PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Výstava v Jihočeské vědecké knihovně odhaluje osudy Romů za druhé světové války

Výstava v Jihočeské vědecké knihovně odhaluje osudy Romů za druhé světové války

Středa, 01.03.2023 / článek

 

V Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích na Lidické ulici se ve středu 1. března od 17 hodin uskuteční vernisáž putovní výstavy portrétních fotografií Osudy Romů za druhé světové války. Fotografie představují silné osudy romských přeživších, kteří žijí na území České republiky, a kteří se stali oběťmi rasového pronásledování během 2. světové války. Portréty nafotila fotografka Jana Stachová a výstavu bude možné zdarma zhlédnout až do 26. dubna.

Před vernisáží 1. března se od 10 hodin v audio sále (1. patro) knihovny uskuteční doprovodná přednáška Mgr. Michala Schustra na téma: Dějiny Romů a jejich pronásledování během 2. světové války. Návštěvníci budou mít možnost blíže se seznámit s dějinami Romů v meziválečném Československu, a především s jejich tragickým osudem za druhé světové války. Vstup na přednášku i vernisáž je zdarma a registrace není nutná.

Zahájení výstavy se společně se zástupci obecně prospěšné společnosti Živá paměť zúčastní i fotografka Jana Stachová. 

Výstava je přístupná zdarma od pondělí do pátku od 8.30 do 19 hodin, v sobotu od 9 do 12 hodin. V neděli je zavřeno. 

Výstavu připravila obecně prospěšná společnost Živá paměť s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a Nadačního fondu obětem nacismu. Vznik výstavy podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR. 

Obecně prospěšná společnost Živá paměť byla založena pracovníky Kanceláře pro oběti nacismu Česko-německého fondu budoucnosti v prosinci roku 2003 s cílem pečovat o společný odkaz osob pronásledovaných totalitními režimy a rozvíjet s tím související informační, vzdělávací a dokumentační činnost, poskytovat poradenské a asistenční služby osobám pronásledovaným totalitními režimy, zejména nacionálním socialismem, zprostředkovat dialog mezi mladou generací a posledními žijícími svědky nacistického pronásledování.


Fotografie


Autor: -i, dap-