PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Lukáš Boček provedl táborské čtenáře svou zahradou mrtvých duší

Lukáš Boček provedl táborské čtenáře svou zahradou mrtvých duší

Neděle, 16.07.2023 / fotoreport + článek

 

Být mladým, začínajícím autorem, který má navíc na krku bandu studentů je docela náročná životní disciplína. Zvlášť, když se vaše první knížka stane poměrně velkým hitem. Lukáš Boček se s touhle rolí popral velice obstojně a statečně. Jeho kniha Zahrada mrtvých duší se i po roce od svého vydání těší u čtenářů stále velké oblibě a Lukáš Boček s ní tak s velkými úspěchy může obrážet republiku křížem krážem. Není to tak dávno, co s ní zavítal i do táborské knihovny a znovu otevřel jedno z největších a pravděpodobně i nejbolestivějších témat. A to nejen v literatuře, ale i v životě mnohých z nás.

Zahrada mrtvých duší
je velmi silným, bolestným a v mnoha scénách dramaticky vyhroceným románem o závislostech, životních traumatech a ztrátách, se kterými se těžko vyrovná dospělý člověk, natožpak dítě. Právě děti, které v tomto románu pomalu dospívají, hrají v Bočkově příběhu zásadní úlohu. O to silnější je i téma celé knihy, které se nehodí prozrazovat dopředu. Čtenáře bychom tím o hodně ochudili.

I sám autor se ho urputně snaží držet pod pokličkou, i když je pravda, že na podobných setkáních, kam zavítají především ti, kteří už jeho román četli, se tomu plně vyhnout nelze. Vše se tedy časem otevřelo a na povrch tak vyvstaly nejen otázky ohledně autorovy osobní zkušenosti a částečných autobiografických motivů, ale i o vnímání traumat v rámci společnosti a roli závažných a temných témat v literatuře obecně. Přestože se celý večer nesl ve velmi komorním duchu, byl v každém případě velmi nosným a přinesl mnoho důležitého.


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

SMUTÉNKA: Zemřel frontman The Pogues

 Ve věku 65 let zemřel po vleklé nemoci zpěvák a frontman irské celtic punkové kapely The Pogues, Shane MacGowan. Rok bojoval se zákeřnou encefalitidou. The Pogues, založení 1982, ve své hudbě snoubí irský folk, rock a punk. Byli a jsou tak inspirací pro mnoho dnešních skupin, například Dropkick Murphys, Flogging Molly, ale mnoho dalších, včetně českých. The Pogues mimo jiné nejvíce proslavila skladba Fairytale of New York, bez níž si mnozí, nejen Britové, ani Vánoce nedovedou představit. (dap) 

Související články

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Sodoma Gomora

Hudba / koncert / horror rap
Hudební klub K2
01.12.2023 od 21:00 hod.

 

Večery S - ZAjiSTÉ, Kuba Lukáč, SPS Perchta

Hudba / koncert / folk, sbor
Divadlo U Kapličky, Husova 622/45, České Budějovice
01.12.2023 od 19:00 hod.

 

Michal Horák - Ideální čas na turné

Hudba / koncert
Divadelní klub Ántré Horní Brána, ulice Horní 2
01.12.2023 od 20:00 hod.