PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jako příběhy Tísice a jedné noci. Taková je nejnovější kniha Vratislava Maňáka

Jako příběhy Tísice a jedné noci. Taková je nejnovější kniha Vratislava Maňáka

Pondělí, 02.05.2022 / recenze

 

Nakladatelství Host opět ukázalo, že dát přednost české literatuře před tou zahraniční může být tou nejšťastnější volbou. A ačkoli na pultech knihkupectví i literárním trhu všeobecně dávána spíše přednost tvorbě zahraniční, je dobře, že nezaniká úplně a stále se najdou tací, kteří pro které je česká tvorba důležitější, vyhledávanější a v mnohém i kvalitnější. A tak světlo světa spatřila nejnovější kniha Smrt staré Maši Vratislava Maňáka, která si okamžitě vysloužila zvýšenou pozornost nejen mezi čtenáři, ale i mezi kulturní společností.

Vratislav Maňák debutoval svojí povídkovou knihou Šaty z igelitu, za níž získal cenu Jiřího Ortena, následovala stejně úspěšná kniha pro děti a román o tajnostech, starých křivdách a bolestech s názvem Rubikova kostka. Nyní se Maňák opět vrací k žánru povídka a přináší svým čtenářům velmi pestrou škálu příběhů a osudů a otevírá velká společenská, osobní i globální témata zabalená do magických vyprávění jako z Tisíce a jedné noci.

Bylo nebylo, v jedné vísce začali pytláci tetřevům pro pár kamínků párat bříška, stará Maša zemřela – nečekaně zmizela ze světa a nešlo pro ni udělat už nic víc, než vystrojit parádní pohřeb s průvodem a černými hřebci s chocholy v hřívách. Bylo nebylo, kdesi v poušti si mladá slečna řekla, že nebude věřit podivným lžím o zhýralosti mužů a o tom, že by cudná žena měla skrývat svoje přednosti a bázlivý chlapec se rozhodl obléknout stříbrný kožich zaječí místo toho, aby divokým zvířatům kůži bral. 

Alegorií, metaforami a matením smyslů se v knize nešetří. V každém příběhu je skryto tajemství, které je třeba nalézt. Čtenářům se odkrývají pohnuté osudy lidí z různých konců světa, křesťanství se mísí s pohanskými hodnotami a souzněním, lidé se skrývají za karnevalovými maskami a jen neradi je odhodí, aby odkryli svou pravou tvář. Maňák, stejně jako krásná Šeherezáda, předkládá svým čtenářům rozmanité lidské osudy, které mohou zmást, potěšit i rozesmutnit a otevírají pestrou škálu společenských témat.

Vratislav Maňák už dříve dokázal, že se nebojí jazykové pestrosti, metafor a netypických slovních spojení, díky čemuž vznikají velmi originální texty, které zaujmou nejen svým zpracováním, ale i stylem vyprávění, i hrdiny, kteří hýří barvami a mísí se v nich všechny lidské vlastnosti, na které si jen čtenář vzpomene. Jeho postavy nejsou jen černé nebo bílé, jednoznačné, snadno odhadnutelné a povahově ploché. Naopak. Mohou být kýmkoli z nás, čímž získávají lidskosti, srdeční tep a vlastní hlas, kterým ke čtenářům promlouvají a vtahují je do spleti vlastních osudů, které si zaslouží být vyprávěny.

 Více o knize ZDE.


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

SMUTÉNKA: Na cestu za manželkou Libuší Šafránkovou se vydal herec Josef Abrahám

Za svou životní Popelkou, herečkou Libuší Šafránkovou, se vydal přední český filmový i divadelní herec Josef Abrahám. Bylo mu 82 let. Uplynulé měsíce ho trápily obtíže se srdcem a další neduhy. Držitel divadelní Ceny Thálie za celoživotní mistrovství ztvárnil kromě nespočtu divadelních rolí také kolem 200 filmových a seriálových. Kromě toho, že se objevil ve Formanově Černém Petrovi, exceloval ve snímcích jako Vrchní, prchni!, Marečku, podejte mi pero!, Kulový blesk, Šakalí léta, Městem chodí Mikuláš, Obsluhoval jsem anglického krále, Anděl Páně 2 a dalších, nezapomenutelná role je samozřejmě doktor Blažej v Dietlově seriálu Nemocnice na kraji města. Jeho mottem bylo: „Když už to není sranda, ať je to alespoň pravda.“ (dap)

Související články

 

 
Kultura dnes


promlčeno

Kino / film / český krimi thriller
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
17.05.2022 od 19:00 hod.