PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


V Jednotě pokřtili Liliputina. Sbírku povídek přivezl spisovatel Jan Němec

V Jednotě pokřtili Liliputina. Sbírku povídek přivezl spisovatel Jan Němec

Pondělí, 23.01.2023 / fotoreport + článek

 

Válka na Ukrajině ovlivnila beze zbytku každého z nás. Ať už více či méně, ať už jsme se rozhodli pomoci dle svých možností a schopností, nebo tvrdíme, že nás tento konflikt, který se jednoznačně za několik let objeví v učebnicích dějepisu, vůbec nezajímá. Nějakým literárním dílem na ni zareagovalo poměrně dost českých i zahraničních autorů. Každý téma pojal trošku jinak - ať už jde o biografie Volodymyra Zelenského, výpovědí o osudech vojáků na frontě, nebo povídky, které sice válku neukazují přímo, ale nějakým způsobem na ni narážejí. Právě s takovými texty přišel na českou literární scénu i brněnský spisovatel, novinář a šéfredaktor časopisu Host Jan Němec.

Ve své knize Liliputin přináší pohled na válku trošku jiným způsobem. Nevydává se mezi vojáky na frontu, nemapuje politická jednání, nesnaží se o reflexi vlastních pocitů. Místo toho přináší příběhy těch, kteří zůstali, těch, kteří měli to štěstí a dostali se do bezpečí jiných zemí i těch, kterých se tento válečný konflikt dotkl nepřímo, ale přesto je zasáhl s nečekanou intenzitou. Právě tuto knihu slavnostně pokřtil Jan Němec na jednom z poslední loňských autorských setkání v táborské kavárně a knihkupectví Jednota.

Svými texty i přítomností samozřejmě otevřel mnoho otázek, které od počátku války dřímají v každém z nás. Řeč tedy byla nejen o knize jako takové a jednotlivých příbězích, ale také o tom, jak tuto situaci vnímá autor sám, o přívalu informací, které se na nás během prvních dní války valily a stále ještě valí, o jejich vnímání a výběru drobných fragmentů, které daly vzniknout právě jednotlivým povídkám a jejich příběhům.


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Související články

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Ondřel Macl: spisovatel & performer

Ostatní / setkání / autorské čtení
Jednota
07.12.2023 od 18:00 hod.

 

Vánoční koncert: Pavla Ambrožová

Hudba / koncert / koncert
Spektrum Sezimovo Ústí
07.12.2023 od 18:00 hod.

 

listování - rakovinu nevyléčíš - denis leary

Divadlo / scénické čtení
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
07.12.2023 od 18:30 hod.

 

Žalman & spol.

Hudba / koncert / folk
Městské divadlo, Horní 2, 381 01 Český Krumlov
07.12.2023 od 19:30 hod.