Fotografie


Autor: i-,dap-

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Noc na Karlštejně

Divadlo
Divadlo Oskara Nedbala Tábor
17.04.2024 od 19:00 hod.

 

koncert kristýna šebková a hvězdy, které nehasnou

Hudba / koncert
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
17.04.2024 od 19:00 hod.

 

Koncert Musica Dolce Vita

Hudba / koncert / Klasická hudba
Zámek Nové Hrady
17.04.2024 od 18:00 hod.

 

Bratři Ebenové

Hudba / koncert
Městské divadlo, Horní 2, 381 01 Český Krumlov
17.04.2024 od 19:30 hod.