PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Lucie Trávníčková bojuje s rakovinou komiksem. Vzniká unikátní kniha Lymfom City

Lucie Trávníčková bojuje s rakovinou komiksem. Vzniká unikátní kniha Lymfom City

Středa, 26.05.2021 / článek

 

Ještě osm dní mohou na platformě HitHit zájemci podpořit unikátní projekt Lymfom City. Tedy ponuře úsměvný černobílý komiks Lucie Trávníčkové, která ve své knize svérázně zaznamenává autobiografii své onkologické léčby. Od prvního nenápadného projevu, přes sílící znepokojení až k šoku z diagnózy, která drasticky vpadne do života hlavní hrdinky. 

Proti kombinaci devastujících účinků chemoterapie, groteskně tragikomických situací v nemocničních čekárnách a nezřídka mechanicky bezcitných reakcí okolí, používá hlavní postava příběhu intuitivní sebeobranu – narůstající existenciální hrůzu odrovnává humorem, černějším než tma na prosektuře.

„Lymfom City je sice komiks o onkologické léčbě se všemi jejími světly i stíny, ale nečekejte žádný vnitřnostirvoucí thriller o zázračném zrození ezoterické víly, která porazila nemoc pitím šťávy z červené řepy. Lymfom City je punk. A punk is not dead!“
říká autorka Lucie Trávníčková, která v roce 2019 onemocněla lymfomem, závažným druhem rakoviny, jemuž se nesprávně říká rakovina mízních uzlin nebo rakovina krve.

Když se jí lékař zeptal, co ráda dělá, tak mu odpověděla, že kreslí. Tím ji přivedl na myšlenku, že bude vše, co prožívá, zaznamenávat jako komiks. Aby Lucie léčbu své nemoci zvládla, vytvořila si z lymfomu kamaráda, jako to dělají malé děti a „za odměnu“ mu postavila vlastní město, v němž spolu žili téměř rok.

„Své nemoci jsem chtěla dát do komiksu fyzickou podobu. Jelikož se mi usadila hlavně v kostech, dostala podobu kostry. V noci měla podobu kostry netopýra, ve dne člověka. Netopýry mám ráda, koneckonců i Batmana, aspoň si moje nemoc mohla připadat jako opravdový komiksový hrdina. Nebo alespoň jako jeho onkologická napodobenina,“ popisuje Lucie Trávníčková. 

Léčba s nadhledem

První okénka komiksu vznikala v čekárnách, kde si člověk snažil krátit dlouhé hodiny něčím zábavným. Kreslení postav cizích lidí, zapisování cizích rozhovorů nebo přímá konverzace s ostatními pacienty, to všechno se stalo brzy každodenní součástí léčby. A také jednou z mála věcí, která Lucii v té nepříjemné situaci přinášela radost. Postupně to přerostlo v opravdovou životní náplň. „Řekla bych, že komiks byl jediným pozitivním vedlejším efektem chemoterapie…,“ usmívá se dnes autorka.

Lucie nejprve kreslila v rámci soukromé "arteterapie". Pak si řekla, že že by možná příběh pomohl i jiným lidem. Následně ji kamarádka Petra Husáková z Tábora utvrdila v tom, že tohle je opravdu mimořádná věc, že je škoda, aby si ji přečetl úzký okruh lidí. Na konec se třetím do party stal Radan Běhoun. Zprvu byl osloven jako grafik, ale když si prohlédl pár prvních kreseb, byl projektem pohlcen. Chtěl se na projektu podílet a vzkřísil po letech svoje spící vydavatelství Velárium. 

Dílo, které vzniklo, je opravdu unikátní. Je výjimečné zejména svým zpracováním, neboť je plné černého humoru, ironie a skvělých kreseb. Je to takový „první punkový noir komiks".

V současné době finišuje na platformě HitHit kampaň na podporu projektu s názvem Lymfom City. Na komiksovou knihu už se vybralo 134% potřebné částky 240 tisíc korun. Zájemci ji však mohou ještě více podpořit ZDE.

"Myslíme si, že by o ní mělo vědět co nejvíce lidí nejen s podobným osudem, ale i nás ostatních, kteří nevíme, jak s lidmi v podobné situaci jednat. I sama Petra, která je Luciinou kamarádkou, se v knize našla. A tak už ví, že věta typu: můj táta měl taky rakovinu a žije, není tím pravým, co chtějí nemocní slyšet," doplnil reailizační tým.

O autorce


Lucie Trávníčková (*1982). Zájem o tvorbu komiksů se projevil již během studia na SŠUŘ v Brně, (dnešní Střední škola umění a designu), kde studovala v letech 1997-2001 obor Užitá malba. Po maturitě následovalo studium na Pdf MU, obor Výtvarná výchova/ Vizuální tvorba a půlroční zahraniční stáž na Faculty of Design, Leeds, ve Velké Británii v roce 2008. V současné době pracuje jako pedagog na 1. stupni ZŠ. Kromě malby a tvorby komiksů se povětšinou věnuje povrchnímu stylu života, s občasnými intelektuálními prvky. Bez stínu není hloubka, bez kávy není život.

Další informace o knize a ukázky: www.lymfomcity.eu, Facebook: @lymfomcity, Instagram @lymfomcity, Twitter: @velariumbooks.


Fotografie


Autor: David Peltán, - i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


U nás doma fest - 9. ročník

Hudba / festival / Blues, punk, rock, divadlo
Eliéška - bechyňské podzámčí
23.09.2023 od 13:00 hod.

 

 

Den otevřených dveří pro maturantky

Ostatní / den otevřených dveří
Svatební salon S-XXXL
23.09.2023 od 09:00 hod.

 

Venkovní pilates

Sport / jiný
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
23.09.2023 od 09:00 hod.