PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Lucie Trávníčková bojuje s rakovinou komiksem. Vzniká unikátní kniha Lymfom City

Lucie Trávníčková bojuje s rakovinou komiksem. Vzniká unikátní kniha Lymfom City

Středa, 26.05.2021 / článek

 

Ještě osm dní mohou na platformě HitHit zájemci podpořit unikátní projekt Lymfom City. Tedy ponuře úsměvný černobílý komiks Lucie Trávníčkové, která ve své knize svérázně zaznamenává autobiografii své onkologické léčby. Od prvního nenápadného projevu, přes sílící znepokojení až k šoku z diagnózy, která drasticky vpadne do života hlavní hrdinky. 

Proti kombinaci devastujících účinků chemoterapie, groteskně tragikomických situací v nemocničních čekárnách a nezřídka mechanicky bezcitných reakcí okolí, používá hlavní postava příběhu intuitivní sebeobranu – narůstající existenciální hrůzu odrovnává humorem, černějším než tma na prosektuře.

„Lymfom City je sice komiks o onkologické léčbě se všemi jejími světly i stíny, ale nečekejte žádný vnitřnostirvoucí thriller o zázračném zrození ezoterické víly, která porazila nemoc pitím šťávy z červené řepy. Lymfom City je punk. A punk is not dead!“
říká autorka Lucie Trávníčková, která v roce 2019 onemocněla lymfomem, závažným druhem rakoviny, jemuž se nesprávně říká rakovina mízních uzlin nebo rakovina krve.

Když se jí lékař zeptal, co ráda dělá, tak mu odpověděla, že kreslí. Tím ji přivedl na myšlenku, že bude vše, co prožívá, zaznamenávat jako komiks. Aby Lucie léčbu své nemoci zvládla, vytvořila si z lymfomu kamaráda, jako to dělají malé děti a „za odměnu“ mu postavila vlastní město, v němž spolu žili téměř rok.

„Své nemoci jsem chtěla dát do komiksu fyzickou podobu. Jelikož se mi usadila hlavně v kostech, dostala podobu kostry. V noci měla podobu kostry netopýra, ve dne člověka. Netopýry mám ráda, koneckonců i Batmana, aspoň si moje nemoc mohla připadat jako opravdový komiksový hrdina. Nebo alespoň jako jeho onkologická napodobenina,“ popisuje Lucie Trávníčková. 

Léčba s nadhledem

První okénka komiksu vznikala v čekárnách, kde si člověk snažil krátit dlouhé hodiny něčím zábavným. Kreslení postav cizích lidí, zapisování cizích rozhovorů nebo přímá konverzace s ostatními pacienty, to všechno se stalo brzy každodenní součástí léčby. A také jednou z mála věcí, která Lucii v té nepříjemné situaci přinášela radost. Postupně to přerostlo v opravdovou životní náplň. „Řekla bych, že komiks byl jediným pozitivním vedlejším efektem chemoterapie…,“ usmívá se dnes autorka.

Lucie nejprve kreslila v rámci soukromé "arteterapie". Pak si řekla, že že by možná příběh pomohl i jiným lidem. Následně ji kamarádka Petra Husáková z Tábora utvrdila v tom, že tohle je opravdu mimořádná věc, že je škoda, aby si ji přečetl úzký okruh lidí. Na konec se třetím do party stal Radan Běhoun. Zprvu byl osloven jako grafik, ale když si prohlédl pár prvních kreseb, byl projektem pohlcen. Chtěl se na projektu podílet a vzkřísil po letech svoje spící vydavatelství Velárium. 

Dílo, které vzniklo, je opravdu unikátní. Je výjimečné zejména svým zpracováním, neboť je plné černého humoru, ironie a skvělých kreseb. Je to takový „první punkový noir komiks".

V současné době finišuje na platformě HitHit kampaň na podporu projektu s názvem Lymfom City. Na komiksovou knihu už se vybralo 134% potřebné částky 240 tisíc korun. Zájemci ji však mohou ještě více podpořit ZDE.

"Myslíme si, že by o ní mělo vědět co nejvíce lidí nejen s podobným osudem, ale i nás ostatních, kteří nevíme, jak s lidmi v podobné situaci jednat. I sama Petra, která je Luciinou kamarádkou, se v knize našla. A tak už ví, že věta typu: můj táta měl taky rakovinu a žije, není tím pravým, co chtějí nemocní slyšet," doplnil reailizační tým.

O autorce


Lucie Trávníčková (*1982). Zájem o tvorbu komiksů se projevil již během studia na SŠUŘ v Brně, (dnešní Střední škola umění a designu), kde studovala v letech 1997-2001 obor Užitá malba. Po maturitě následovalo studium na Pdf MU, obor Výtvarná výchova/ Vizuální tvorba a půlroční zahraniční stáž na Faculty of Design, Leeds, ve Velké Británii v roce 2008. V současné době pracuje jako pedagog na 1. stupni ZŠ. Kromě malby a tvorby komiksů se povětšinou věnuje povrchnímu stylu života, s občasnými intelektuálními prvky. Bez stínu není hloubka, bez kávy není život.

Další informace o knize a ukázky: www.lymfomcity.eu, Facebook: @lymfomcity, Instagram @lymfomcity, Twitter: @velariumbooks.


Fotografie


Autor: David Peltán, - i -

Třeboňská nokturna spustila předprodej na 20. ročník

Festival klasické hudby, Třeboňská nokturna, spouštil předprodej na letní část, která se koná od 11. do 15. července na různých místech Třeboně. Vystoupí na něm Talichovo kvarteto, PhilHarmonia Octet, Rozhlasový Big Band Gustava Broma, Jiří Stivín & Jaroslav Šindler, Eliška Weissová a mnoho dalších. V rámci večerního setkání vyzpovídá 23. února moderátorka Martina Kociánová geologa a spisovatele Václava Cílka. Koncertní řadu zakončí 23. března pásmo Madrigal včera a dnes s Ensemble Baroque Quintet. Zimní večery uvede moderátorka a hudební vědkyně Eva Hazdrová-Kopecká. Předprodej běží na webu trebonskanocturna.cz, kde naleznete také kompletní festivalový program. (dap)

 

The Gangnails se po 10 letech vrátí do Orionu

Po více než deseti letech se v sobotu 4. února do táborského Orionu vrátí punk-rock´a´billy kapela The Gangnails. Pamětníci si vzpomenou na divoké koncerty z let 2006–2012, kdy právě v klubu Orion kapela pravidelně vystupovala. Od té doby došlo na drobné změny v sestavě a na konci roku 2020 vydání desky Rolling Tunes!, kde opět vystřihli osobitý energický mix punku, rockabilly a špinavého padesátkového rock’n’rollu. The Gangnails se za dvacet let své existence vypracovali v jednu z nejpopulárnějších žánrových kapel v ČR. Večer otevře ve 20 hodin rock´n´roll mlátička Garage Rattlesnakes z Klatov.Předprodej vstupenek je ZDE, na místě budou lístky za 200 Kč. Celková kapacita klubu je nastavena na 100 návstěvníků. FCB událost je ZDE. (ro)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


KČT - výroční členská schůze odboru KČT Milevsko

Ostatní / setkání
Dům kultury Milevsko
31.01.2023 od 18:00 hod.