PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Karin Lednická představila v táborské knihovně svoji prvotinu Šikmý kostel

Karin Lednická představila v táborské knihovně svoji prvotinu Šikmý kostel

Středa, 06.10.2021 / fotoreport + článek

 

Šikmý kostel české autorky Karin Lednické se prakticky ze dne na den stal jednou z nejprodávanějších knih loňského roku. Nadšené ohlasy, recenze i rychle vyprodané zásoby v knihkupectví tento fakt jen potvrzují. Druhý díl se stal ještě úspěšnějším a navíc se obě knihy dočkaly i své audioknižní podoby.

Již teď všichni čtenáři nedočkavě čekají na třetí díl, který by měl vznikat tento rok v říjnu. Knižní podtitul „Románová kronika ztraceného města“ je více než výstižný, protože mapuje právě osud města, které přestalo existovat, města, které zmizelo doslova mávnutím ruky, města, jehož obyvatelům zbyly jen vzpomínky a oči pro pláč.

Právě příběh Karviné a jeho obyvatel přináší Karin Lednická mezi veřejnost nejen svými knihami, ale i velmi emotivními besedami, kde celé téma široce otvírá a nabízí zodpovězení otázek, která se v tomto tématu hojně vyskytují. A právě na jedné takové cestě za svými čtenáři zavítala i do táborské knihovny, kde velmi rychle vyprodala omezenou kapacitu míst. To jen dokazuje, jak úspěšnou autorkou je a jak důležité a doposud zamlčované téma otvírá.

Šikmý kostel je kniha plná příběhů, zpovědí a historických okamžiků, které vedly k finálnímu a pro mnohé fatálnímu rozhodnutí obětovat jedno město, jeden domov, pro vyšší dobro. Karin Lednická se této smutné kapitole našich dějin věnuje s urputností, osobitostí a především velkou pečlivostí, protože celé téma vnímá jako citlivé a bolestné. Stále totiž existují pamětníci tehdejších událostí, obyvatelé nebo potomci, kterých se doslovné vymazání Karviné z povrhu země přímo týká a stále existuje silná rivalita mezi českou a polskou stranou. Každý z nich k tomu má co říct a každého z nich se Karin Lednická ptá. Každý z nich se totiž cítí ukřivděně, zrazeně a zraněně. Každému z nich bylo odepřeno právo na to zakořenit, právo na to mít domov, právo na vlastní zakotvení tam, kde vyrůstal, kde se narodil.

Jak sama autorka říká, v tomto příběhu není nikdo stoprocentním viníkem ani stoprocentní obětí. O těchto lidech totiž bylo skutečně rozhodnuto bez nich. O jejich osudech rozhodli ti, kteří se cítili být oprávněni takové rozhodnutí učinit, aniž by je ke kraji, městu, oblasti vázalo jakékoli hlubší citové pouto. A možná právě proto vznikl tak silný pud celý příběh Karviné, jak jí neznáme, sepsat a vystavit ho všem na obdiv. Protože to, co v Šikmém kostelu, se nikde jinde nedozvíte. Otvírá spletité osudy těch, kterým doposud byl jejich vlastní hlas odpírán.


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

SMUTÉNKA: Zemřel frontman The Pogues

 Ve věku 65 let zemřel po vleklé nemoci zpěvák a frontman irské celtic punkové kapely The Pogues, Shane MacGowan. Rok bojoval se zákeřnou encefalitidou. The Pogues, založení 1982, ve své hudbě snoubí irský folk, rock a punk. Byli a jsou tak inspirací pro mnoho dnešních skupin, například Dropkick Murphys, Flogging Molly, ale mnoho dalších, včetně českých. The Pogues mimo jiné nejvíce proslavila skladba Fairytale of New York, bez níž si mnozí, nejen Britové, ani Vánoce nedovedou představit. (dap) 

Související články

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


housle jako malované

Výstava / výstava obrazů
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
30.11.2023 - 25.01.2024 od 15:08 hod.
vícedenní akce

 

Terapie tvorbou

Ostatní / workshop
Dům kultury Milevsko
30.11.2023 od 17:30 hod.

 

Karel Vepřek

Hudba / koncert / folk
Městská knihovna
30.11.2023 od 18:00 hod.

 

Ztratit se v lese

Ostatní / setkání / beseda
Divadlo Oskara Nedbala
30.11.2023 od 19:00 hod.