PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jako příběhy Tísice a jedné noci. Taková je nejnovější kniha Vratislava Maňáka

Jako příběhy Tísice a jedné noci. Taková je nejnovější kniha Vratislava Maňáka

Pondělí, 02.05.2022 / recenze

 

Nakladatelství Host opět ukázalo, že dát přednost české literatuře před tou zahraniční může být tou nejšťastnější volbou. A ačkoli na pultech knihkupectví i literárním trhu všeobecně dávána spíše přednost tvorbě zahraniční, je dobře, že nezaniká úplně a stále se najdou tací, kteří pro které je česká tvorba důležitější, vyhledávanější a v mnohém i kvalitnější. A tak světlo světa spatřila nejnovější kniha Smrt staré Maši Vratislava Maňáka, která si okamžitě vysloužila zvýšenou pozornost nejen mezi čtenáři, ale i mezi kulturní společností.

Vratislav Maňák debutoval svojí povídkovou knihou Šaty z igelitu, za níž získal cenu Jiřího Ortena, následovala stejně úspěšná kniha pro děti a román o tajnostech, starých křivdách a bolestech s názvem Rubikova kostka. Nyní se Maňák opět vrací k žánru povídka a přináší svým čtenářům velmi pestrou škálu příběhů a osudů a otevírá velká společenská, osobní i globální témata zabalená do magických vyprávění jako z Tisíce a jedné noci.

Bylo nebylo, v jedné vísce začali pytláci tetřevům pro pár kamínků párat bříška, stará Maša zemřela – nečekaně zmizela ze světa a nešlo pro ni udělat už nic víc, než vystrojit parádní pohřeb s průvodem a černými hřebci s chocholy v hřívách. Bylo nebylo, kdesi v poušti si mladá slečna řekla, že nebude věřit podivným lžím o zhýralosti mužů a o tom, že by cudná žena měla skrývat svoje přednosti a bázlivý chlapec se rozhodl obléknout stříbrný kožich zaječí místo toho, aby divokým zvířatům kůži bral. 

Alegorií, metaforami a matením smyslů se v knize nešetří. V každém příběhu je skryto tajemství, které je třeba nalézt. Čtenářům se odkrývají pohnuté osudy lidí z různých konců světa, křesťanství se mísí s pohanskými hodnotami a souzněním, lidé se skrývají za karnevalovými maskami a jen neradi je odhodí, aby odkryli svou pravou tvář. Maňák, stejně jako krásná Šeherezáda, předkládá svým čtenářům rozmanité lidské osudy, které mohou zmást, potěšit i rozesmutnit a otevírají pestrou škálu společenských témat.

Vratislav Maňák už dříve dokázal, že se nebojí jazykové pestrosti, metafor a netypických slovních spojení, díky čemuž vznikají velmi originální texty, které zaujmou nejen svým zpracováním, ale i stylem vyprávění, i hrdiny, kteří hýří barvami a mísí se v nich všechny lidské vlastnosti, na které si jen čtenář vzpomene. Jeho postavy nejsou jen černé nebo bílé, jednoznačné, snadno odhadnutelné a povahově ploché. Naopak. Mohou být kýmkoli z nás, čímž získávají lidskosti, srdeční tep a vlastní hlas, kterým ke čtenářům promlouvají a vtahují je do spleti vlastních osudů, které si zaslouží být vyprávěny.

 Více o knize ZDE.


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Třeboňská nokturna spustila předprodej na 20. ročník

Festival klasické hudby, Třeboňská nokturna, spouštil předprodej na letní část, která se koná od 11. do 15. července na různých místech Třeboně. Vystoupí na něm Talichovo kvarteto, PhilHarmonia Octet, Rozhlasový Big Band Gustava Broma, Jiří Stivín & Jaroslav Šindler, Eliška Weissová a mnoho dalších. V rámci večerního setkání vyzpovídá 23. února moderátorka Martina Kociánová geologa a spisovatele Václava Cílka. Koncertní řadu zakončí 23. března pásmo Madrigal včera a dnes s Ensemble Baroque Quintet. Zimní večery uvede moderátorka a hudební vědkyně Eva Hazdrová-Kopecká. Předprodej běží na webu trebonskanocturna.cz, kde naleznete také kompletní festivalový program. (dap)

 

The Gangnails se po 10 letech vrátí do Orionu

Po více než deseti letech se v sobotu 4. února do táborského Orionu vrátí punk-rock´a´billy kapela The Gangnails. Pamětníci si vzpomenou na divoké koncerty z let 2006–2012, kdy právě v klubu Orion kapela pravidelně vystupovala. Od té doby došlo na drobné změny v sestavě a na konci roku 2020 vydání desky Rolling Tunes!, kde opět vystřihli osobitý energický mix punku, rockabilly a špinavého padesátkového rock’n’rollu. The Gangnails se za dvacet let své existence vypracovali v jednu z nejpopulárnějších žánrových kapel v ČR. Večer otevře ve 20 hodin rock´n´roll mlátička Garage Rattlesnakes z Klatov.Předprodej vstupenek je ZDE, na místě budou lístky za 200 Kč. Celková kapacita klubu je nastavena na 100 návstěvníků. FCB událost je ZDE. (ro)
 

Související články

 

 
Kultura dnes


KČT - výroční členská schůze odboru KČT Milevsko

Ostatní / setkání
Dům kultury Milevsko
31.01.2023 od 18:00 hod.