PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Být cikánský kluk vždy neznamená být šmejd. Patrik Banga bořil tabu v Jednotě

Být cikánský kluk vždy neznamená být šmejd. Patrik Banga bořil tabu v Jednotě

Sobota, 29.04.2023 / fotoreport + článek

 

Lidé se občas vymlouvají na svůj neúspěch a hází vinu na ostatní. Omlouvají se špatným rodinným zázemím, nevyhovujícími podmínkami, nedostatkem lásky, výchovou, která nebyla zaměřená na rozvoj jejich schopností a dovedností a kdo ví na co všechno ještě. Málokdo si uvědomuje, že jste si sami sobě pány a strůjci svých osudů, a přestože nemáme třeba super skvěle rozdané karty, můžeme s nimi vyhrát. Ideálním příkladem a téměř ukázkovým příkladem je třeba i spisovatel Patrik Banga, který nedávno zavítal do Tábora, kde v místní kavárně a knihkupectví Jednota představil svoji knihu Skutečná cesta ven. Ta letos získala prestižní literární ocenění Magnesia Litera.

Kniha se dočkala i audioknižního zpracování, kterému dodal hlas i na hudební doprovod sám autor. Skutečná cesta ven se tak stala autorskou knihou se vším všudy.


Banga ve své prvotině čtenářům přibližuje svůj život a dospívání na Žižkově, žákovská i studentská léta a životní peripetie, kterými si nejen on, ale i jeho rodina a příbuzní museli často procházet. Nutno dodat, že Patrik Banga se narodil do romské rodiny, což je poměrně důležitý aspekt celé knihy. S romskou komunitou se totiž od nepaměti pojí spousta předsudků a tabu, která nutně nemusí být vždy pravdivá. A právě toto velké téma je v knize Skutečná cesta ven otvíráno, analyzováno a polidšťováno. Patrik Banga díky své upřímnosti a otevřenosti přináší veřejné čtenářské společnosti svůj osobní příběh, příběh malého kluka, který si po celý svůj život nesl nálepku „
cikán“, což se pro mnohé, policistů nevyjímaje, automaticky rovná být zloděj, nemakačenko, hajzl... A vlastně i někdo, kdo je zkrátka míň. 

Patrik Banga se ovšem nepřízní osudu a ne úplně nejlepšími kartami, které od malička držel v ruce, nenechat zviklat. Stal se úspěšným programátorem, uznávaným novinářem a teď i oceňovaným spisovatelem.


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura