PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


V Jednotě pokřtili Liliputina. Sbírku povídek přivezl spisovatel Jan Němec

V Jednotě pokřtili Liliputina. Sbírku povídek přivezl spisovatel Jan Němec

Pondělí, 23.01.2023 / fotoreport + článek

 

Válka na Ukrajině ovlivnila beze zbytku každého z nás. Ať už více či méně, ať už jsme se rozhodli pomoci dle svých možností a schopností, nebo tvrdíme, že nás tento konflikt, který se jednoznačně za několik let objeví v učebnicích dějepisu, vůbec nezajímá. Nějakým literárním dílem na ni zareagovalo poměrně dost českých i zahraničních autorů. Každý téma pojal trošku jinak - ať už jde o biografie Volodymyra Zelenského, výpovědí o osudech vojáků na frontě, nebo povídky, které sice válku neukazují přímo, ale nějakým způsobem na ni narážejí. Právě s takovými texty přišel na českou literární scénu i brněnský spisovatel, novinář a šéfredaktor časopisu Host Jan Němec.

Ve své knize Liliputin přináší pohled na válku trošku jiným způsobem. Nevydává se mezi vojáky na frontu, nemapuje politická jednání, nesnaží se o reflexi vlastních pocitů. Místo toho přináší příběhy těch, kteří zůstali, těch, kteří měli to štěstí a dostali se do bezpečí jiných zemí i těch, kterých se tento válečný konflikt dotkl nepřímo, ale přesto je zasáhl s nečekanou intenzitou. Právě tuto knihu slavnostně pokřtil Jan Němec na jednom z poslední loňských autorských setkání v táborské kavárně a knihkupectví Jednota.

Svými texty i přítomností samozřejmě otevřel mnoho otázek, které od počátku války dřímají v každém z nás. Řeč tedy byla nejen o knize jako takové a jednotlivých příbězích, ale také o tom, jak tuto situaci vnímá autor sám, o přívalu informací, které se na nás během prvních dní války valily a stále ještě valí, o jejich vnímání a výběru drobných fragmentů, které daly vzniknout právě jednotlivým povídkám a jejich příběhům.


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

The Gangnails se po 10 letech vrátí do Orionu

Po více než deseti letech se v sobotu 4. února do táborského Orionu vrátí punk-rock´a´billy kapela The Gangnails. Pamětníci si vzpomenou na divoké koncerty z let 2006–2012, kdy právě v klubu Orion kapela pravidelně vystupovala. Od té doby došlo na drobné změny v sestavě a na konci roku 2020 vydání desky Rolling Tunes!, kde opět vystřihli osobitý energický mix punku, rockabilly a špinavého padesátkového rock’n’rollu. The Gangnails se za dvacet let své existence vypracovali v jednu z nejpopulárnějších žánrových kapel v ČR. Večer otevře ve 20 hodin rock´n´roll mlátička Garage Rattlesnakes z Klatov.Předprodej vstupenek je ZDE, na místě budou lístky za 200 Kč. Celková kapacita klubu je nastavena na 100 návstěvníků. FCB událost je ZDE. (ro)
 

Související články

 

 
Kultura dnes


Fousatej Hat

Hudba / koncert
MC Fabrika, Jeronýmova 6, Č. Budějovice
04.02.2023 od 20:00 hod.

 

Kurz - Kabelka bez jehlic a nití

Ostatní / workshop
Dům kultury Milevsko
04.02.2023 od 16:00 hod.

 

The Gangnails + Garage Rattlesnakes

Hudba / koncert / punk - rock - rock´n´roll
MC Orion Tábor
04.02.2023 od 19:30 hod.

 

Babský maškarní bál

Hudba / taneční zábava / maškary - hody
Sál hostince
04.02.2023 od 19:00 hod.