PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Klára Vlasáková přivezla do Tábora svoje Praskliny i netečnou Kouli

Klára Vlasáková přivezla do Tábora svoje Praskliny i netečnou Kouli

Pondělí, 15.11.2021 / fotoreport + článek

 

S koncem roku se pomalu blíží do finále i projekt Spisovatelé do knihoven, do kterého je třetím rokem zapojena i Městská knihovna Tábor. Jedním z posledních autorů, kteří v tomto ročníku navštěvují nejrůznější knihovny po celé republice, byla i spisovatelka, scénáristka, dramaturgyně a publicistka Klára Vlasáková. Ta se české literární scéně představila svojí knihou Praskliny, která se velmi brzy dočkala i svého audioknižního zpracování. Právě podivné, znepokojivé a velmi krásným jazykem psané Praskliny přivezla koncem září i do Tábora. Dalšími hosty v Táboře budou jihočeský básník a rybář Radek Štěpánek žijící v Brně (18.11.) a jihočeský básník Luboš Svoboda žijicí v Praze (30.11.).

Ale zpět k Vlasákové knize Praskliny, kterou v knihovně představila čtenářům. Praskliny (recenzi na audioknihu najdete ZDE) jsou knihou těžko zařaditelnou, protože otvírá mnoho různých témat, jako je zavádění robotů do pracovního procesu a s tím spojená rostoucí nezaměstnanost, nebo globální oteplování. Hlavním prvkem, motivem a jakýmsi spojujícím článkem je podivná světelná Koule, která se objeví odnikud, nelze ji zvážit, odolává jakýmkoli vlivům a zkoumáním a přesto, nebo spíš právě proto vzbuzuje v lidech zvědavost, strach, znepokojení. Jak se z celé knihy často a velmi repetitivně dozvídáme, Koule zůstává stále stejná, ke všemu zcela netečná.

Právě proto kolik otázek Praskliny otvírají a na žádnou z nich vlastně nenabízí přímou odpověď, lákají čtenáře k jejím přečtení a ženou je dál příběhem v honbě za odpovědí o původu záhadné Koule. Vlasáková si se svými čtenáři po celou dobu pohrává a láká je do velmi sofistikované pasti, o jejíž existenci ví jen ona sama.

O to víc čtenář Prasklin baží po přímém setkání s touto na první pohled křehkou spisovatelkou, touží po konfrontaci s ní, chce, aby jeho otázky byly zodpovězeny, protože jen ona zná správné odpovědi. Samozřejmě vždy záleží jen na autorce, kolik se rozhodne prozradit a jak moc poodhalí to, co svojí knihou chtěla říct a co si přála předat. Jinak tomu nebylo ani v Táboře.


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

SMUTÉNKA: Zemřel hudebník Dario G. Hity znějí diskotékami dodnes

 Ve věku 53 let podlehl rakovině britský hudebník a producent Dario G, vlastním jménem Paul Spencer. Jeho hity v 90. letech dobily žebříčky hitparád a skladba Carneval de Paris se stala neoficiální hymnou mistrovství světa ve fotbale ve Francii 1998 a následně byla reinkarnovaná v roce 2002 na mistrovství světa ve fotbale v Jižní Koreji. Skvěle si ale vedly i další skladby, například Sunchyme nebo Voices, která byla použita ve filmu Pláž. Jeho písně zní diskotékami, rádii i počítačovými hrami stále. (dap)

Související články

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Laco Deczi & Celula New York

Hudba / koncert / jazz - fusion
Kamenáč music art pub
19.06.2024 od 19:00 hod.

 

Spolektiv

Hudba / koncert / folk
SoStánek
19.06.2024 od 19:00 hod.