PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Odložené udílení literárních cen Magnesia Litera má své vítěze

Odložené udílení literárních cen Magnesia Litera má své vítěze

Čtvrtek, 10.06.2021 / článek

 

Za poslední rok se zrušilo více akcí, než bychom si jako kulturní nadšenci přáli. Na druhou stranu tam bylo dáno více času pro čtení a věnování se starším knižním restům v našich knihovnách. Protože karanténa a pandemie se nevyhly ani knižnímu trhu, což odrazilo především na vydávání novinek. A ani každoroční udělování cen Magnesie Litera nebylo ušetřeno. Právě kvůli pandemii se udělování prestižní literární ceny přesunulo z každoročního dubnového termínu až na termín červnový. A tady jsou, vítězové letošních cen Magnesia Litera.

Tři krátké prózy, jeden stejný hrdina, který přímo a zcela otevřeně reflektuje svoje pocity, společenské postoje a názory v kombinaci s velmi čistým a vytříbeným jazykem, to je silně autobiografická kniha Daniela Hradeckého Tři kapitoly, která zaujme všechny příznivce české prózy. Několik staletí zapomenutý a znovu oživený román Portrét pěkné Andalusanky se stal právem držitelem nejlepší překladové knihy. Jiří Holub se zcela bravurně vypořádal s komplikovaným jazykem (španělština šestnáctého století) i s poměrně nekonzistentním střídáním spisovného a nespisovného jazyka, vulgarismy a podařilo se mu zachovat i občasnou ironii i slovní hříčky.

Prostor byl samozřejmě dán i literatuře pro děti a mládež, kterou obsadil Bogdan Trojan se svým dobrodružně fantazijním románem o dětech se zvláštními schopnostmi, kteří bojují proti všepřítomnému a všepožírajícímu zlu s názvem Safírový ledňáčci a Glutaman. Prostor čtyř stěn a stísněnost prostoru, která mnohé z nás během pandemie postihla, přenesl do slov Pavel Novotný. Jeho básnická sbírka Zápisky z garsonky nás zavede do velmi malého prostoru, které nám mohou skýtat past i bezpečné útočiště, ale také do prostředí, v němž se odehrávají prchavé životní okamžiky i velké události, jež mohou ovlivnit náš další život. A pokud zrovna nejste fanouškem krásných slov a velkých příběhů může vám dobrou společnost dělat například kniha rozhovorů Niny Špitálníkové s všeříkajícím názvem Svědectví o životě v KLDRnebo studie Jaroslava Petra Desatero smyslů o vnímání světa okolí nejen z pohledu lidí, ale i zvířat.

Nejlepší knihou a tedy i knihou roku se zcela zaslouženě stala Shakespearova Anglie Martina Hilského, nejlepšího překladatele Shakeaspearových děl, který se ve své poslední knize zaměřil na prezentaci společnosti v alžbětinské době v kontextu na tehdejší tradice, lidskou mentalitu i sociální a kulturní vztahy. Velmi barvitě a intimně předkládá čtenářům podobu tehdejší společnosti se všemi jejími neřestmi i ctnostmi.

Všem letošním výhercům gratulujeme a věříme, že se brzy s některým z autorů budeme moci setkat osobně. Protože právě osobní kontakt s autorem je pro čtenáře stejně důležitým jako plnohodnotné a dech beroucí ponoření do příběhů, které nám přinášejí.


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

SMUTÉNKA: Zemřel hudebník Dario G. Hity znějí diskotékami dodnes

 Ve věku 53 let podlehl rakovině britský hudebník a producent Dario G, vlastním jménem Paul Spencer. Jeho hity v 90. letech dobily žebříčky hitparád a skladba Carneval de Paris se stala neoficiální hymnou mistrovství světa ve fotbale ve Francii 1998 a následně byla reinkarnovaná v roce 2002 na mistrovství světa ve fotbale v Jižní Koreji. Skvěle si ale vedly i další skladby, například Sunchyme nebo Voices, která byla použita ve filmu Pláž. Jeho písně zní diskotékami, rádii i počítačovými hrami stále. (dap)

Související články

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Laco Deczi & Celula New York

Hudba / koncert / jazz - fusion
Kamenáč music art pub
19.06.2024 od 19:00 hod.

 

Spolektiv

Hudba / koncert / folk
SoStánek
19.06.2024 od 19:00 hod.