PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Koncert Národ sobě – kultura tobě oslovil více než 1,5 miliónu diváků a inspiroval Slovensko

Koncert Národ sobě – kultura tobě oslovil více než 1,5 miliónu diváků a inspiroval Slovensko

Pondělí, 15.03.2021 / článek

 

 V sobotu 27. února se rozeznělo Národní divadlo kulturou mnoha žánrů, zejména pak hudbou. Pozadu ale nezůstal ani například balet nebo nový cirkus. V přímém přenosu na ČT art se představili v netradičních propojeních například Chinaski, Mig21, Lucie, Dan Bárta, Ondřej Pivec, Bára Poláková, Kapitán Demo, Cirk La Putyka, Michal Prokop, Orchestr a Balet ND, PSH, Wohnout, 7krát3 a řada dalších.

Projekt se ctí splnil své dva hlavní cíle – aktivovat kulturní scénu a zaujmout i pobavit co nejširší publikum. To dokazují mimo řady ohlasů také čísla. Celkový divácký zásah je 1 575 000 diváků starších čtyř let, přičemž s 375 tisíci diváků na ČT art se jedná o historicky nejúspěšnější pořad tohoto programu. Dalších více než 350 000 přehrání pořad získal na Facebooku. Celkový on-line zásah je více než 600 tisíc uživatelů internetu.

Součástí projektu byly také minipořady s názvem „Ladíme formu“, které se se sledovaností 210 tisíc diváků mohou pochlubit zásahem 607 tisíc diváků.

Z uvedených čísel lze předpokládat, že koncert Národ sobě – kultura tobě oslovil pětinu populace České republiky. Už v rámci příprav koncertu se inspirovat a o obdobném projektu uvažují také pořadatelé v slovenské Bratislavě.

Tyto v rámci kultury unikátní výsledky by nebyly možné bez autorů a partnerů projektu. “Udělali jsme radost velkému počtu diváků, z čehož máme zas radost my. Jediné, co chybělo, byl potlesk publika. A ten si zaslouží všichni účinkující, lidé z organizačních týmů České televize, Národního divadla a našeho festivalu Metronome, mnoho jednotlivců a institucí. Díky patří také generálnímu partneru koncertu Generali České pojišťovně, hlavnímu partneru koncertu České spořitelně, partneru koncertu Abakusu, nadačnímu fondu zakladatelů Avast a dalším podporovatelům, kteří svým přispěním tu distribuci radosti, povzbuzení a naděje umožnili. Statisíce sledujících diváků jsou důkazem, že kultura je pro nás i v těžkých chvílích důležitá,” sdílí pohled na akci jeden z jejich iniciátorů David Gaydečka, producent festivalu Metronome Prague.

Klíčovou zásluhu má také Generali Česká pojišťovna, která akci bez váhaní podpořila a díky které se „věci daly do pohybu“. "V současné době bohužel nemáme mnoho důvodu k radosti. Tím spíše pro nás bylo samozřejmé podpořit koncert Národ sobě - kultura tobě. Tato akce přinesla divákům opravdu nevšední kulturní zážitek a věřím, že mnohým dokázali účinkující umělci zlepšit náladu a alespoň na pár hodin je svými skvělými výkony přivedli na jiné myšlenky. Klobouk dolů před všemi, kteří se na realizaci koncertu podíleli. Nejen, že odvedli neuvěřitelnou práci, ale podařilo se jim podpořit český kulturní život. Posláním pojišťovny je pomáhat v nepříznivých životních situacích. Generali Česká pojišťovna dlouhodobě podporuje například zdravotnický personál a jsem velmi rád, že jsme nyní mohli podpořit i umělce a dokázat jim, že s námi v tom nejsou sami,“ vysvětluje důvody k podpoře této akce Roman Juráš, generální ředitel a předseda představenstva generálního partnera koncertu Generali České pojišťovny.

Za podporu projekt vděčí také České spořitelně, která kulturu podporuje a byla od počátku velkou oporou pro akci samotnou i její přenos na ČT art a v úvodu i na ČT1. "Česká spořitelna vnímá velmi negativní až likvidační dopad pandemie na českou kulturu, všechny její aktéry i diváky. O to více nás těší velký úspěch unikátního projektu "Národ sobě – Kultura tobě", jehož byla Česká spořitelna hrdým partnerem. Chceme tímto poděkovat celému realizačnímu týmu a věřte, že jsme si tu multižánrovou podívanou všichni velmi užili a s námi i statisíce diváků u TV obrazovek," okomentoval nedávný velký kulturní zážitek z Národního divadla zástupce hlavního partnera koncertu České spořitelny Radomil Štumpa, který je zodpovědný za brand aktivaci v oblasti kultury, pohybu a zdraví.

V neposlední řadě vděk patří také Národnímu divadlu, které se zapojilo nejen poskytnutím prostor ke konání akce, ale také zapojením uměleckých souborů Opery, Orchestru, Činohry, Baletu a Laterny magiky. “Podstatné je, že jsme ukázali veřejnosti schopnost spolupráce, vzájemnou podporu a solidaritu a většinou výborné kumštýře. Předvedli jsme rovněž, že se dá spolupracovat pěkně přes rozdílnost žánrů, estetik, vkusu,” komentuje akci ředitel Národního divadla Jan Burian.

 
Foto: 
1. Koproducenti Martin Voňka & David Gaydečka, foto (c) Jan Dobrovský /400ASA 
2. Asistent režie Jan Fronc, foto (c) Jan Mihaliček /400ASA
3. Moderátoři z Vosto5 Petr Prokop & Ondřej Cihlář, foto (c) Alžběta Jungrová /400ASA
4. Bára Poláková & Dan Bárta očima kameramana, foto (c) Karel Cudlín /400ASA

 
 
 


Fotografie


Autor: -i-

SMUTÉNKA: Zemřel hudebník Dario G. Hity znějí diskotékami dodnes

 Ve věku 53 let podlehl rakovině britský hudebník a producent Dario G, vlastním jménem Paul Spencer. Jeho hity v 90. letech dobily žebříčky hitparád a skladba Carneval de Paris se stala neoficiální hymnou mistrovství světa ve fotbale ve Francii 1998 a následně byla reinkarnovaná v roce 2002 na mistrovství světa ve fotbale v Jižní Koreji. Skvěle si ale vedly i další skladby, například Sunchyme nebo Voices, která byla použita ve filmu Pláž. Jeho písně zní diskotékami, rádii i počítačovými hrami stále. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Laco Deczi & Celula New York

Hudba / koncert / jazz - fusion
Kamenáč music art pub
19.06.2024 od 19:00 hod.

 

Spolektiv

Hudba / koncert / folk
SoStánek
19.06.2024 od 19:00 hod.