PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Desátý Literární festival v Budějovicích navštíví novinář Kmenta či spisovatel Rudiš

Desátý Literární festival v Budějovicích navštíví novinář Kmenta či spisovatel Rudiš

Úterý, 26.04.2022 / článek

 

Festival Literatura žije!, který letos oslaví desátý ročník, odstartuje v úterý 26. dubna a potrvá do pátku 29. dubna. Multižánrový program nabídne oproti minulým ročníkům ještě pestřejší nabídku akcí, které se uskuteční na různých místech města. Jaroslav Kmenta, Aleš Palán nebo Jaroslav Rudiš. To jsou někteří z vystupujících na letošním ročníku festivalu Literatura žije!. Festival se koná na různých místech Českých Budějovic. 

Vedle kavárny Kabinet CB v Nové ulici a náměstí Přemysla Otakara II. vystoupí umělci také v ulicích, ve školách, v historickém autobusu, rozhlasu nebo v Rabenštejnské věži. Bohatý program pro dospělé i děti nabídne vedle autorských čtení také koncerty, performance, bazar knih nebo workshopy.

Mezi největší literární hvězdy, které přijali pozvání na festival, je známý investigativní novinář Jaroslav Kmenta, který ve čtvrtek 28. dubna představí své poslední knihy o předních českých politicích a vyjádří se i k aktuálním společenským otázkám. Svou novou knihu Winterbergova poslední cesta pak přijede o den později do Budějovic představit Jaroslav Rudiš. Stejně jako v minulých ročnících, také letos se v rámci festivalu uskuteční křest nové knihy. Půjde o knihu rozhovorů Aleše Palána o lidech na okraji, nazvanou Robinsoni a donkichoti.

Mezinárodní rozměr dodá festivalu středeční čtení slovinských básníků Aljaže Koprivnikara a Andreji Štepec. Ze Slovenska přijede básnířka Mirka Abelová. Dalšími autory budou například prozaička Jakuba Katalpa, nositelka Ceny Josefa Škvoreckého, a Jan Štifter, který si na čtvrtek připravil tradiční literární procházku po Budějovicích, tentokrát spojenou s místy souvisejícími s veřejným zdravím.

Festival začne v úterý 26. dubna, které bude vyhrazeno zejména besedám a čtením pro děti a žáky základních škol. Svou trilogii o tajemné pražské čtvrti, nazvané Prašina, představí spisovatel Vojtěch Matocha, který za své knihy obdržel řadu literárních cen. Ze své nedávno vydané knihy Kam a Rádi, vyprávějící o hloubavém medvědovi a akčním ježkovi, bude číst Michal Štěpánek.

I letos doplní program festivalu tradiční akce, mezi nimiž nebude ve středu a ve čtvrtek chybět Festivalový stan s bazarem knih, pořízených z veřejné sbírky. Návštěvníci si můžou odnést jakoukoliv knihu, která se jim zalíbí. U stanu se ve středu též uskuteční vystoupení lidí bez domova z Domu sv. Pavla. V ten samý den proběhne hudebně-literární jízda budějovickým retrobusem. Start bude na hlavním budějovickém náměstí a zájemci se zdarma svezou za doprovodu nejen místních básníků a hudebníků.

K večeru se program přesune do kavárny Kabinet CB, kde vyvrcholí koncertem známého
básníka a písničkáře Jakuba Čermáka, kterého hlasem a violou doprovodí Zhilee, jež na koncert naváže svým sólovým projektem.

Čtvrteční večer bude patřit prostoru Rabenštejnské věže. Po koncertu kapely BabylonEly, jejímž jediným členem je známý divadelník Víťa Marčík ml., otevře svou bránu Věž literatury. Návštěvníci vystoupají do nejvyšších pater věže, která dříve fungovala jako součást městského opevnění, a na své cestě zažijí v každém patře literární nebo hudební zážitek. Půjde o zkušenost na hranici čtení, koncertu, performance a rituálu.

Bohatý doprovodný program

Přes den pak ve čtvrtek proběhne v rámci doprovodného programu prezentace nově otevřené pobočky knihovny Alšovy jihočeské galerii ve druhém patře Wortnerova domu.

Bude možné nahlédnout do prostoru samotné badatelny a knižního fondu archivu. Doprovodný program se odehraje také na terase a dvorku, návštěvníci se můžou těšit na hudební doprovod, posezení,výtvarný workshop a návštěvu výstav. Program bude připravený od 10. do 19. hodiny a bude zdarma.

Jako již tradičně vyvrcholí program festivalu v prostorách kavárny Kabinet CB v pátek. Po sérii čtení bude následovat Slam poetry show, na kterém vystoupí Vašek z Aše, Brigádník Honza a Tali. Nejasnou hranici slamu, poezie, hip hopu a rapu pak bude ohledávat slamer Šimon Felenda a DJ Ramel, člen kapely Prago Union, jejichž koncert začne ve 21 hodin. Festival pak uzavřou pop-folkové písně hudebnice a slamerky Tali.

Více informací o festivalu najdete
na webových stránkách www.literatura-zije.cz nebo Facebooku www.facebook.com/literaturazije


Fotografie


Autor: -i, dap-


Téma: Literatura

Třeboňská nokturna spustila předprodej na 20. ročník

Festival klasické hudby, Třeboňská nokturna, spouštil předprodej na letní část, která se koná od 11. do 15. července na různých místech Třeboně. Vystoupí na něm Talichovo kvarteto, PhilHarmonia Octet, Rozhlasový Big Band Gustava Broma, Jiří Stivín & Jaroslav Šindler, Eliška Weissová a mnoho dalších. V rámci večerního setkání vyzpovídá 23. února moderátorka Martina Kociánová geologa a spisovatele Václava Cílka. Koncertní řadu zakončí 23. března pásmo Madrigal včera a dnes s Ensemble Baroque Quintet. Zimní večery uvede moderátorka a hudební vědkyně Eva Hazdrová-Kopecká. Předprodej běží na webu trebonskanocturna.cz, kde naleznete také kompletní festivalový program. (dap)

 

The Gangnails se po 10 letech vrátí do Orionu

Po více než deseti letech se v sobotu 4. února do táborského Orionu vrátí punk-rock´a´billy kapela The Gangnails. Pamětníci si vzpomenou na divoké koncerty z let 2006–2012, kdy právě v klubu Orion kapela pravidelně vystupovala. Od té doby došlo na drobné změny v sestavě a na konci roku 2020 vydání desky Rolling Tunes!, kde opět vystřihli osobitý energický mix punku, rockabilly a špinavého padesátkového rock’n’rollu. The Gangnails se za dvacet let své existence vypracovali v jednu z nejpopulárnějších žánrových kapel v ČR. Večer otevře ve 20 hodin rock´n´roll mlátička Garage Rattlesnakes z Klatov.Předprodej vstupenek je ZDE, na místě budou lístky za 200 Kč. Celková kapacita klubu je nastavena na 100 návstěvníků. FCB událost je ZDE. (ro)
 

Související články

 

 
Kultura dnes


KČT - výroční členská schůze odboru KČT Milevsko

Ostatní / setkání
Dům kultury Milevsko
31.01.2023 od 18:00 hod.