PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Literární hysterie Zoe Maixnerové v Jednotě měnila pohled na české literáty

Literární hysterie Zoe Maixnerové v Jednotě měnila pohled na české literáty

Sobota, 14.05.2022 / fotoreport

 

Klasická literatura se v dnešní době stala spíš trapnou a nemilou povinností, než činností prováděnou s láskou a zájmem. A jelikož ne všichni profesoři českého jazyka a literatury jsou ochotni přistoupit na zábavnější a progresivnější metody, jak svým žákům tuto literaturu přiblížit tak, aby ji chtěli číst s radostí a chutí, musí nastoupit ti, kteří to dokážou. Karolína Zoe Maixnerová alias CojeZoe je přesně tou osobou, která se rozhodla z klasické literatury a životů jejích autorů udělat opět moderní záležitost. Na svých sociálních popularizuje literaturu 19. století a přináší do ní trochu vtipu, trochu drbů, osobitost a nadsázku a přesto nevynechává důležité okamžiky, události a kontext. Mimo to je autorkou literárního podcastu Literární hysterie.

Do táborské kavárny a knihkupectví Jednota přivezla svojí besedu o Boženě Němcové a Karlu Havlíčku Borovském, což nejsou zrovna nejoblíbenější autoři, které by si člověk vybral k maturitní zkoušce. I když je pravda, že si to mnozí po Zoině besedě rozmyslí, protože takhle zábavnou, a přesto velmi informačně hodnotnou a naplněnou dvouhodinovku literatury vám jen tak někdo nepředvede. Kdyby totiž takhle vypadaly všechny hodiny českého jazyka, stali by se tito dva přední čeští autoři stejně populárními jako J. K. Rowlingová nebo George R. R. Martin.


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

SMUTÉNKA: Na cestu za manželkou Libuší Šafránkovou se vydal herec Josef Abrahám

Za svou životní Popelkou, herečkou Libuší Šafránkovou, se vydal přední český filmový i divadelní herec Josef Abrahám. Bylo mu 82 let. Uplynulé měsíce ho trápily obtíže se srdcem a další neduhy. Držitel divadelní Ceny Thálie za celoživotní mistrovství ztvárnil kromě nespočtu divadelních rolí také kolem 200 filmových a seriálových. Kromě toho, že se objevil ve Formanově Černém Petrovi, exceloval ve snímcích jako Vrchní, prchni!, Marečku, podejte mi pero!, Kulový blesk, Šakalí léta, Městem chodí Mikuláš, Obsluhoval jsem anglického krále, Anděl Páně 2 a dalších, nezapomenutelná role je samozřejmě doktor Blažej v Dietlově seriálu Nemocnice na kraji města. Jeho mottem bylo: „Když už to není sranda, ať je to alespoň pravda.“ (dap)

Související články

 

 
Kultura dnes


promlčeno

Kino / film / český krimi thriller
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
17.05.2022 od 19:00 hod.