PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Od narození Kennedyho nezněl v táborském kostele Filipa a Jakuba zvon. Do prvního máje

Od narození Kennedyho nezněl v táborském kostele Filipa a Jakuba zvon. Do prvního máje

Středa, 04.05.2022 / fotoreport + článek

 

Nový zvon Mistr Jan Hus je od prvního máje na svém místě, v kostele sv. Filipa a Jakuba v Tábor. Téměř stokilový kousek vyrobil Michal Votruba dle návrhu akademického sochaře Václava Hrůzy z Soběslav. Zvoní v poledne, v 18 hodin a v neděli před bohoslužbou v 9 hodin.

"Zvonit bude i o svatbách novomanželům, kteří v kostele či přilehlém parku uzavřou sňatek, ať už cíkevní nebo civilní. Zvon je pro všechny bez rozdílu," říká jeden z inicátorů výroby zvonu, starokatolický kněz Alois Sassmann, od jehož snu k realizaci vedly tři roky cesty. 

Zvon, který zdobí portrét Jana Husa, vyobrazení ryby a kříže a text "In te Domine speravi, non confundar in aeternum", vyšel na zhruba 260 tisíc korun, starokatolické biskupství v Praze na něj přispělo 130 tisíci. Zbytek sumy se vybral ve sbírce mezi lidmi. 

Původní zvon byl rekvírovaný v roce 1917, tedy v roce, kdy se narodil prezident J. F. Kennedy. Kostel sv. Filipa a Jakuba je nestarším kostele v Táboře (1388) a stál u hradu Kotnov coby kaple dřív, než bylo vystavěno husitské město. 

Na slavnostním požehnání zvonu vystoupil například starokatolický biskup Pavel Benedikt Stránský, jahen Jakub Smrčka, zvonař Michal Votruba s kolegy, manželé Říhovi a Sochorovi či pěvecký sbor Domino.   


Fotografie


Autor: David Peltán

SMUTÉNKA: Na cestu za manželkou Libuší Šafránkovou se vydal herec Josef Abrahám

Za svou životní Popelkou, herečkou Libuší Šafránkovou, se vydal přední český filmový i divadelní herec Josef Abrahám. Bylo mu 82 let. Uplynulé měsíce ho trápily obtíže se srdcem a další neduhy. Držitel divadelní Ceny Thálie za celoživotní mistrovství ztvárnil kromě nespočtu divadelních rolí také kolem 200 filmových a seriálových. Kromě toho, že se objevil ve Formanově Černém Petrovi, exceloval ve snímcích jako Vrchní, prchni!, Marečku, podejte mi pero!, Kulový blesk, Šakalí léta, Městem chodí Mikuláš, Obsluhoval jsem anglického krále, Anděl Páně 2 a dalších, nezapomenutelná role je samozřejmě doktor Blažej v Dietlově seriálu Nemocnice na kraji města. Jeho mottem bylo: „Když už to není sranda, ať je to alespoň pravda.“ (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


promlčeno

Kino / film / český krimi thriller
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
17.05.2022 od 19:00 hod.