PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Literární hysterie Zoe Maixnerové v Jednotě měnila pohled na české literáty

Literární hysterie Zoe Maixnerové v Jednotě měnila pohled na české literáty

Sobota, 14.05.2022 / fotoreport

 

Klasická literatura se v dnešní době stala spíš trapnou a nemilou povinností, než činností prováděnou s láskou a zájmem. A jelikož ne všichni profesoři českého jazyka a literatury jsou ochotni přistoupit na zábavnější a progresivnější metody, jak svým žákům tuto literaturu přiblížit tak, aby ji chtěli číst s radostí a chutí, musí nastoupit ti, kteří to dokážou. Karolína Zoe Maixnerová alias CojeZoe je přesně tou osobou, která se rozhodla z klasické literatury a životů jejích autorů udělat opět moderní záležitost. Na svých sociálních popularizuje literaturu 19. století a přináší do ní trochu vtipu, trochu drbů, osobitost a nadsázku a přesto nevynechává důležité okamžiky, události a kontext. Mimo to je autorkou literárního podcastu Literární hysterie.

Do táborské kavárny a knihkupectví Jednota přivezla svojí besedu o Boženě Němcové a Karlu Havlíčku Borovském, což nejsou zrovna nejoblíbenější autoři, které by si člověk vybral k maturitní zkoušce. I když je pravda, že si to mnozí po Zoině besedě rozmyslí, protože takhle zábavnou, a přesto velmi informačně hodnotnou a naplněnou dvouhodinovku literatury vám jen tak někdo nepředvede. Kdyby totiž takhle vypadaly všechny hodiny českého jazyka, stali by se tito dva přední čeští autoři stejně populárními jako J. K. Rowlingová nebo George R. R. Martin.


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Třeboňská nokturna spustila předprodej na 20. ročník

Festival klasické hudby, Třeboňská nokturna, spouštil předprodej na letní část, která se koná od 11. do 15. července na různých místech Třeboně. Vystoupí na něm Talichovo kvarteto, PhilHarmonia Octet, Rozhlasový Big Band Gustava Broma, Jiří Stivín & Jaroslav Šindler, Eliška Weissová a mnoho dalších. V rámci večerního setkání vyzpovídá 23. února moderátorka Martina Kociánová geologa a spisovatele Václava Cílka. Koncertní řadu zakončí 23. března pásmo Madrigal včera a dnes s Ensemble Baroque Quintet. Zimní večery uvede moderátorka a hudební vědkyně Eva Hazdrová-Kopecká. Předprodej běží na webu trebonskanocturna.cz, kde naleznete také kompletní festivalový program. (dap)

 

The Gangnails se po 10 letech vrátí do Orionu

Po více než deseti letech se v sobotu 4. února do táborského Orionu vrátí punk-rock´a´billy kapela The Gangnails. Pamětníci si vzpomenou na divoké koncerty z let 2006–2012, kdy právě v klubu Orion kapela pravidelně vystupovala. Od té doby došlo na drobné změny v sestavě a na konci roku 2020 vydání desky Rolling Tunes!, kde opět vystřihli osobitý energický mix punku, rockabilly a špinavého padesátkového rock’n’rollu. The Gangnails se za dvacet let své existence vypracovali v jednu z nejpopulárnějších žánrových kapel v ČR. Večer otevře ve 20 hodin rock´n´roll mlátička Garage Rattlesnakes z Klatov.Předprodej vstupenek je ZDE, na místě budou lístky za 200 Kč. Celková kapacita klubu je nastavena na 100 návstěvníků. FCB událost je ZDE. (ro)
 

Související články

 

 
Kultura dnes


KČT - výroční členská schůze odboru KČT Milevsko

Ostatní / setkání
Dům kultury Milevsko
31.01.2023 od 18:00 hod.